Robert Wardzała jedzie na Mistrzostwa Świata! (FOTO, WIDEO)
access_time 2011-09-22 15:09:05
W miniony weekend (17-18 września 2011 r.) w Świnoujściu zostały rozegrane III Mistrzostwa Polski w Grapplingu i Combat Grapplingu. Wśród zawodników nie zabrakło również przedstawicieli KU AZS PWSZ TARNÓW, którzy łącznie przywieźli z zawodów 16 medali.
Grappling jest dyscypliną sportową łączącą w sobie wszystkie najważniejsze style chwytane, m.in. judo, zapasy, brazylijskie jiu-jitsu, sambo. Zawodnicy walczą ze sobą w dwóch dywizjach „GI” (walka w kimonach) oraz „NO GI” (walka bez kimon). Pojedynek nastawiony jest przede wszystkim na techniki kończące, wiec aby wygrać przed czasem należy zmusić swojego przeciwnika do poddania się, stosując różnego rodzaju dźwignie lub duszenia. Punkty zdobywa się również poprzez rzuty, obalenia, trzymania, a także przejścia do pozycji dominujących w parterze. Trzecią z rozgrywanych dywizji był combat grappling. Wizualnie przypomina on Mieszane Sztuki Walki (MMA), zawody rozgrywane są jednak w ochraniaczach chroniących zawodników od ewentualnych kontuzji. Świetnie na tej imprezie zaprezentowali się juniorzy KU AZS PWSZ Tarnów zdobywając 9 medali, co dało im drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej mistrzostw. Cztery krążki wywalczył Piotr Karciński (-80 kg) w tym złoty medal w kategorii Open juniorów, trzy medale przywiózł do Tarnowa Piotr Myśliwiec (-70 kg, Open), a dwa zdobył Dawid Wrona (-75 kg, NO GI, open). W kategorii seniorów rewelacyjnie zaprezentował się najmłodszy stażem - Dominik Olszewski. Pomimo przegranych w swojej kategorii wagowej (-80 kg), w Open zwyciężał z o wiele cięższymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami, klasyfikując się ostatecznie na drugiej pozycji w NO GI oraz trzeciej w dywizji GI. Na najniższym stopniu podium kategorii -75 kg GI stanął również Mateusz Łopatowski. W dywizji GI w drugim dniu mistrzostw wystartował także trener sekcji KU AZS PWSZ TARNÓW - Robert Wardzała. Wygrywając trzy pojedynki zdobył tytuł Mistrza Polski w kategorii -110 kg, tym samym zapewniając sobie miejsce w składzie kadry narodowej na Mistrzostwa Świata, które odbędą się pod koniec września w Serbii. W ostatnim dniu mistrzostw na mate wkroczyli zawodnicy startujący w dywizji combat grappling. Najlepiej spośród tarnowskich zawodników spisali się bracia Łopatowscy: Kamil -90 kg oraz Mateusz -75 kg (obydwoje zdobyli tytuły mistrzowskie), a także Artur Orliński (drugi w kategorii -75 kg).