Złoto i rekord Europy Edyty Ropek w PŚ w Huaiji
access_time 2010-11-02 16:08:06
Zawodniczka Alpinus Azoty Tarnów Team w znakomitym stylu zakończyła sezon startowy w konkurencji wspinaczki na czas! Tarnowianka zwyciężyła w finałowej edycji Pucharu Świata 2010 we wspinaczce sportowej, ustanawiając jednocześnie nowy rekord Europy na dystansie 15 metrów IFSC Speed Record Wall z czasem 9,76 sekundy!

Fenomenalny start Edyty Ropek w Chinach jest znakomitym zakończeniem tegorocznych zmagań pucharowych. Polka w zeszłym miesiącu obroniła tytuł mistrzyni Europy, teraz zwyciężyła w świetnym stylu, pokonując w finałowym biegu aktualna mistrzynię i rekordzistkę świata, Chinkę Cuilian He oraz ustanawiając nowy rekord Europy. Dotychczasowy rekord należał do Rosjanki Kseni Aleksiewej, ustanowiony podczas zawodów Rock Master 2010 w Arco, wynosił 9,93 sekundy.

Zawodniczka wspierana przez marki Petzl i Five Ten od samego początku rywalizacji w Huaiji przejęła prowadzenie, uzyskując w eliminacjach najlepszy czas – 10,14 sekundy. W finale trafiła na Chinkę Xunhua Pan, z którą zwyciężyła stosunkiem czasów 9,79 s do 10,23 s. Zaś w biegu o złoty medal Polka rywalizowała z mistrzynią świata Cuilian He. W bardzo wyrównanym biegu, o zwycięstwie zdecydowały ostatnie metry i ruch do wyłącznika pomiaru czasu, Edyta zwyciężyła z czasem 9,76 s. do 9,81 s., i przewagą zaledwie 5 setnych sekundy!

Jak komentowała kandydatka do rady miasta Tarnowa swój start: - To były dla mnie naprawdę trudne zawody, męcząca podróż i problemy z żywieniem podczas pobytu tu w Huaiji. Jestem bardzo szczęśliwa z zajętego miejsca, tym bardziej, że w finale zmierzyłam się z najszybsza zawodniczką świata i zwyciężyłam. Udało mi się również utrzymać wysoką formę, która wypracowałam na mistrzostwa Europy. To jest dla mnie wymarzone zakończenie sezonu - powiedziała Edyta.

Zawody w Azji należą do jednych z najtrudniejszych na świecie, ze względu na długą podróż i problemy z aklimatyzacja. Edycie w jej karierze sportowej, tylko raz udało się stanąć na podium azjatyckich zawodów pucharowych. W 2005 roku w Szanghaju wywalczyła brązowy medal. W tym roku podczas startów w chińskim Xining i koreańskim Chuncheon zajmowała odpowiednio czwarte i piąte miejsce, borykając się jednocześnie z problemami zdrowotnymi.

Łukasz Świrk z SMG Lubin zajął w Huaiji 10-te miejsce. W rundzie eliminacyjnej uzyskał czas 7,81 sekundy, co dało mi dziewiąte miejsce po tej rundzie. Rozstawiony z ósmym zawodnikiem eliminacji, Chińczykiem Ning Zhang w biegu 1/8 finału musiał uznać wyższość przeciwnika, który zwyciężył tą fazę zawodów stosunkiem czasów 7,47 s. do 7,81 s. W rywalizacji mężczyzn wygrał Chińczyk Qixin Zhong, który ustanowił w finale nowy rekord świata – 6,40 sekundy, drugi był Czech Libor Hroza, zaś na trzecim miejscu uplasował się Rosjanin Jewgienij Wajczekowski.

Zawodniczka MKS Tarnovia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2010 z ilością 451 punktów zajęła 3 miejsce, na drugiej pozycji uplasowała się Ksenia Aleksiewa z Rosji z 460 punktami na swoim koncie, zwyciężyła jej rodaczka Julia Lewoczkina z liczbą 461 punktów. W klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Stanisław Kokorin z Rosji (455 pkt.), przed swoim rodakiem Jewgienim Wajczekowskim (437 pkt.) i Czechem Liborem Hrozą (416 pkt.). Łukasz Świrk z ilością 200 punktów uplasował się na dobrym ósmym miejscu!

Reprezentacja Polski zajęła bardzo dobre trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharów świata 2010 w konkurencji na czas z liczbą 1038 punktów. Ulegając jedynie reprezentacjom Chin (1314 pkt.) i Rosji (2506 pkt.), wyprzedzając natomiast 15 innych państw sklasyfikowanych w rankingu.