Sukces wspinaczy tarnowskiej PWSZ
access_time 2009-04-02 13:00:59
Sukcesem zakończył się udział reprezentacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie w Akademickich Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Sportowej zorganizowanych przez AZS Uniwersytetu Śląskiego w dniach 27-29 marca 2009 r. w Katowicach.

Drużyna w składzie: Michał Barnaś, Maciej Kalita, Jędrzej Komosiński oraz Wojciech Nowak (Kierownik Sekcji Wspinaczki Sportowej KU AZS PWSZ w Tarnowie) wzięła udział w zmaganiach sportowych w obu kategoriach: „na trudność” i „na czas”.

W kategorii „na trudność” zawodnicy musieli pokonać dwie drogi, o zróżnicowanym stopniu trudności, przygotowane przez organizatorów. Drogę nr 1 ukończyli Michał Barnaś, Maciej Kalita i Jędrzej Komosiński, na drodze nr 2 Maciej Kalita i Jędrzej Komosiński odpadli w tym samym miejscu – tuż przed ostatnim chwytem kończącym drogę, jednak do finału awansował jedynie Maciej Kalita, mający lepszy czas przejść. W finale, na bardzo trudnej drodze, zawodnik tarnowskiej PWSZ osiągnął bardzo dobry, trzeci rezultat. Jędrzej Komosiński był 22., Michał Barnaś 118. a Wojciech Nowak 211.

W kategorii „na czas” w gronie 16 najlepszych zawodników znaleźli się Maciej Kalita i Jędrzej Komosiński. Obaj wygrali pojedynki ćwierćfinałowe – Jędrzej Komosiński pokonał Wiktora Jakuba Mecherzyńskiego z UJ Kraków, a Maciej Kalita Bartłomieja Filipowicza z UMCS Lublin. Niestety, reprezentanci PWSZ przegrali w pojedynkach półfinałowych i spotkali się w tzw. finale pocieszenia, w walce o 3. miejsce lepszy był Jędrzej Komosiński i to on zdobył brązowy medal. W kategorii „na czas” punktowali również pozostali zawodnicy Uczelni – Michał Barnaś zajął 68. miejsce, a Wojciech Nowak – 207.

Ostatecznie w klasyfikacji generalnej PWSZ w Tarnowie zajęła wysokie 15. miejsce na 43 reprezentacje biorące udział w zmaganiach. Ponadto, warto zaznaczyć, że wśród państwowych wyższych szkół zawodowych – Uczelnia tarnowska była najlepsza.

Wojciech Nowak – Kierownik Sekcji Wspinaczki Sportowej KU AZS PWSZ w Tarnowie podsumowuje Mistrzostwa: uważam, że osiągnęliśmy bardzo dobry rezultat. Zdobyliśmy medale w obu konkurencjach. Maciek Kalita wspaniale walczył na drodze finałowej „na trudność”. Ta droga była naprawdę bardzo trudna, o czym świadczy fakt, że nie ukończył jej żaden z zawodników, niektórzy finaliści odpadali już ze startowego zacięcia, nie będąc w stanie przewinąć się przez krawędź i dokonać pierwszej wpinki! Ponadto droga była bardzo nieczytelna w swym przebiegu i pod tym względem sprawiała kłopot wszystkim startującym w finale. W kategorii „na czas” Jędrzej Komosiński bronił złota - ostatecznie był trzeci, a Maciek Kalita czwarty. Na pewno chłopcy czują pod tym względem niedosyt sportowy, bo mogło być jeszcze lepiej – przy odrobinie szczęścia finał drogi „na czas” mógł zostać rozegrany pomiędzy Jędrkiem i Maćkiem – byli świetnie przygotowani i w ćwierćfinałach osiągnęli najlepsze czasy dnia! Niestety, niekorzystne ułożenie kolejnych biegów spowodowało, że musieli wspinać się z bardzo krótkimi przerwami na odpoczynek i przez to przegrali walkę o finał. Jednak Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie, zgromadziły wielu świetnych zawodników z całej Polski i dwa medale przywiezione z tej imprezy to naprawdę wspaniały wynik potwierdzający markę tarnowskich wspinaczy. Z wyników klasyfikacji drużynowej również się cieszymy – sporo punktów wywalczył Michał Barnaś, ja też kilkanaście dołożyłem i ostatecznie, na 43 zespoły, zajęliśmy 15. miejsce, czyli o pięć „oczek” wyżej niż w roku ubiegłym. Wśród państwowych wyższych szkół zawodowych – nie mieliśmy sobie równych.

Info: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie