Tarnowski Gość Niedzielny ma 15 lat
access_time 2008-09-09 09:57:58
15 lat temu powstał tarnowski "Gość Niedzielny" - tygodnik katolicki, który sporo miejsca poświęca także sprawom społecznym. Pierwszy numer ukazał się w związku z koronacją łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Tam także odbędą się rocznicowe obchody.

Do udziału w uroczystościach zachęca biskup tarnowski Wiktor Skworc. "Tarnowski "Gość" stał się stałym gościem wielu rodzin diecezji. Pismem, które pomaga nam być, i czuć się, jedną rodziną Kościoła" - napisał ordynariusz diecezji w komunikacie do wiernych.

15 lat temu w Pasierbcu rozdano ponad 10 tysięcy egzemplarzy tarnowskiego "Gościa Niedzielnego". Idee powstania dodatku diecezjalnego do tygodnika, który wychodzi w Katowicach, podjął ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński. Na stanowisko pierwszego dyrektora pisma powołał ks. Zbigniewa Adamka.

Pierwotne założenia tygodnika są nadal aktualne- mówi ks. Andrzej Turek, dyrektor tarnowskiego oddziału i redaktor naczelny tygodnika. - Informujemy o życiu Kościoła diecezjalnego, a tym samym staramy się formować i ewangelizować naszych czytelników. Z "Gościa" dowiadują się m.in. o życiu poszczególnych parafii, pracy misjonarzy, ciekawych ludziach i inicjatywach podejmowanych przez ruchy i stowarzyszenia katolickie. Tego typu wiadomości mogą stać się inspiracją i motywacją działań. Nie zamykamy się w problematyce tylko religijnej. Chętnie sięgamy też po tematy społeczno-kulturowe. Po prostu staramy się towarzyszyć ludziom w codzienności i odświętności ich małej ojczyzny, jaką stanowi lokalny Kościół czy region- dodaje dyrektor tarnowskiego "Gościa".


Mówi ks. Andrzej Turek redaktor naczelny Tarnowskiego Gościa Niedzielnego

lub->POBIERZ


Na początku sporo tekstów czy listów z informacjami przychodziło pocztą do naszej redakcji - wspomina Grzegorz Brożek, pracujący w "Gościu" od 12 lat. Nasza praca polegała wówczas głównie na redagowaniu tych materiałów. Dzisiaj jest inaczej. Większość tekstów przygotowujemy sami. Redakcja miesięcznie przejeżdża ok. 7-8 tys. km. Staramy się penetrować każdy, nawet najdalej położony zakątek diecezji tarnowskiej - opowiada red. Brożek.

Tarnowski "Gość Niedzielny" zmieniał się w ciągu lat. Pierwsze egzemplarze tygodnika miały tylko dwie strony i niewiele fotografii. Dzisiaj pismo jest kolorowe, ma osiem stron, a każdemu artykułowi towarzyszy zdjęcie, będące tak samo ważnym nośnikiem informacji. "Gość" współpracuje z diecezjalnym radiem RDN Małopolska, witryną diecezji tarnowskiej, jest też dostępny w Internecie (http://www.tgn.diecezja.tarnow.pl/_artykuly.php)

Tygodniowa sprzedaż tarnowskiego "Gościa" oscyluje w granicach 14 tys. egzemplarzy, przy okazji świąt czy ważniejszych wydarzeń rośnie do 20 -25 tys. Redakcję tworzą trzy osoby: ks. Andrzej Turek, Joanna Sadowska i Grzegorz Brożek. W ciągu 15 lat z tygodnikiem współpracowało kilkadziesiąt osób świeckich i duchownych.

Obchody 15 lecia tarnowskiego "Gościa Niedzielnego" rozpoczną się 13 września w Pasierbcu. O godzinie 19.30 odbędzie się koncert zespołu New Life Music. Wstęp jest wolny. Natomiast w niedzielę 14 września w pasierbieckim sanktuarium odprawiona zostanie Msza św. o godzinie 11.00. Eucharystii będzie przewodniczył ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc.

Z okazji jubileuszu redakcja przygotowała specjalne wydanie tarnowskiego "Gościa". Znajdziemy w nim m. in. prezentacje osób, które wpisały się w dzieje tygodnika, garść historii, unikatowe fotografie, oraz konkurs, którego główną nagrodą jest dwuosobowa pielgrzymka do Rzymu. Jubileuszowy podwójny numer, ze zwyczajną ceną, ukaże się na niedzielę 14 września.


Przygotowała Ewa Biedroń z Radia RDN Małopolska

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A