"Kocham! TARNÓW" - WIELKA WYSTAWA FOTOGRAFII STAREGO i NOWEGO TARNOWA w TCK
access_time 2008-03-26 13:38:16
2 kwietnia 2008 o godzinie 18.00 wernisażem w TCK zostanie otwarta nowa, zupełnie wyjątkowa wystawa fotograficzna zatytułowana „Kocham! Tarnów”.

Na kilkudziesięciu planszach zobaczymy zdjęcia przenikającego się starego i nowego Tarnowa. Te niezwykłe kompozycje artystyczne łączą czas przeszły z teraźniejszym i pokazują jak wiele i jak niewiele zmieniło się w tym mieście. Pokazują życie miasta przedwojennego, spokojnego, tętniącego życiem kulturalnym, handlem, nauką i rozrywką. Na fotografiach zobaczyć można w tym samy czasie, miejscu i przestrzeni – obok dobrze znanych budynków ludzi z tamtej i z tej epoki – twarze sprzed stu lat i te z przed wczoraj… Ulica Krakowska, Wałowa, Lwowska, Plac Kazimierza, Rynek, Żydowska były fotografowane już dawno temu. Wysyłano te fotografie w świat z życzeniami w formie kart pocztowych, by po raz kolejny wróciły do najmłodszego pokolenia niedoszłych adresatów. Tamten sygnał wysłany w zamierzchłej przeszłości staramy się przechwycić teraz i nadać mu współczesny kolor, smak i kształt. Zaskakuje fakt jak nie zmieniły się niektóre miejsca i zaskakujące są również miejsca starego Tarnowa, których już dzisiaj nie ma.

Kim są Tarnowianie na starych fotografiach? Czy są Polakami, czy tez Żydami, może Niemcami lub Ukraińcami? Czy byli kupcami czy przedsiębiorcami, uczniami czy nauczycielami? Patrzymy na ich twarze tak dziwnie dziś wyglądające. Kim naprawdę byli?

Ważne jest tylko to jakimi byli ludźmi - dla siebie i dla innych, bo to że spacerowali Wałową i Krakowską, że robili zakupy na placach targowych, że wracali po pracy do domu przez most na rzece Białej, prosto z fabryki związków azotowych, że chodzili do kina Marzenie, do gmachu Sokoła (dzisiejszego teatru) – to nie zmieniło się do dziś. Tak jak oni niegdyś tak i my teraz poruszamy się tymi samymi ścieżkami, ocieramy się o ich życie w naszym codziennych sprawach. Nie ma już wprawdzie kina Krakus, nie ma Starej i Nowej Synagogi, nie ma gmachu Poczty Głównej ale ile wspaniałych miejsc udało się ocalić i jak wiele nowych przestrzeni przybyło… Autorzy prezentowanych fotografii pomogli odtworzyć je dzięki możliwościom współczesnej techniki, a pochowani na Starym i Nowym Cmentarzu oraz na cmentarzu Żydowskim Tarnowianie spoglądają w naszym kierunku z radością, gdy opowiadamy właśnie o nich tą historię…

Nasz Tarnów nieoczekiwanie stał się tematem wystawy, którą podziwiać będzie można od marca do kwietnia i od września do listopada. Tarnów jakiego kochamy, jakim jest ze wszystkimi jego zaletami i wadami zasługuje na taką wystawę. Zdecydowaliśmy się nadać jej tytuł ze słowem „Kocham” bo tylko tak można tu żyć, pracować, tworzyć, zmieniać ale i chronić to miasto dla przyszłych pokoleń.

„Kocham! Tarnów” – to także wielka kampania edukacyjna i popularyzacyjna. To możliwość przeprowadzenia lekcji historycznej dla najmłodszych od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniego roku studiów.

Na specjalnych planszach magnetycznych można tu ułożyć puzzle z widokiem najważniejszych tarnowskich budowli, odszukać swoją ulicę na doskonałej panoramie miasta przeczytać komentarz wybitnego historyka i posłuchać niezwykłej muzyki kapel podwórkowych, pieśni żydowskich i cygańskich sprzed stu lat. Tylko tyle i aż tyle... Prezentowana na wystawie panorama miasta (o rozmiarach 2m x 10 m) z lotu ptaka a ściślej z lotu balonem naprawdę robi wrażenie . Z tej perspektywy widać każdy nasz dom, każdy daszek, ulice …

W imieniu autorów wystawy w osobach: Piotra Bernackiego, Huberta Burzawy, Janusza Fleka, Piotra Góryjowskiego, Mirosława Kaszuby, Konrada Kluzy, Tadeusza Koniarza, Stanisława Kozyry, Krzysztofa Neminarza, Tomasza Pacanowskiego, Bartosz Połecia, Tomasza Sobczaka, Witolda Stachnika, Pawła Topolskiego, Marka Trusza, Andrzeja Tylko oraz zaangażowanych w realizację tego projektu wszystkich moich kolegów i koleżanek z TCK, zapraszam do Tarnowskiego Centrum Kultury na wielką podróż geograficzną w głąb naszej historii, śladami naszych wielkich i zwyczajnych przodków.

Serdecznie zapraszam
Tomasz Kapturkiewicz
Dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury


Wystawę „Kocham! TARNÓW” zrealizowaną przy wsparciu Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego oglądać można od 3 kwietnia do 7 maja oraz od 15 września do 10 listopada 2008 r. w TCK, od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 18.00. Bilety w cenie 2 zł (dzieci, młodzież szkolna), 3 zł do nabycia w Biurze Obsługi TCK – Rynek 5.

Rezerwacje dla grup zorganizowanych: telefonicznie – 014 6 888 888 (dział imprez); mailem – tck@tck.pl (sekretariat).

Wystawie towarzyszy kilkuminutowy film z 1928 roku pt. "Tarnów - Miasto Przemysłowe".

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A