Patron i sztandar dla gimnazjum w Koszycach Wielkich
access_time 2008-05-10 11:17:14
W czwartek, 8 maja, Publiczne Gimnazjum nr 3 w Koszycach Wielkich otrzymało imię Cypriana Kamila Norwida.

Uroczystość nadania imienia oraz sztandaru rozpoczęła się Mszą Świętą w miejscowym kościele parafialnym, którą odprawił ks. bp Wiesław Lechowicz. Następnie nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście udali się do gimnazjum, gdzie najpierw – na dziedzińcu – wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy ku czci patrona szkoły, a następnie – w sali gimnastycznej – w uroczystości przekazania sztandaru.

Po powitaniu gości, którego dokonał dyrektor gimnazjum Mariusz Parcianko, Przewodnicząca Rady Gminy Wiesława Mitera odczytała treść uchwały Rady Gminy nadającej Publicznemu Gimnazjum nr 3 w Koszycach Wielkich imię Cypriana Kamila Norwida, zaś tuż potem nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru.- Przekazując ten sztandar na ręce pana dyrektora, pragniemy życzyć całej społeczności szkolnej, aby w codziennym życiu brała przykład z wybranego przez siebie patrona, dbała o honor szkoły i ucznia oraz by pomnażała dobra narodowe i ogólnoludzkie poprzez uczciwą naukę i pracę – mówił przewodniczący Rady Rodziców Andrzej Sępek. Z kolei dyrektor Mariusz Parcianko, przekazując sztandar uczniom gimnazjum mówił między innymi: - Waszym zaś obowiązkiem jest strzeżenie tego symbolu poświęconego dzisiaj w świątyni, tak w chwilach podniosłych i uroczystych, jak i codziennych. Od dzisiaj waszym drogowskazem niech będzie sylwetka patrona Cypriana Kamila Norwida i jego słowa: „Nie tylko przyszłość wieczną jest – nie tylko! … I przeszłość, owszem wieczności jest dobą: Co stało się już, nie odstanie chwilką… Wróci ideą, nie powróci sobą!”

Po złożonym przez uczniów ślubowaniu przemówili zaproszeni goście: ks. bp Wiesław Lechowicz, Wicekurator Małopolski Andrzej Markiewicz, Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Adam Szpak, przewodniczący oddziału ZNP Józef Sadowski oraz wiceprzewodniczący nauczycielskiej „Solidarności” Marek Jurusik. Po części roli współgospodarza przemówił wójt Grzegorz Kozioł, który powiedział: - Patron Gimnazjum w Koszycach Wielkich z całą pewnością jest osobą ze wszech miar godną wskazywania go jako wzorzec dla naszej młodzieży. Ten wybitny twórca drugiego pokolenia romantyków, autor genialnych wierszy i wieczny tułacz z tęsknotą modlił się o powrót do kraju, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba. Snuł refleksje nad obecnością jednostki w historii i głosił idee wolnościowe i demokratyczne. Dożywający kresu swych dni w osamotnieniu w proroczy sposób przewidział swój literacki renesans, gdyż jak pisał – syn minie pismo lecz ty wspomnisz, wnuku. Jego idee niezrozumiane jeszcze w drugiej połowie XIX wieku, zmaterializowały się w czasach nam współczesnych, na początku XXI wieku w ideach społeczeństwa obywatelskiego, które budujemy. My, późni wnukowie, jesteśmy dumni, że dziś nadajemy jednemu z naszych gimnazjów imię poety, który przypominał, że „piękno jest po to, by zachwycało do pracy, praca - by się zmartwychwstało.”

Uroczystość zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum, którzy zaprezentowali obecnym wiersze Patrona.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A