Myślę, więc wygrywam... w brydża, w szkole, w życiu!
access_time 2008-05-14 16:41:36
Pod takim hasłem przebiegała Prezentacja Brydża Młodzieżowego w Urzędzie Miasta Tarnowa.

Podziękowania należą się Dyrektorowi Biura Sportu i Turystyki Panu Markowi Baranowi, za zorganizowanie konferencji, jak również przybyłym nauczycielom, którym przy tej okazji gratuluję otwartości umysłów i szerokich horyzontów. Żywię jednocześnie nadzieję na owocną współpracę-powiedział Krzysztof Ziewacz, założyciel i instruktor TABU (Tarnowska Akademia Brydżowych Umiejętności), trener i kapitan młodzieżowej drużyny MPEC Tarnów w sezonie 2008/09.

Brydż jako strategiczny sport walki uczy zwyciężać intelektualnie, szlachetnie... Tak naprawdę jest tylko pretekstem, środkiem czy instrumentem do kształtowania szlachetnych postaw w trudnych warunkach rywalizacji, którą jest najpierw walka przy zielonym stoliku, a potem dżungla dzisiejszego świata pracy.

Do władz, nauczycieli, rodziców oraz młodzieży został wystosowany list otwarty, mający na celu zainteresowanie szerokiego grona osób brydżem sportowym.

Dobrodziejstwa brydża

Brydż jak dowiedli ostatnio naukowcy ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie! Dlaczego tak się dzieje? Jakie są zatem dobrodziejstwa wynikające z uprawiania brydża sportowego? Lista jest dość długa; począwszy od zdrowia, poprzez intelekt, a skończywszy na sławie i pieniądzach o czystej zabawie nie wspominając. Brydż pomaga wykształcić niezmiernie ważne we współczesnym świecie cechy takie jak odporność na stres, waleczność czy zdolność podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Uzbraja bowiem w dywergencyjne myślenie (podejście do, i rozpatrywanie problemu z wielu kątów), daje tzw. bezpieczną adrenalinę potrzebną do współzawodnictwa, a dzięki wysokiej strategiczności pozwala także zwyciężać poza brydżem. Gra ma niemal zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie i jest rodzajem jakby eliksiru skoro długo by szukać wśród braci brydżowej chorych na Alzheimera, a i przypadków zachorowań na raka jest znacznie mniej!. Częste wykorzystanie mózgu pozwala bowiem utrzymać system immunologiczny w znakomitej kondycji oraz zachować sprawność intelektualną do późnych lat życia.

„Cogito Ergo Sum” Kartezjusz Samo w sobie myślenie kojarzy się z logiką, a przedmiot poniższych rozważań bazuje właśnie na logicznym wnioskowaniu oraz prostej arytmetyce. Jest dyscypliną, która wyśmienicie spełnia się w roli „treningu umysłu”. Dzieje się tak z uwagi na dziedziny z których korzysta, a więc: wspomniane już arytmetyka i logika, ale także etyka, psychologia, informatyka, teoria decyzji, kombinatoryka, teoria wolnych miejsc, rachunek prawdopodobieństwa i zasada ograniczonego wyboru. Z powyższych przyczyn brydż został już dekadę temu dostrzeżony przez MEN jako istotne ogniwo w procesie edukacji i włączony do programu nauczania jako przedmiot nadobowiązkowy. To legislacyjne posunięcie było decydujące i zaowocowało natychmiastowym młodzieżowym bumem, co z kolei dzięki profesjonalistom zostało przekute na złote kruszce i hegemonię polskiej młodzieży w światowym brydżu juniorów młodszych. Co oczywiste zajęcia brydża sportowego są prowadzone we wszystkich większych miastach Polski. Wspaniale funkcjonują klasy brydżowe (brydż jako przedmiot nauczania ujęty w podstawowym harmonogramie zajęć danej klasy - Oświęcim, Słupsk, Warszawa. Kraków rozważa wprowadzenie brydża do 4-ch gimnazjów). Powód jest prosty: wiek 12/13 lat to doskonały moment, aby rozpocząć naukę gry w brydża, ponieważ młody człowiek, który do tej pory myślał konkretnie zaczyna abstrahować! Młodzież chętnie wybiera naukę poprzez rozrywkę osiągając lepsze wyniki niż pozostali niesprofilowani brydżowo uczniowie szkoły! Placówka oświatowa nabiera przyjaźniejszego charakteru! Referowana teoria egzemplifikuje się natychmiastowym przełożeniem na praktykę!

Brydż młodzieżowy ponownie odżywa w Tarnowie, co zobaczyć można za pośrednictwem witryny: www.TABU.tarnow.pl (młodzież należy do szerokiej czołówki naszego kraju, a efektem tej nobilitującej przynależności jest obecność młodych tarnowian we wszystkich finałach tegorocznych rozgrywek najwyższej rangi).

TARNOWSKA AKADEMIA BRYDŻOWYCH UMIEJĘTNOŚCI

Dysponuje obecnie świetnie opracowanymi metodami nauczania, które oparte o doskonale napisane podręczniki i równie dobrze wykształconą kadrę szkoleniową zapewniają wprost wspaniałe warunki rozwoju personalnego. TABU prowadzi darmowe warsztaty brydżowe pozyskując jednocześnie fundusze dla wyróżniających się uczestników zajęć! Najlepsi obejmowani są długoterminowym sponsoringiem. Talent i pracę dostrzegli i drogę na mistrzowskie areny kraju i świata już umożliwiają Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, który został oficjalnym sponsorem drużyny młodzieżowej oraz regularne dotacje Urzędu Miasta Tarnowa.

Korzyści
Na zdolną naszą młodzież czekają wspaniałe możliwości: turnieje, rozgrywki ligowe, kryteria kadry i wszelakie obozy w tym sportowo – językowe w ramach wymiany międzynarodowej. Brydż sportowy to także unikalna szansa o charakterze poznawczym dla mniej zamożnych.

Zwracając się do Państwa z tą inicjatywą wierzę, iż Państwo wesprą moje wysiłki w dziedzinie popularyzacji tej idei wśród swoich wychowanków. Szczególnie liczę na państwa pomoc w dotarciu do rodziców i uczniów. Myślę, że nadszedł czas, aby zrobić coś dla powiatu, miasta, szkoły… i zaproponować młodzieży rozrywkę, co się zowie, a najlepszym wychowankom utorować drogę po sławę na areny Polski, Europy i Świata! - mówił Krzysztof Ziewacz.


Szczegóły dotyczące naboru:

Etap 0 : Warsztaty mini brydża w tarnowskich szkołach Nabór do TARNOWSKIEJ AKADEMII BRYDŻOWYCH UMIEJĘTNOŚCI poprzez bliższe zapoznanie z regułami gry i aktywnym w niej uczestnictwem.
Termin: maj/czerwiec. Miejsce: głównie szkoły podstawowe (klasy V-te i VI-te) i gimnazja

Pomoc przy zorganizowaniu darmowych warsztatów mini brydża dla dzieci i młodzieży w poszczególnych placówkach oświatowych w wymiarze co najmniej jednego 90-cio minutowego spotkania podzielonego na część teoretyczną polegającą na omówieniu reguł gry (30 min.) i część zasadniczą czyli turniej mini brydża (symultana 60 min.)

Etap I : LATO’08 zgłoś się Termin: (lipiec-sierpień-wrzesień) Miejsce: Amfiteatr
II edycja Letnich Amatorskich Turniejów Otwartych czyli wakacyjna szkółka mini brydża i brydża amatorskiego. Turnieje będą miały charakter rodzinnych spotkań wakacyjnych będąc zarazem propozycją na spędzanie lata w mieście. 150 minut podzielonych na kwadrans teorii i dwie godziny gry obserwowanej.

Etap II : Kurs brydża sportowego (dla początkujących) Termin: październik-czerwiec. Miejsce: Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna, ul. Szeroka.
Przewidziano około 35 150 minutowych spotkań (60 minut interaktywnej teorii i 30 gry praktycznej). W trakcie trwania kursu dostępne będą trzy dofinansowane młodzieżowe obozy brydżowe (letni i zimowy w górach oraz letni nad morzem).

…dalsze etapy….

Etap III : Sekcja brydżowa MPEC Tarnów (grupa średnio-zaawansowana). Termin: okrągły rok. Miejsce: Dom Studenta, MWSE oraz Internet (serwer BBO).
Wymagana przynależność klubowa i członkostwo PZBS oraz udział w Drużynowych Mistrzostwach Polski, turniejach sportowych, treningach zespołowych i indywidualnych konsultacjach.

Etap IV : Sekcja „talenty” Kadra U-20
Termin: okrągły rok. Miejsce: Dom Studenta, MWSE oraz Internet (serwer BBO) oraz szkoleniowe sesje wyjazdowe.
Szkolenie obejmuje udział w zgrupowaniach młodzieżowej kadry Polski i starty w prestiżowych zawodach rangi mistrzowskiej w tym w imprezach zagranicznych (grupa zaawansowana).


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A