Ta cisza była wymowna ... (zdjęcia, nagrania)
access_time 2007-12-30 20:25:49
Wzruszający, nostalgiczny – taki był ostatni tegoroczny, wyjątkowy, 45 Tarnowski Salon Poezji. Cisza podczas jego trwania była bardzo wymowna. Dyrektor Markiewicz mówił, a widownia słuchała, słuchała ze wzruszeniem ... Gdy skończył, nikt nie siedział, wszyscy wstali, wszyscy bili brawo – te 45 Salonów poezji to przecież jego zasługa…, zasługa tym większa, że w końcu do Tarnowa zaczęły napływać gwiazdy przez duże G. Anna Dyma – matka chrzestna Tarnowskiego Salonu, Maria i Jan Peszek, Piotr Zelnik, Marta Bizoń, Jolanta Fraszyńska, Ewa Ziętek – to tylko niektóre osobowości sceny polskiej, odwiedzające minionego roku perłę renesansowej kultury, nasze miasto.
fot. Michał StańczykFestiwal Komedii Talia, który rokrocznie gromadzi sławy sceny polskiej, ale i zagranicznej, Czwarta Siostra Janusza Głowackiego i masa ciekawych premier. Tak… o tarnowskim teatrze można napisać i powiedzieć wiele. Tak samo wiele można napisać o jego dyrektorze, który całym sercem oddany jest sztuce, jeździł i jeździ po Polsce w poszukiwaniu aktorów, którzy chcieliby zagrać „u Solskiego”, a gdy ich odnalazł, to nie puszczał – trzymał mocną ręką. Dyrektor Markiewicz jest swoistą wizytówką naszego miasta, rozpoznawalną osobowością zarówno wśród artystów, jak i miłośników teatru. Dzięki pracy takich ludzi jak On, nasze miasto zaistniało na polskiej (i nie tylko, bo przecież Moralność Pani Dulskiej gościła na Ukrainie) scenie kulturalnej.

Gościem dzisiejszego salonu był Andrzej Grabowski, "NIE-KIEPSKI" poeta, satyryk publicysta, autor książek zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a jego utwory czytała Sylwia Gliwa warszawska aktorka "pełna poloru, błysku, talentu w tym sezonie występująca w teatrze im. Ludwika Solskiego na razie w roli w Czerwonych Kometach." Oprawę muzyczną Salonu stworzył zespół „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki” w składzie: Bogusław Diduch, Wiesław Lewek, Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala, Grzegorz Jarek. Zespół działa już od 30 lat, w repertuarze, który przedstawił w Sali Pospólstwa tarnowskiego Ratusza, znalazły się wiersze Andrzeja Grabowskiego

Jeden z wierszy Andrzeja przeczytał przyjaciel, wydawca poezji, prozy ciężkowickiego „Napoleona” (tak określa się w Ciężkowicach Andrzeja Grabowskiego) "Tego małego człowieka wzrostem, ale wielkiego duchem, takich ludzi, rzadko spotyka się na drodze naszego życia – powiedział pan Krzysztof po przeczytaniu swojej kwestii. "

W Galerii Jednego Obrazu dyrektor Adam Bartosz zaprezentował dzieło Juliana Grabowskiego „Bal maskowy”. Podkreślał, że Julian Grabowski był jednym z najlepszych, najbardziej rozpoznawanych tarnowskich artystów. Znany był z bardzo charakterystycznego stylu, jeśli chodzi o technikę malarską. Wypracował sobie technikę nakładania farb w celu uzyskania specjalnej faktury, dzięki czemu obrazy malarza są wyczuwalne palcami.

Nastrojowy 45 Tarnowski Salon Poezji zakończyło wystąpienie dyrektora Markiewicza:

Wojciech Markiewicz: Dla mnie wyznacznikiem była publiczność którą tu mam...


lub->POBIERZ


Z prawdziwą przykrością przyjęliśmy wieść, że dyrektor Markiewicz żegna się ze swoją publicznością.

Pani Genowefa: Ostatni salon poezji był smutny...


lub->POBIERZ


Antoni Sypek: Rozruszał środowisko kulturalne Tarnowa...


lub->POBIERZ


Adam Bartosz: Salon jest autorskim projektem Wojtka Markiewicza.


lub->POBIERZ


Wojciech Markiewicz: Sytuacja przychodzenia i odchodzenia jest normalna.


lub->POBIERZ


tekst i nagrania: Grażyna i Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A