Zmiana kanalizacji w Szczucinie
access_time 2007-06-19 09:43:45
Blisko 800 tysięcy złotych - to koszt prac kanalizacyjnych prowadzonych na kilku ulicach Szczucina. Położenie sieci burzowej lub sanitarnej jest wstępem do robót mających na celu neutralizację azbestu, którym w przeszłości utwardzano w tej gminie drogi.

Kanalizacja burzowa powstaje na ulicach w sąsiedztwie szczucińskiej hali sportowej – Polnej, Słowackiego i Sadowej. Koszt prac prowadzonych na odcinkach o łącznej długości ok. trzech kilometrów to prawie 300 tysięcy złotych. Zgodnie z planem roboty zakończą się w połowie lipca, a po kolejnym miesiącu na wspomnianych ulicach pojawią się drogowcy i rozpocznie się asfaltowanie.

Inwestycję wykonuje nasz Zakład Usług Komunalnych. Zależało nam na takim rozwiązaniu. Wspomniana firma jest gminnym zakładem budżetowym. Daliśmy jej możliwość zarobienia pieniędzy. To znacznie rozsądniejsze i bardziej racjonalne działanie niż prosta dotacja z budżetu samorządu - mówi wójt Szczucina Jan Sipior.

Z kolei we wschodniej części Szczucina, na ulicach Wąskiej i Grabowej układane są kolektory ściekowe. Sieć kanalizacji sanitarnej powstanie na odcinku o długości blisko 1,5 km. Koszt prac – ok. 480 tys. złotych. Roboty powinny zostać zakończone jeszcze w czerwcu. Później obie ulice zyskają nową nawierzchnię. Budowa kanalizacji na tych ulicach pierwotnie nie była planowana na ten rok. Znalazła się w planie inwestycyjnym ze względu na realizację programu zabezpieczania azbestu.

SZCZUCIN

Nowy most na rzece Breń połączy dwie wsie gminy Szczucin – Zabrnie i Załuże. Przeprawa jest tym bardziej ważna że zapewni połączenie tej części Powiśla Dąbrowskiego z gminą Wadowice Górne w województwie podkarpackim. Most budowany jest przy wykorzystaniu pieniędzy z puli na usuwanie skutków powodzi. Z budżetu centralnego gmina Szczucin pozyskała na ten cel 100 tysięcy złotych, ze swojej kasy dołożyła 45 tysięcy zł.

Budowa nowej przeprawy łączącej dwie drogi gminne była już koniecznością. Stary most w Zabrniu był w ostatnich latach trzykrotnie uszkadzany przez wezbrane wody Brnia. Zagrażał bezpieczeństwu i samorząd usilnie zabiegał o jego odbudowę. Starania zakończyły się powodzeniem i prawdopodobnie już pod koniec wakacji Zabrnie i Załuże połączy nowy most.

- Ta inwestycja to przykład naszej współpracy z sąsiadami z Wadowic Górnych. Oni skutecznie starali się o pieniądze na wyremontowanie granicznego mostu na rzece Upust, teraz my uczyniliśmy to samo w odniesieniu do Brnia. W rzeczywistości mosty służą bowiem w równym stopniu mieszkańcom obu gmin. Bardzo częste są bowiem przypadki, że ludzie mieszkający u nas uprawiają pola leżące w gminie Wadowice i na odwrót - część gospodarstw rolników z Wadowic znajduje się w naszych granicach - tłumaczy Jan Sipior, wójt gminy Szczucin.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A