660 tysięcy złotych dla tarnowskiego samorządu
access_time 2007-08-21 16:34:43
Przeszło 660 tysięcy złotych pozyskał tarnowski samorząd z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze te pozwolą na stworzenie 33 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w tarnowskich firmach i instytucjach. Umowę z PFRON podpisano 17 sierpnia. Fundusze, jakie uzyskał Tarnów w bieżącym roku na dofinansowanie wyposażenia stanowisk pracy są najwyższe spośród dotychczasowych czterech edycji programu.

17 sierpnia Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała i skarbnik miejski złożyli podpisy pod umową z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W myśl umowy do Tarnowa trafi jeszcze w bieżącym roku 663.866 złotych, pieniądze te zostaną przeznaczone na stworzenie w mieście 33 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a ściśle na wyposażenie stanowisk dla niepełnosprawnych, odpowiednio do ich potrzeb i możliwości. Miejsca pracy powstaną w 28 tarnowskich firmach i instytucjach, które złożyły stosowne wnioski o dofinansowanie. Pieniędzy uzyskanych z PFRON nie można przeznaczyć na prace budowlane, czy adaptacyjne, ani na zakup środków transportu, poza wózkami jezdniowymi. Można je natomiast wydać na zakup przedmiotów służących bezpośrednio wykonywaniu czynności zgodnych z kwalifikacjami osoby niepełnosprawnej, np. komputerów, maszyn, czy urządzeń oraz w przedmioty ułatwiające jej sprawne funkcjonowanie w zakładzie pracy.

Wysokość dofinansowania może wynosić do 23 tysięcy złotych na każde wyposażone, nowe miejsce pracy dla osób niepełnosprawnych odpowiednio do ich potrzeb i możliwości. Koszt dofinansowania nie może jednak przekroczyć połowy wszystkich kosztów realizacji projektu, na pracodawcy ciąży więc obowiązek pokrycia drugiej połowy kosztów. Innym warunkiem, który musi spełnić firma, czy instytucja uzyskująca pieniądze z państwowego Funduszu Osób niepełnosprawnych jest zatrudnienie przez okres 36 miesięcy osoby niepełnosprawnej, bezrobotnej lub poszukującej pracy i skierowanej do pracy przez Powiatowy Urząd Pracy. Zakład Pracy nie może również posiadać wymagalnych zobowiązań wobec PFRON, zaległości w obowiązkowych wpłatach na PFRON, a także wymagalnych zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

Fundusze uzyskane dla Tarnowa w roku bieżącym są najwyższe w dotychczasowej, czteroletniej historii programu, pieniądze mają zostać wydane i rozliczone do końca bieżącego roku. Kontrolą sposobu ich wydatkowania zajmą się miejscy urzędnicy, natomiast Państwowa Inspekcja Pracy dokona odbioru stanowisk pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami.

Nie są to jedyne fundusze, jakie pozyskały w ostatnim czasie władze Tarnowa z PFRON. W czerwcu przyznano Gminie Miasta Tarnowa 304 971 złotych w ramach programu „EDUKACJA – program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych”. Większość tej kwoty - 200 tysięcy złotych przeznaczono na adaptację łazienek w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Tarnowie. Pieniądze te pozwolą przystosować łazienki przede wszystkim dla potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a więc wyposażyć je w szersze niż standardowe drzwi, zamontować specjalne uchwyty i barierki.Druga część uzyskanej kwoty również trafi do Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego z przeznaczeniem na zakup wyposażenia i sprzętu na potrzeby niepełnosprawnych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A