21 Tarnowska Nagroda Filmowa - zapowiedź
access_time 2007-04-19 17:08:57
Choć może niektórym trudno w to uwierzyć, Tarnowska Nagroda Filmowa to niemalże najstarsza tego typu cykliczna impreza w Polsce, a nasze miasto wyprzedził jedynie festiwal w Gdyni. Dziś w Piwnicach TCK odbyła się konferencja prasowa dotycząca przygotowań do Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Tegoroczny przegląd zapowiada się niezwykle interesująco.

Tegoroczna Tarnowska Nagroda Filmowa będzie już 21 z kolei spotkaniem pomiędzy środowiskiem twórców kinematograficznych i widzami z Małopolski. Festiwal, który - podobnie jak poprzednie edycje - ma na celu popularyzację dorobku polskich filmowców, jest wspaniałą okazją do rzucenia się w wir projekcji, koncertów, spotkań autorskich, pokazów oraz prelekcji.

Tarnowska Nagroda Filmowa od lat może się poszczycić patronatem instytucji związanych ze sztuką, jak: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wydarzenie wspierają również lokalni politycy - Marszałek Województwa Małopolskiego i Prezydent Miasta Tarnowa oraz tarnowskie media, w tym nasz portal.

Miłośnicy kina w każdym wieku muszą zarezerwować sobie cały tydzień; tyle bowiem potrwa XXI Tarnowska Nagroda Filmowa, zapowiedziana na dni od 20 do 26 maja.
Formuła tego wydarzenia będzie zbliżona do wcześniejszych edycji. Codziennie odbywać się będą projekcje konkursowe, których w tym roku będzie szesnaście. Jak zapewnieją organizatorzy wydarzenia, choć dokładny plan festiwalu nie jest jeszcze znany, to zostanie on tak zaplanowany, aby umożliwić udział w projekcjach możliwie dużej liczbie osób. Pokazy konkursowe zaczynać się będą w godzinach wieczornych, tak, by prawie każdy zainteresowany był w stanie w nich uczestniczyć. Układ taki spowodowany jest również współistnieniem w tym samym czasie innego tarnowskiego festiwalu filmowego, na którym w ciągu dnia prezentowane będą filmy młodych, niezależnych twórców.

Oprócz projekcji w kinie "Marzenie", w dniach 20 - 23 maja odbędą się pokazy plenerowe. Na płycie Rynku zobaczyć będzie można filmy z udziałem Jana Machulskiego. Ich wybór nie jest przypadkiem. Ten doświadczony i znany aktor zgodził się bowiem pełnić obowiązki przewodniczącego Jury tegorocznego tarnowskiego festiwalu.
Poza nim zgłoszone do konkursu filmy oceniać będą:

Jerzy Armata - krytyk filmowy, znany tarnowskiej publiczności między innymi z prelekcji z cyklu Akademia Filmowa;
Ryszard Jazwiński - dziennikarz radiowej "Trójki";
Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy;
Jan Nowicki - aktor;
Lech Majewski - reżyser, plastyk, poeta, autor plakatu XXI Tarnowskiej Nagrody Filmowej;
Jerzy Kalina - twórca scenografii, performer;
Cezary Harasimowicz - scenarzysta i aktor;
Grzegorz Molewski - prezes telewizji Kino Polska;
Andrzej Goleniewski - pełnomocnik Filmoteki Narodowej;
Barbara Czekańska - radna Miasta Tarnowa, przewodnicząca Komisji Kultury;
Krystyna Latała - dyrektor radia Eska;
Jerzy Hebda - radny;

Do składu jury dołączą także przedstawiciele RDN Małopolska oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Organizatorzy festiwalu prowadzą także rozmowy z Antonim Krauze.

Wśród tytułów, które wezmą udział w rywalizacji o statuetkę Leliwity, Maszkarona i Jury Młodzieżowego, wymienić można następujące tytuły: "Bezmiar sprawiedliwości", "Braciszek", "Chaos", "Chłopiec na galopującym koniu", "Co słonko widziało", "Fundacja", "Jasminum", "Jasne błękitne okna", "Kto nigdy nie żył", "Palimpsest", "Plac Zbawiciela", "Przebacz", "Statyści" oraz "Z odzysku". W konkursie wezmą też udział filmy, które w Tarnowie zadebiutują: "Aleja gówniarzy" oraz "Rezerwat".
Tarnowska Nagroda Filmowa będzie też okazją do uhonorowania Janusza Morgensterna statuetką Filmowca za całokształt pracy artystycznej.

Festiwal okraszony będzie gamą różnych wydarzeń związanych ze sztuką filmową. Przez cały okres jego trwania w galerii TCK będzie można oglądać nowatorską wystawę Lechas Majewskiego. "Kraw Poety", bo taki nosi ona tytuł, jest tzw. wideo-artem; ruchome obrazy prezentowane będą za pomocą rzutników i wielkoformatowych ekranów plazmowych.

Nie zawiodą się także melomani. Organizatorzy TNF zaproponują im serię trzech koncertów muzyki filmowej. Odbędą się one w dniach 24, 25 oraz 26 maja i będą nosiły tytuły: "Seriale, seriale...", "Muzyka filmowa Wojtka Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego", "Muzyka Filmowa Krzesimira Dębskiego". Wymienionych artystów wspierać będzie Tarnowska Orkiestras Kameralna. Scena ustawiona będzie tuż przed Tarnowskim Centrum Kultury, a zgromadzona widownia zasiądzie na sprowadzonych z Wrocławia trybunach, umożliwiających ulokować około 400 osób.

Tarnowska Nagroda Filmowa nie zapomina również o dzieciach. To dla nich w dniach 21 - 23.05 odbędą się przedpołudniowe projekcje filmów przeznaczonych głównie dla widzów od 5 do 10 roku życia. Jury dziecięce przyzna też swoją nagrodę. Będzie nim Malowany Kogut.

Festiwal zaplanowany na koniec maja zapowiada się niezwykle interesująco. Znamienne jest, że z roku na rok wydarzenie to przyciąga coraz więcej sław polskiego kina. Jeśli ta tendencja utrzyma się, być może już niedługo Tarnowska Nagroda Filmowa wymieniana będzie jednym tchem obok festiwali w Gdyni i Łodzi.
Na statut tego typu wydarzeń wpływ ma jednak nie tylko obecnosć sław. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest zainteresowanie, jakim się je obdarza. Mamy nadzieję, że Tarnowska Nagrada Filmowa przyciągnie do kina wielu miłośników ambitnych, polskich filmów.

Tekst: Tomasz Budzik
Fot.: Tomasz Budzik

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A