Wielkanocne święconki... (relacja, zdjęcia i nagrania)
access_time 2007-04-07 17:44:13
Tarnowianie zgodnie z tradycją Wielkiej Soboty udali się do kościołów, aby poświęcić pokarmy wielkanocne.
koszyczekW wiklinowych koszyczkach znalazły się produkty związane z chrześcijańską i polską tradycją: chleb - na pamiątkę cudownego nakarmienia przez Jezusa słuchających Go ludzi na pustyni, mięso i wędliny - symbol dostatku i zamożności rodziny, jajka - symbol odradzającego się życia i znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, sól, pieprz, chrzan.

Uprzywilejowane miejsce święconki to baranek wielkanocny - symbol Jezusa Zmartwychwstałego, ale też pokory i łagodności. Tradycja święcenia baranka sięga VII w., natomiast ustawianie go na stole wielkanocnym XIV w. W Polsce zwyczaj ten pojawił się w XVII w.W koszyczkach nie brakło również słodkości: czekoladowe jajka, zajączki, czy marcepanowe kurczątka.

Zwyczajem Wielkiej Soboty jest też adoracja krzyża. Wierni zatrzymują się przed Bożym Grobem, aby w ciszy i skupieniu modlić się, wypraszać u Boga łaski, błagać o przebaczenie. Wielu z nich przyjdzie ponownie do swoich kościołów, aby wieczorem uczestniczyć w obchodach Wigilii Paschalnej, a po nich w procesji rezurekcyjnej.

Zapytaliśmy tarnowian, co niosą w swoich przepięknych koszyczkach. Oto co od nich usłyszeliśmy:

6-cio letnia Kasia


lub->POBIERZ


Pani Anna


lub->POBIERZ


tekst i nagrania: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl %%br%%
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A