Światła w dzień i Święta na drogach
access_time 2007-04-05 15:55:15
Trzy dni temu w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie podpisane przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nakładające na kierowców obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez cały rok. Podczas zbliżających się Świąt tarnowska policja nie będzie jednak egzekwowała zapisu ustawy, gdyż obowiązuje ona od 17 kwietnia.

pol Ustawa z dnia 7 marca 2007 zmienia zapisy Kodeksu Ruchu Drogowego między innymi w zakresie rejestracji pojazdów i poruszania się w tunelach. Najciekawszy fragment nowej ustawy dotyczy jednak jazdy w ciągu dnia na światłach przez cały rok. Nowy obowiązek środowisko kierowców przyjęło bardzo skrajnie. Jedni chwalą nowy przepis, który ich zdaniem poprawi bezpieczeństwo na drogach; inni twierdzą, że stopień bezpieczeństwa wcale się nie zmieni, a jedynym skutkiem wprowadzonego obowiązku będzie podwyższone spalanie pojazdu.

Co prawda światła zwiększą widoczność auta dla kierowców zbliżających się z naprzeciwka, ale ci użytkownicy dróg, którzy nie są wyposażeni w światła - czyli piesi i rowerzyści - na zasadzie kontrastu mogą nie zostać zauważeni.
Jakiekolwiek nie byłoby jednak nasze zdanie odnośnie zmian w Kodeksie Drogowym, mamy obowiązek ich przestrzegać. O to, jakie konsekwencje czekają Tarnowian, którzy 17 kwietnia nie zapalą świateł, zapytaliśmy Jerzego Boryczkę - aspiranta sztabowego z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

"Kierowcy tacy zostaną ukarani mandatem w wysokości 100 zł oraz jednym punktem karnym. Ponieważ od zakończenia okresu, w którym był obowiązek zapalania świateł mijania przez całą dobę nie upłynęło niewiele czasu, kierowcy nie mogą liczyć choćby na cień pobłażania. Od dnia 17 kwietnia, to znaczy od wprowadzenia ustawowego obowiązku, ci, którzy go nie dopełnią, będą karani w pełnym wymiarze".

- Ustęp 2 artykułu 51. Kodeksu Drogowego mówi: "W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej". Jakie są warunki zamontowania takich świateł?

"W istocie, ustawodawca daje możliwość używania takich świateł w ciągu dnia. Muszą one jednak świecić się łącznie ze światłami tylnymi i wyłączać się w chwili uruchomienia świateł mijania lub drogowych".

pol Korzyści z zainstalowania tego typu świateł są niewątpliwe i już dawno zauważyli je kierowcy skandynawscy. Obecnie każde sprzedawane tam auto, wyposażone jest w światła do jazdy dziennej, włączające się po uruchomieniu silnika. Reflektory tego typu oparte na diodach LED pobierają łącznie około 12 watów, zwykłe zaś około 20, a więc znacznie mniej od świateł mijania. W Polsce różnica w poborze mocy będzie jednak mniejsza, gdyż - w przeciwności do krajów skandynawskich - wraz ze światłami dziennymi muszą palić się światła tylne.

Na szczęście Święta Wielkanocne będą czasem odpoczynku i od tych dylematów, ponieważ włączanie świateł w ciągu dnia nie będzie jeszcze obligatoryjne. Policjanci z tarnowskiej drogówki nie będą mieli jednak pobłażania dla łamiących prawo. Święta i związany z nimi 'długi weekend' będą czasem szczególnej jej aktywności.

Jak mówi Jerzy Boryczko z tarnowskiej drogówki: "Akcja o kryptonimie Wielkanoc 2007 potrwa od szóstego do dziewiątego kwietnia. Od dnia jutrzejszego baczną uwagę zwracać będziemy na ciągi tranzytowe, którymi z pewnością podróżować będzie duża liczba osób. Szczególnie surowo karani będą kierowcy przekraczający prędkość.
Zaznaczam, że decyzja o ograniczeniu miejsc, gdzie policja może kontrolować prędkość kierujących została uchylona. Policjanci mogą stać wszędzie, gdzie nie zagrażają bezpieczeństwu ruchu i gdzie są widoczni
".

"W kolejnych dniach funkcjonariusze policji drogowej będą zwracać uwagę na przestrzeganie pierwszeństwa pieszych na pasach drogowych, prędkość pojazdów oraz trzeźwość kierujących nimi osób. Zgodnie z ustawą o sądach 24-godzinnych, kierowcy przyłapani podczas prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym, zostaną natychmiastowo osadzeni w areszcie i możliwie szybko osądzeni. Wsiadając za 'kółko' po alkoholu nie można więc być pewnym powrotu do domu".

"Zakończeniem akcji Wielkanoc 2007 będzie powtórna kontrola na trasach międzymiastowych.
Kierowcy samochodów ciężarowych, których masa przekracza 12 ton, muszą wiedzieć, że w Święta ich ruch będzie ograniczony. W Sobotę Wielkanocną zakaz obowiązywać będzie w godzinach od 18:00 do 22:00, zaś w Wielką Niedzielę i Wielki Poniedziałek pomiędzy 17:00 a 22:00
".

Święta powinniśmy spędzić z najbliższymi. Kierując postarajmy się zrobić wszystko, aby swoją brawurą nikomu ich nie odebrać.

Tekst: Tomasz Budzik

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A