Krzysztof Jakowicz i Robert Morawski w Centrum Paderewskiego
access_time 2007-02-28 00:39:26
Już 2 marca o godzinie 18:00 rozpocznie się koncert dwóch znakomitych muzyków Dworku I. J. Paderewskiego w Kośnej Dolnej.
W programie recitalu skrzypcowego pojawią się :

Karol Szymanowski
Sonata d-moll op. 9
(Allegro moderato. Patetico, Andantino tranquillo e dolce, Finale. Allegro molto quasi presto)

Gabriel Faure
Sonata A-dur op. 13
(Allegro molto, Andante, Allegro vivo, Allegro quasi presto)

* * *

Astor Piazzolla
2 Etiudy - Tanga na skrzypce solo (opr. K. Jakowicz)

George Gershwin
5 fragmentów z opery „Porgy & Bess” (opr. J. Heifetz)

Pablo de Sarasate
Melodie cygańskie

Krzysztof Jakowicz jest wybitnym polskim skrzypkiem, bardzo cenionym przez Witolda Lutosławskiego. Kompozytor powierzał artyście prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych.
Krzysztof Jakowicz ukończył studia we Wrocławiu, Warszawie i Bloomington (w USA) pod kierunkiem wielkich mistrzów. Jest laureatem wielu znaczących konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (III nagroda), nagrody specjalnej im. H. Szerynga oraz Konkursu im. E. Ysaye'a w Warszawie (I nagroda). Często zapraszany jest do udziału w festiwalach o światowej renomie. Koncertuje również ze znakomitymi orkiestrami całego świata, a także współpracuje z najznamienitszymi dyrygentami.

Doczekał się również wyróżnienia ze strony Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Spraw Zagranicznych. W 1986 roku podczas Warszawskiej Jesieni otrzymał nagrodę krytyków muzycznych SPAM za pierwsze wykonanie w Polsce utworu Łańcuch II W. Lutosławskiego, a za płytę z tym utworem uzyskał nagrodę krytyki francuskiej „Diapason d'Or” (1989).
Artysta jest zapraszany do jury prestiżowych konkursów skrzypcowych (im. Paganiniego w Genui, im. Wieniawskiego w Poznaniu, im. Nielsena w Odense, im. Wrońskiego w Warszawie, im. Menuhina w Folkestone). Jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz gościnnym profesorem Soai University w Osace. Prowadzi kursy mistrzowskie we Francji, Austrii (Salzburg) i Japonii (Tokio, Osaka). Artysta zagra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego, zbudowanych w 1698 roku.

Robert Morawski w 1999 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej w Warszawie. Koncertował już w wielu krajach Europy (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Włochy, Norwegia), a także brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych. W 1993 r. zajął pierwsze miejsce na Warszawskich Przesłuchaniach Kameralnych (trio fortepianowe). W roku 1993 i 1994 był laureatem Chopinowskiego Funduszu Stypendialnego. W 1996 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego pianisty na VIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 2003 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego oraz nagrodę dla najlepszego pianisty - akompaniatora na Konkursie Pieśni im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Posiada repertuar wykonawczy obejmujący dzieła od baroku do muzyki ostatnich dziesięcioleci (m.in: Rameau, Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin, Wolf, Brahms, Saint-Saens, Rachmaninow, Mahler, Debussy, Strauss, Szymanowski, Piazzola, Cage, Cowell, Lutosławski, Bagiński, Anna Jastrzębska). Dokonał prawykonania wielu utworów współczesnych kompozytorów polskich: W. Rudziński, A. Kościów, S. Krajewski, A. Krzanowski, P. Majchrzak, P. Widłak, P. Jankowski, D. Łapiński, S. Yamauchi.

Występował ze znakomitymi artystami nie tylko z Polski (Iwona Sobotka, Kazimierz Pustelak), także z zagranicy (Alison Pearcc, Fernando Caida-Greco). Poza działalnością wykonawczą zajmuje się także aranżowaniem utworów muzyki poważnej i rozrywkowej. Jest członkiem zespołu Al`Tango, (grającego muzykę tangową), który występuje w Polsce, jak i zagranicą.


Dodatkowe informacje można uzyskać osobiście lub telefonicznie:
Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna
Biuro koncertowe

ul. Rynek 9
33-100 Tarnów
tel./fax: (0-14) 621-09-21


%%br%%
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A