Festiwal Opery Krakowskiej przez całe lato
access_time 2006-06-15 21:14:07
Tegoroczna X edycja Festiwalu Opery Krakowskiej, obecnego w Krakowie już od 1997 roku trwać będzie dwa miesiące: od 18 czerwca do 18 sierpnia 2006. Klasyka kanonu operowego zostanie zaprezentowana na scenie operowej w gmachu Teatr im. J. Słowackiego, przy pl. Św. Ducha 1. Zespół Opery Krakowskiej wystąpi w 5 spektaklach operowych, 2 spektaklach operetkowych.

 hspace=

Będą to przedstawienia: opery "Carmen", "Traviata", "Straszny dwór" oraz wznowienie opery "Faust" w reżyserii M. Weiss – Grzesińskiego i operetka "Zemsta nietoperza" w reżyserii i choreografii J. Józefowicza.

Festiwal Opery ma już swoją tradycję, a prezentowane na nim spektakle i koncerty co roku spotykają się z ogromnym zainteresowaniem publiczności, szczególnie zaś turystów zagranicznych. Od kilku lat Opera Krakowska w trakcie wakacji prezentuje swoje najlepsze realizacje w plenerach, goszcząc na Zamku Królewskim na Wawelu (lipiec 2005), Zamku w Niepołomicach (czerwiec 2002 i 2003), a także na Skałkach Twardowskiego („Halka” w reżyserii K. Jasińskiego, czerwiec 2004) czy w Kopalni Soli „Wieliczka” („Madame Butterfly”, czerwiec 2003). Ideą przewodnią Festiwalu jest prezentowanie wybitnych solistów polskich i zagranicznych, którzy wystąpią w pozycjach z repertuaru Opery Krakowskiej.

Szczególnym wydarzeniem X Festiwalu będzie nowa realizacja opery "Faust" Ch. Gounoda. Postać Fausta, inspirowana przez XV-wiecznego, niemieckiego alchemika jest bohaterem wielu utworów literackich, plastycznych i innych. Faust zainteresował szczególnie kompozytorów przede wszystkim romantycznych: Berlioza, Liszta, Mahlera oraz twórców operowych: Gounoda, Boito i Busoniego. Żadna jednak nie zyskała takiej popularności jak dzieło Gounoda oparte na dramacie Goethego i skomponowane dla Teatru Lirycznego w Paryżu w 1859 roku. Obecna realizacja opery w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego, pod kierownictwem muzycznym Piotra Sułkowskiego, ze scenografią Pawła Dobrzyckiego, odbędzie się 9 i 10 lipca.

 hspace="Faust Goethego jest arcydziełem uznanym powszechnie i bezapelacyjnie. Faust Gounoda jest arcydziełem uznawanym przez nielicznych i powszechnie kwestionowanym. "Należę do tych nielicznych i realizując po raz kolejny ten utwór będę się spierał z tymi, którzy uważają, że w tej operze poza kilkoma znakomitymi przebojami lekkiej, łatwej i przyjemnej muzyki niewiele jest spraw godnych wysiłku intelektualnego i porywanie się na jakąś osobista interpretację jest błędem" – mówi reżyser Marek Weiss-Grzesiński.

Począwszy od 7 lipca, w każdy wtorek i piątek  do 18 sierpnia br. włącznie (godz. 21:00) na dziedzińcu Barbakanu odbywać się będą koncerty plenerowe w ramach wydarzenia „Lato operowe w Krakowie”. Świętując obchody Roku W.A. Mozarta zespół Opery Krakowskiej wystąpi z  „Galami Mozartowskimi” (w piątki) i koncertami najbardziej znanych arii, duetów „Wielkie Opery” (we wtorki). W razie niepogody koncerty zostaną przeniesione do pięknej sali koncertowej Szkoły Muzycznej przy ul. Basztowej 9. Wykonawcami będą soliści wraz z orkiestrą Opery dyrekcją Piotra Sułkowskiego i Tomasza Tokarczyka.

Festiwal współfinansowany jest przez Województwo Małopolskie, Gminę Miejską Kraków oraz firmę Polkomtel S.A. Projekt „Lato operowe  hspace=w Krakowie” odbywa się już po raz drugi dzięki współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Hotelem Amadeus.

Na Festiwalach gościli m.in.: Mikhail Baryshnikov z zespołem White Oak Dance Projekt, Zespół Opery Lwowskiej, Uniwersytet Muzyczny z Grazu, Młodzieżowa Opera ze Stuttgartu, Opera Śląska z Bytomia. Wśród solistów gościnnych byli m.in.: światowej sławy bas Jewgenij Nesterenko, Irena Milkieviciute oraz soliści polscy odnoszący sukcesy na scenach europejskich:  Joanna Woś, Barbara Kubiak, Marcin Bronikowski, Adam Kruszewski, Zbigniew Macias, Romuald Tesarowicz.

W tegorocznych spektaklach oprócz krakowskich solistów wezmą udział, uznani, polscy śpiewacy gościnni: Danuta Nowak-Połczyńska, Anita Maszczyk, Dorota Wójcik, Zenon Kowalski, Michał Kutnik, Janusz Ratajczak, Przemysław Rezner, Paweł Skałuba, Tadeusz Szlenkier, Krzysztof Witkowski, Kajetan Wolniewicz, Radosław Żukowski. Za pulpitem dyrygenckim staną: Andrzej Straszyński, Piotr Sułkowski i Tomasz Tokarczyk.

 

KASA BILETOWA

SCENA OPEROWA, pl. św. Ducha 1

tel.: (48 12) 421 16 30, 424 45 28

mail: kasa.opera@neostrada.pl

bilety na spektakle na scenie operowej: 45-150 zł

bilety na koncerty w Barbakanie: 60-90 zł

 

 hspace=


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A