Derby dla Jaskółek
access_time 2006-04-15 21:42:18
Zgodnie z wcześniej ustalonym terminarzem, odbyły się dzisiaj piłkarskie derby Tarnowa. Unia podejmowała na własnym stadionie Tarnovię Tarnów. Spotkanie po emocjonującej walce, zakończyło się wynikiem 3:1(1:1) dla gospodarzy.

Jak zawsze przy takiej okazji, obie ekipy wyszły do spotkania bardzo zmotywowane. Wszak w tej walce nie liczy się tylko miejsce w ligowej tabeli, ale sam fakt pokonania lokalnego rywala. Do tej pory statystyki były sprzyjające dla Biało - Niebieskich. Jednak w ostatnich pojedynkach, Tarnovia pokazywała, że stać ich na wyrównaną walkę i są w stanie zwyciężyć ze wszystkim. Pod dużym znakiem zapytania stała również forma ZKSu, który swój inauguracyjny mecz ligowy przegrał aż 6:0. Co prawda, trener tłumaczył postawę swoich podopiecznych licznymi kontuzjami, jednak pewien niesmak pozostał. Tymczasem MKS od początku rundy jesiennej sprawuje się bardzo dobrze.

Od początku spotkania mecz był wyrównany. Jednak to Tarnovia pierwsza zdołała strzelić gola. Po dobrym dośrodkowaniu w pole karne z rzutu wolnego i dużym zamieszaniu na linii 5 metrów, piłka trafia do bramki gospodarzy. Autorem gola w 26 minucie meczu jest Wacław Maciosek. Mimo niekorzystnego obrotu wydarzeń, Unia nie zamierza poddać się bez walki. Po kilku dobrych podaniach i groźnych akcjach, jeden z napastników strzela na bramkę Józefa Ogorzelca, w ostatniej chwili piłka zostaje wybita ręką przez Marka Nalepkę. Za to zagranie, zawodnik gości otrzymuje czerwoną kartkę i od 30 minuty gra toczy się w przewadze Unii. Podyktowany rzut karny na bramkę zamienia Łukasz Chrobak. Wynik nie zmienia się już do końca pierwszej połowy.

Po przerwie Unia przyciska gości. Po głębokim dośrodkowaniu Bartosza Glenia, piłka odbija się od nóg obrońcy Biało-Czerwonych, Rafała Mikosia i trafia wprost do bramki. Po tym samobójczym golu z 46 minuty, prowadzi Unia. Od tego momentu to właśnie gospodarze przejęli panowanie na połowie rywala. Osłabiona Tarnovia raz po raz próbowała zrewanżować się kontrą, ale nie przynosiło to żadnego rezultatu. W 55 minucie Łukasz Chrobak ostaje sfaulowany w narożniku pola karnego przez bramkarza gości i tym samym, staje przed kolejną szansą na podwyższenie prowadzenia. Po pewnym strzale po ziemi, piłka trafia do siatki i Unia prowadzi 3:1. Gra zaostrzyła się jeszcze bardziej. Goście przystąpili do odrabiania strat, natomiast gospodarze starali się zapanować nad sytuacją. Niestety, w 64 minucie Tomasz Malec nie trafia w piłkę i fauluje Krzysztofa Krauze. Za to zagranie zostaje przez sędziego ukarany 2 żółtą i w efekcie czerwoną kartką. Przed szansą na zmianę rezultatu, kolejny raz stanął Łukasz Chrobak, który po celnym dośrodkowaniu Pawła Żaby, trafia w poprzeczkę. Piłka odbija się jeszcze od murawy, ale tuż przed linią bramkową i zostaje wybita przez obrońców. Mimo tak dużego osłabienia "przyjezdnych", ZKS nie jest w stanie wypracować żadnej dogodnej sytuacji i mecz kończy się tym wynikiem. Strzelone gole mogłyby sugerować, że Unia mecz wygrała dzięki sporemu szczęściu. Choć faktycznie żadna ze stron nie olśniewała tego dnia, to trzeba przyznać, że gospodarze otrzymali obie szanse całkowicie słusznie, a sytuacje, przy których dyktowane były rzuty karne, bardzo dogodnymi do strzelenia bramki. Zwyciężyła w tym meczu skuteczność i opanowanie.

Tym, którzy tego dnia liczyli na mocne starcia pomiędzy fanatykami obu ekip, musimy "niestety" podać informację, że do takowego nie doszło. Obie frakcje zasiadły w swoich sektorach i dzięki dobrej obstawie policji i ochrony nie miały szans na jakikolwiek kontakt. Tym razem spotkanie zostało zabezpieczone w odpowiedni sposób, choć moja skromna osoba woli tłumaczyć to dniem na jaki przypadało spotkanie, a nie rygorem policyjnym.