Trzy Ziarna
access_time 2005-12-14 00:03:12
Na wczorajszym pokazie filmowym w ramach Festiwalu Vitae Valor zostały rozdane statuetki Semen im. Roberta Gucwy. "Dla ludzi nadziei, którzy nie wykazują niechęci do działań intelektualnych" - powiedział prowadzący Festiwal, a zarazem laureat, Jerzy Świtek. Jego wyróżnienie było niespodzianką nie tylko dla widzów (nikt nie został poinformowany wcześniej o takim zamiarze), jak i dla samego nagrodzonego. Zarząd "Tratwy" zachował bowiem sprawę trzeciej statuetki w konspiracji do samego końca.
Dodatkowo nagroda powędrowała też do Domowego Hospicjum im. bł. Fryderyka Ozamana, na czele z księdzem Jerzym Berdychowskim za pomoc w "patrzeniu na świat z perspektywy 90cm. Ostatnim laureatem, należy dodać - zbiorowym, był chór młodzieżowy Gos.pl za "przeżywanie swojego życia z pasją i wykorzystywanie talentów, które Stwórca w nich wlał".
 
>Wręczenie nagród poprzedziła krótka projekcja film, poświęconego pamięci Roberta Gucwy - swoiste wprowadzenie, pomoc w zrozumieniu sensu nagrody "Semen". Od ubiegłego roku nagroda wręczana jest osobom i instytucjom, dla któryh ważne jest realizownie w życiu ewangelicznej dewizy, która widnieje w Kongo, na miejscu śmierci Roberta Gucwy - tarnowianina misjonarza - „Jeśli ziarno wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie samo. Jeśli obumrze, przynosi plon obfity”. SEMEN to nadzieja. Tą nagrodą są honorowani Ci, którzy żyją nadzieją i zarażają nią innych, mimo trudów naszego życia. </div>
<div style= 
Z pewnością tegoroczni laureaci są ludźmi nadziei. Tarnowski Chór "Gos.pl" otrzymał  to ważne wyróżnienie w uznaniu dla inicjatywy powołania i działalności grupy, która gromadzi i integruje ludzi różnego stanu i wieku, jednocząc ich wokół wspólnej pasji realizowania talentów muzycznych i wokalnych, w uwielbianiu Dawcy Talentów oraz w służbie ewangelizacji kultury w naszym mieście i poza jego granicami. Tarnowskiemu Hospicjum Domowemu im bł. Fryderyka Ozanama przyznano nagrodę za powołanie i działalność wspólnoty, która gromadzi i integruje ludzi różnego stanu i wieku, jednocząc ich wokół wspólnej wyobraźni miłosierdzia, w uwielbianiu „Boga bogatego w miłosierdzie” oraz w służbie przywracania nadziei ludziom chorym i ich rodzinom w naszym mieście i poza jego granicami. 
 
Jerzy Świtek został doceniony otrzymując SEMEN za organizowanie i przeprowadzanie z wielką pasją i determinacją, bez zrażania się przeciwnościami, przeglądów i festiwali filmowych – w tym w szczególności za pomysł Festiwalu Filmowego „Vitae Valor”. To właśnie Jerzy Świtek był pomysłodawcą  Tarnowskiej Nagrody Filmowej, Tarnowskiej Panoramy Filmowej, „Premiery miesiąca”, „Filmów o miłości”, Festiwalu Filmowego „Vitae Valor”. Tarnowska Nagroda Filmowa jest już na stałe wpisana w kalendarz imprez tarnowskich, ale mało kto pamięta, że to właśnie Jerzy Świtek jest pomysłowadcą, a Tarnowskie Centrum Kultury ma zaszczyt kontynuowania tej imprezy, szkoda jednak, że bez "ojca" tego przedsięwzięcia. Za swoją działalność na polu upowszechniania kultury filmowej uhonorowany już został Nagrodą Przewodniczącego Komitetu Kinematografii - „Laterna Magica” /1991/, Medalem miasta Tarnowa /1993/ Nagrodą Prezydenta miasta Tarnowa /1996/ i nagrodą Tarnowskiej Fundacji Kultury – statuetką „Uskrzydlony”. Obecnie Jerzy Świtek współpracuje z Wydziałem Duszpasterstwa Młodzieży przy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, uczestnicząc m.in. w przygotowaniach Festiwalu Filmowego „Vitae Valor”, Przeglądu Filmów Norweskich, Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego. Ta nagroda jest wielkim podziękowaniem za pracę, dzieki której Tarnów tak wiele zyskał na polu kultury.
 
 
 
 
Dominik Zając
BB
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A