Oblężenie w ARiMR
access_time 2005-05-17 23:14:32
Ponad 16 tysięcy rolników złożyło wnioski w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnowie. Wczoraj biuro ARiMR przy ul. Lwowskiej przyjmowało je jeszcze do godziny 24.

Rolnicy mogą składać wnioski o unijne dopłaty obszarowe jeszcze do 10 czerwca, ale teraz za każdy dzień zwłoki będą tracili po jednym procencie od należnej im kwoty. Ilu jeszcze rolników złoży w tym czasie wnioski o unijne dopłaty? O to zapytaliśmy Pawła Augustyna, prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej.



- Liczymy, że do 10 czerwca w tarnowskim biurze ARiMR wnioski złoży jeszcze około trzech tysięcy rolników, ale już ten rezultat, który jest na dzień dzisiejszy, jest wynikiem dobrym. To więcej wniosków o dopłaty obszarowe złożonych przez tarnowskich rolników niż wpłynęło do ARiMR w roku ubiegłym, gdy złożono w Tarnowie około 14 tysięcy wniosków.



Jakie konsekwencje czekają tych, którzy dopiero teraz złożą wniosek o dopłatę w ARiMR?



- Za każdy dzień zwłoki będzie im potrącany jeden procent od należnej im kwoty z tytułu dopłaty obszarowej. Dlatego apelujemy do rolników, aby jak najszybciej pomierzyli pole i jak najszybciej złożyli wnioski, bo wtedy poniosą mniejsze straty z tytułu niedotrzymania terminu. Ci, którzy złożą wnioski w ostatnim dniu - 10 czerwca - łatwo mogą policzyć, że będą mieli potrącone 25 procent od należnej kwoty.



Początek składania wniosków nie był chyba najlepszy w tym roku?



- Na początku szło to rzeczywiście bardzo opornie. Potem dopiero okazało się, że rolnicy bardzo dużo wniosków przesłali pocztą do ARiMR. Nasi doradcy, działający w ramach programu "Wsparcie doradztwa rolniczego" działali bardzo aktywnie i pomagali im wypełniać wnioski u nich na wsiach. Więc cieszymy się, że w tym roku udało się złożyć więcej wniosków, bo to oznacza więcej pieniędzy dla rolników z UE.



Czy doradcy będą jeszcze pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty?



- Jeszcze do 10 czerwca będą pomagać wypełniać wnioski rolnikom. I oczywiście nie tylko chodzi o wnioski o dopłaty obszarowe. Rolnicy nadal mogą ubiegać się o pieniądze na gospodarstwa ekologiczne. Do każdego hektara użytków rolnych rolnik może wtedy otrzymać dodatkowo 680 zł dopłaty. Również można starać się o pieniądze unijne na wybudowanie dróg dojazdowych do gospodarstw oraz na zakup ciągników i maszyn rolniczych. Te wszystkie wnioski pomagamy wypełniać rolnikom w ramach programu "Wsparcie doradztwa".



Rozmawiał: (Smol)



 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A