XIII Konferencja Mediów Polonijnych
access_time 2005-09-07 01:39:45
Tarnów, Katowice, Tychy, Sosnowiec a na koniec Częstochowa - te miasta będą gościć uczestników XIII Światowego Forum Mediów Polonijnych. Inauguracja odbyła się już wczoraj w Tarnowie. Forum skupia dziennikarzy z całego świata. To szansa do szukania nowych form budowania więzi pomiędzy Polonią i Ojczyzną.

Jak tworzyć więź pomiędzy śrdowiskami polonijmymi całego  świata?  Jakie powinny być media polonijne? Jak przekazywać prawdę o Polsce? Jaki jest obraz ojczyzny w mediach polonijnych i jak go budować? To tylko kilka z całego szeregu pytań, jakie zostaną zadane na Forum w ciągu kilku dni. Spotkanie dziewnnikarzy z różnych zakątków świata jest okazją do promocji naszego kraju.

 

Na otwarcie konferencji przybyła Jolanta Danielak - wicemarszałek Senatu V kadencji RP. Przekazała zebranym, że rząd polski będzie dązył do tego, aby dotrzeć z informacjami do Polaków na Białorusi. Tam sytuacja naszych rodaków jest trudna.

 

Mieczysław Bień serdecznie powitał wszystkich przybyłych. " To nowy etap w historii naszego kraju. Etap, w którym ważne zadanie mogą spełniać media polonijne w krajach UE" -powiedział Mieczysław Bień.

 

W Forum biorą udział dzienikarze z Białorusi, Ukrainy, USA, Kanady, Niemiec i innych państw. Gościem Forum jest Antoni Bartkiewicz - dyrektor TV Polonia. Tarnów to pierwszy przystanek. Jutro wyjeżdżają na Śląsk. A końcowy przystanek to Częstochowa.

 

Na XIII Forum rozstrzygnięto dwa konkursy. Pierwszy z nich to Konkurs Literackiego im. Henryka Cyganika pod hasłem „Powroty do źródeł”.  Jury zostało zaskoczone różnorodnością nadesłanych prac, pomimo to nie przyznało nagrody pierwszej. Grand Prix i statuetkę „Powrotu do źródeł” jury przyznało opowiadaniu pt. „Historia pewnego mitu”. Drugą nagrodę otrzymała Ilona Kirzewska za fraszkę  „Tam, gdzie serce twoje”.  Trzecią nagrodę jury przyznało Małgorzacie Sojak. Komisja postanowiła także wyróżnić prace Ryszarda Zielińskiego z Ukrainy za poruszenie w swoim utworze spraw ważnych dla naszych rodaków na emigracji.

 

W drugim konkursie - na najlepiej napisany reportaż z XII Forum - jury konkursu zapoznało się z jedenastoma reportażami, w tym z trzema radiowymi. Po obejrzeniu jednej prezentacji multimedialnej postanowiło przyznać pierwszą nagrodę Iwonie Piątek z radia Rzeszów za reportaż „Polacy zagranica”. Komisja doceniła znakomity warsztat dziennikarski, profesjonalny montaż, wielostronne spojrzenie na problem emigracji oraz bardzo dobrą narracje. Drugie miejsce (ex equo) jury przyznało dziennikarce Radia Lwów za reportaż z rejsu „Daru Młodzieży” oraz pracy pt. ”Cały świat pięknie mówi po polsku”. Trzecie miejsce otrzymał dziennikarz z Kanady. Ponadto jury postanowiło nagrodzić reportaż multimedialny za innowacyjność.


 Organizatorem spotkania już po raz 13 jest Małopolskie Forum Współpracy z Polonią.

 

UM

BB

 

 

 

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A