Juniorzy zagrają w ćwierćfinałach MP...
access_time 2005-04-13 14:26:08

Młode „Jaskółki” prowadzone przez trenera Jarosława Mosio awansowały do ćwierćfinałów MP. Sukces nie przyszedł jednak łatwo - tydzień temu walczono w Przemyślu, natomiast w miniony weekend na parkiecie w Tarnowie. Zapraszam do przeczytania krótkiej relacji z obu imprez.

[[fotka1]]Tegoroczna reorganizacja rozgrywek spowodowała, że aby przejść do ćwierćfinałów należy najpierw przebrnąć przez turnieje eliminacyjne. Do takowych zakwalifikowały się po dwie najlepsze drużyny juniorskie z Małopolski (Unia Tarnów i Glimar Gorlice) i Podkarpacia (Polonia Przemyśl i Znicz Jarosław).

Pierwsze zawody z udziałem całej czwórki rozegrano w dniach 1-2 kwietnia w Przemyślu. W spotkaniu otwierającym zmagania zmierzyły się dwie drużyny z naszego województwa. Mecz był bardzo zacięty, choć początkowo inicjatywę przejęli gorliczanie. Na szczęście tarnowianie w miarę upływu czasu grali coraz skuteczniej i w trzeciej kwarcie odrobili z nawiązką stratę i przed decydującym starciem byli już lepsi o 8 „oczek”. W ostatnim starciu Unia postawiła przysłowiową „kropkę nad i” i po 40 cieszyła się z pierwszego triumfu.

ZKS Unia "Al-Glas" Tarnów - Glimar Gorlice 77:69 (15:18, 16:19, 26:12, 20:20)

Unia "Al-Glas": Bacik Paweł 21 (16zb), Stawarski Daniel 20, Odbierzychleb Dawid 13, Piktas Mateusz 11, Ptak Łukasz 10, Zych Tomasz 2, Latocha Arkadiusz 0, Porębski Konrad 0, Uriasz Kamil 0, Dawiec Dawid 0

Dzień później tarnowscy koszykarze stanęli do walki z v-ce mistrzem Podkarpacia – Zniczem Jarosław. Spotkanie nie układało się początkowo po myśli tarnowian, gdyż Znicz osiągnął przewagę i dyktował warunki na boisku. Był to jednak chwilowy stan - Unii udało się uspokoić grę, wejść we właściwy rytm, co dały owocny efekt w postaci późniejszego zwycięstwa.

Znicz Jarosław - ZKS Unia "Al-Glas" Tarnów 68:84

Unia "Al-Glas": Zych Tomasz 22, Stawarski Daniel 18, Ptak Łukasz 14, Piktas Mateusz 13, Porębski Konrad 6, Odbierzychleb Dawid 5, Bacik Paweł 4, Uriasz Kamil 2, Latocha Arkadiusz i Dawiec Dawid po 0

Po dwóch dniach, zarówno Unia Tarnów jak i Polonia Przemyśl miały na swoim koncie po dwa zwycięstwa, natomiast Glimar Gorlice i Znicz Jarosław po dwie porażki. W niedzielę miało dojść do pojedynków między drużynami o takim samym bilansie punktowy, lecz z powodu śmieci Ojca Świętego, organizatorzy postanowili, że zawody zostaną zakończone, a drużyny rozjadą się do swoich miast. Zadecydowano też, że nie rozegrane mecze odbędą się w Tarnowie.

Tydzień później 9 i 10 kwietnia miały miejsce rewanżowe spotkania. Do hali Mościckiego Domu Sportu zawitali najlepsi z Podkarpacia i Małopolski. W pierwszym meczu, podobnie jak to miało miejsce w Przemyślu, zmierzyły się drużyny Unii Tarnów i Glimaru Gorlice. Goście przed przyjazdem do Tarnowa zapowiadali, że jeszcze broni nie złożyli i walczyć będą o awans. Słowa dotrzymali i pokazali, że interesuje ich jedno - ćwierćfinały MP. Można jednak powiedzieć, że ten spektakl rozstrzygnął się na początku [[fotka2]]trzeciej ćwiartki. Przez pierwszą połowę trwała zażarta walka, po której to gorliczanie osiągnęli niewielką przewagę 3 "oczek" (39:36). Po zmianie koszy Glimar wręcz rozłożył na łopatki Jaskółki i w 24 minucie ich przewaga wynosiła już nawet 21 "oczek". Ostatecznie przed decydującym starciem Unia musiała odrobić 15 punktów (49:64). W czwartej kwarcie miejscowi uwierzyli chyba, że nie ma rzeczy niemożliwych, gdyż wzięli się ostro do pracy i mozolnie, ale skutecznie zmniejszali różnicę. Na 45 sekund przed końcową syreną brakowało jeszcze 6 punktów do remisu. Niestety do pełni radości brakło czasu i ostatecznie Glimar zasłużenie wygrał to spotkanie.

ZKS Unia "Al-Glas" Tarnów - MKS Glimar Gorlice 86:88 (17:17, 19:22, 13:25, 37:24)

Unia: Zych Tomasz 23 (9 zb), Porębski Konard 19, Ptak Łukasz 17, Bacik Paweł 10 (10zb), Piktas Mateusz 8, Uriasz Kamil 6,, Odbierzychleb Dawid 3, Dawiec Dawid 0, Latocha Arkadiusz 0, Troszyński Daniel 0, Kapałka Krystian 0

Na sam koniec sobotnich zmagań tarnowska Unia zmierzyła się z Polonią Przemyśl. Gospodarze od początku grali mocno zmotywowani, a na parkiecie trwała ostra, twarda i męska gra (momentami za bardzo męska – niektórym zawodnikom udzieliło się nawet za dużo sportowej złości). Tarnowianie z minuty na minutę powiększali swoją przewagę, którą to utrzymywali niemal do połowy czwartej kwarty. Niestety w końcówce coś się zacięło i Polonia odebrała przodownictwo Jaskółkom. Mimo, iż ostatnie sekundy mogły zmienić jeszcze losy spotkania, to więcej zimnej krwi zachowali przemyślanie, którzy odnosząc czwarte zwycięstwo w turniejach zapewnili sobie awans do ćwierćfinałów MP.

ZKS Unia "Al-Glas" Tarnów - MKS "Polonia" Przemyśl 89:92 (16:20, 29:13, 24:31, 20:28)

Unia "Al-Glas": Porębski Konrad 30 (5x3), Stawarski Daniel 18 (5przech, 5as), Ptak Łukasz 13, Piktas Mateusz 12, Bacik Paweł 10 (14zb), Odbierzychleb Dawid 4, Zych Tomasz 2, Uriasz Kamil 0

Po pierwszym dniu zmagań zapadły już więc pierwsze rozstrzygnięcia – pewna awansu była już Polonia Przemyśl, natomiast Unia Tarnów i Glimar Gorlice miały taki sam dorobek punktowy i o drugim premiowanym miejscu miały zadecydować niedzielne spotkania.

Niestety w porannym meczu między Polonią, a Glimarem miał miejsce przykry incydent. W 17 minucie, gorlicki zawodnik - Bartłomiej Semla - uległ groźnej kontuzji spowodowanej upadkiem z wysokości i został przewieziony karetką do szpitala. W wyniku tego zdarzenia drużyna z Gorlic odmówiła udziału w kontynuowaniu zawodów, oddając tym samym mecz walkowerem.

W drugim dopołudniowym spotkaniu gospodarze turnieju tarnowska Unia zmierzyła się z ekipą Znicza Jarosław. Początek to nieoczekiwanie lepsza gra zawodników Jarosławia, którzy wygrali pierwszą "ćwiartkę" (18:21). Było to jednak ich ostatnie prowadzenie, gdyż w kolejnych trzech odsłonach na parkiecie górowali już gospodarze. Ostatecznie po 40 minutach Jaskółki „zgasiły” Znicz i „odleciały” na różnicę 26 punktów.

ZKS Unia "Al-Glas" Tarnów - MKS Znicz Jarosław
97:71 (18:21, 31:16, 29:20, 19:14)

Unia "Al-Glas": Zych Tomasz 19, Stawarski Daniel 18, Odbierzychleb Dawid 13, Piktas Mateusz 11, Uriasz Kamil 10, Konrad Porębski 7, Troszyński Daniel 7, Bacik Paweł 6, Ptak Łukasz 4, Kapałka Krystian 2, Dawiec Dawid 0

W trakcie tego spotkania na halę doszła także wiadomość, że ekipa gorlicka całkowicie wycofuje się z turnieju i swój ostatni mecz również oddaje walkowerem. W takiej sytuacji wiadomo więc było, że do ćwierćfinałów awansowali przemyślanie i tarnowianie. Niemniej jednak obie ekipy zagrały w meczu zamykającym turniejowe zmagania. Tarnowianie nie okazali się na koniec bardzo gościnni i wygrywając wszystkie cztery kwarty przypieczętowali awans do kolejnej fazy rozgrywek.

Unia "Al-Glas": Porębski Konrad 18 (4x3, 7as) Stawarski Daniel 17, Zych Tomasz 11, Ptak Łukasz 11, Bacik Paweł 10, Odbierzychleb Dawid 10, Uriasz Kamil 8, Piktas Mateusz 7, Troszyński Daniel 2, Dawiec Dawid 0