Noc Czarów i Wróżb w Parku Strzeleckim
access_time 2005-06-21 16:21:57
Tradycja Nocy Świętojańskiej sięga swoimi korzeniami czasów pogańskich a związana była z kultem słońca. W tę najkrótszą noc roku - z 23 na 24 czerwca - witano lato. Według wierzeń właśnie tej nocy przyroda przechodziła przeobrażenie - wszystko budziło się do życia, kwiaty kwitły a owoce dojrzewały. Tej wyjątkowej nocy towarzyszyły różne obrzędy, wróżby, tańce. Wierzono, że jeśli ktoś znajdzie kwiat paproci w noc św. Jana stanie się bogaty, szczęśliwy i zdrowy. Dziewczęta wiły wianki puszczały je na wodę i miały nadzieję, że popłynie bez przeszkód, bo to wróżyło pomyślność i powodzenie w miłości.

Wzorem lat ubiegłych Urząd Miasta Tarnowa oraz Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich tarnowian do wspólnej zabawy w Parku Strzeleckim 24 czerwca, podczas „Nocy Świętojańskiej”. Piknik rozpocznie się o godzinie 17.00 koło Mauzoleum Bema. Dla dzieci otworzy swoje podwoje zamkowa kraina Abrakadabra. Od godziny 18.00 organizatorzy proponują bogaty program artystyczny. Będą występy Zespołu Tańca Towarzyskiego „Klasa” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”. Artyści Teatru Scena EL-JOT Krakowskiej Opery Kameralnej wprowadzą dzieciaki w świat czarów i baśni prezentując widowisko muzyczne „Świtezianka” (oparte na tekstach „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza). Zabrzmią m.in. pieśni Kresów Wschodnich z okolic Wilna, Kowna i Wołynia oraz pieśni Stanisława Moniuszki.



Noc Świętojańska to przede wszystkim czas wróżb, dlatego będą też wróżby wiankami przy świetle księżyca i pochodni. Ale najpierw wszyscy chętni będą musieli upleść wianek, a najpiękniejszy zostanie nagrodzony. Zaplanowano też wiele innych konkursów.



Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy w tę noc pełną tajemnic i czarów. Może w tym roku komuś uda się odnaleźć niezwykły i piękny „Kwiat Paproci”?



Ula Mrowiska


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A