Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej
access_time 2005-05-07 14:27:38
Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Odnalezionej prezentowane są utwory, które zapomniane przeleżały w rękopisach dziesiątki lat. Dzisiaj odnajduje się je w pałacach, klasztorach i muzeach. W Czeladzi 29 kwietnia recitalem fortepianowym został zainaugurowany XII Festiwal. Kilka tegorocznych koncertów odbędzie się w Tarnowie – tu gdzie wszystko się zaczęło w 1994 roku.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej powstał w 1994 roku z inicjatywy Teresy Kaban i Henryka Błażeja. To jedyna tego typu impreza w Europie. Od pięciu lat cieszy się patronatem Prezydenta Polski. Do 1999 roku festiwal ograniczał się tylko do samego Tarnowa. W roku 2000 rozprzestrzenił się na piętnaście innych miejscowości południowej Polski - aż po Zawiercie, Bielsko-Białą i Racibórz.



Tegoroczny festiwal to 19 koncertów. Już kilka się odbyło: w Brzesku koncert kwartetu wokalnego „Sonore” i w Wieliczce i Dąbrowie Tarnowskiej koncert dumek Podola i Wołynia.



Na dzisiejszym koncercie w tarnowskim Ratuszu wystąpi węgierski zespół muzyki dawnej „Misztral”. Będą utwory Balassiego, ludowe pieśni węgierskie i wiersze poetów węgierskich. Wykonawcami będą Miklos Heinzinger (flet, klarnet, gitara, śpiew), Tamas Tobisz (gitara, śpiew), Mate Torok (wiolonczela, gitara, mandolina, śpiew), Mihaly Hoppal (kontrabas, kobza).



Jutro będzie okazja do uczestniczenia w trzech koncertach – dwa odbędą się w Tarnowie, jeden w Dębnie. W Sali Lustrzanej o godzinie 18.00 wystąpi austriacki pianista Florian Krumpöck.. Wykona muzykę kompozytorów epoki romantyzmu między innymi Sonatę fortepianową op.3 nr 26 - Viktora Ullmanna.



Wieczorem o 20.30 w Bazylice Katedralnej usłyszymy utwory z odnalezionego Manuskryptu choceńskiego z XVIII wieku oraz Improwizację Strahowską W.A. Mozarta. Na organach zagra czeski artysta Karl Hiner.



W Zamku w Dębnie również dzisiaj odbędzie się koncert „Bandury, śpiew i domra w historycznych pieśniach i dumkach”. W programie koncertu znalazły się utwory takie jak -  Sonata C dur Nr 2 op. 32 M. Berezowskiego, Sonata g moll Nr 3 J.B. Lully, wariacje na temat rosyjskich narodowych pieśni znalezione w archiwach lwowskich. Wykonawcami będą - Natalia Hamar – bandura i śpiew, Natalia Cygylyk - bandura i śpiew, Sergiej Gabszyn - domra i Dymitr Andronatyj - fortepian.



Kolejne koncerty odbędą się 11 maja w Siemianowicach Śląskich, 12 maja w Raciborzu, 13 maja w Trzebini, Ożarowie i Wieluniu, 15 maja w Radomsku, Jastrzębim Zdroju, Wieluniu. Festiwal zakończy koncert w Tarnowie 22 maja.



Wstęp na festiwal jest wolny. Informacje można uzyskać na stronie internetowej www.inter-artom.pl/.



BB



 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A