Emocje w Sosnowcu...
access_time 2005-04-28 21:05:31
W sporcie też trzeba mieć szczęście, a z pewnością ta reguła potwierdziła się w Sosnowcu, gdzie juniorzy tarnowskiej Unii rozgrywali mecze w ramach ćwierćfinałów Mistrzostw Polski.
[[fotka1]]W pierwszym dniu turnieju ćwierćfinałowego, drużyna prowadzona przez trenera Jarosława Mosio bez większych problemów pokonała kielecki Lafarage. Mecz od początku do końca przebiegał pod dyktando tarnowian, którzy od pierwszych minut meczu wzięli się ostro do pracy i po dwóch „ćwiartkach” prowadzili różnicą 14 punktów (46:32). Trzecia kwarta miała podobny przebieg jak dwie poprzednie, przewaga dalej wzrastała, toteż w ostatniej odsłonie na parkiecie dłużej mogli się zaprezentować gracze rezerwowi. Ostatecznie po 40 minutach różnica punktowa wynosiła 28 "oczek" oczywiście na korzyść tarnowian.

ZKS Unia "Al-Glas" Tarnów - Lafarage Kielce 90:62 (25:16, 21:16, 27:14, 17:16)

Unia "Al-Glas": Zych Tomasz 33, Bacik Paweł 14, Piktas Mateusz 14, Ptak Łukasz 8, Odbierzychleb Dawid 7, Porębski Konrad 6, Stawarski Daniel 4, Uriasz Kamil 4, Dawiec Dawid 0.

W sobotę młode Jaskółki stanęły w szranki z gospodarzem sosnowieckiej imprezy, miejscowym Zagłębiem. Pierwsza połowa przebiegała w bardzo wyrównanej atmosferze. Niewielka przewaga zdobyta przez sosnowiczan w początkowej fazie meczu utrzymała się również do połowy zawodów, gdzie obie ekipy schodziły przy wyniku 46:43. Zaraz po zmianie koszy sytuacja diametralnie się zmieniła. Jaskółki zagrały bardziej zdecydowanie co zaowocowało odrobieniem strat i przed kończącym starciem inicjatywa była po stronie tarnowian, którzy prowadzili 68:58. Ostatnia odsłona nie przyniosła zmian w wyniku, toteż Unia mogła się cieszyć z drugiego turniejowego zwycięstwa.

ZKS Unia „Al-Glas” Tarnów - Zagłębie Sosnowiec 82:78 (22:25, 21:21, 25:12, 14:20)

UNIA „Al-Glas”: Zych Tomasz 24 (11zb, 4przech, 6as), Porębski Konrad 24 (3x3, 4zb, 4przech, 4as) Bacik Paweł 10 (6zb, 5str), Stawarki Daniel 10, Uriasz Kamil 6, Ptak Łukasz 4, Odbierzychleb Dawid 2, Piktas Mateusz 2

Łącznie tarnowscy juniorzy w tym meczu zanotowali: 32 zbiórki, 15 przechwytów, 16 asyst, 12 strat, 17 fauli. Skuteczność „Jaskółek”: za 1pkt 3/11 - 27%, za 2 pkt 35/69 - 50%, za 3 pkt 7/22 - 31%

W spotkaniu kończącym turniejowe zmagania tarnowska Unia zmierzyła się z Zastalem Zielona Góra. Wynik tej rywalizacji miał rozstrzygnąć o końcowej tabeli turnieju, gdyż Zastal musiał wygrać 11 punktami aby awansować dalej. Do połowy oba zespoły zagrały remisowo - w pierwszej odsłoni lepsi okazali się zielonogórzanie, natomiast w drugiej doskonałą ripostą popisali się tarnowianie. O końcowym wyniku zadecydowała przede wszystkim ostatnia kwarta przegrana przez Jaskółki 13:21. Jednakże ostatnie sekundy spotkania obfitowały w wielkie emocje. Na 16 sekund przed końcem przy prowadzeniu zielonogórzan 9 "oczkami" zawodnik Zastalu wykonywał 2 rzuty wolne, lecz trafił tylko pierwszy i przewaga Zastalu wzrosła tylko (aż) do 10 punktów. Osiem sekund później miała miejsce odwrotna sytuacja - gracz Unii został sfaulowany, ale niestety zadrżała mu ręka i oba rzuty przestrzelił. Zaraz po tym natychmiastową kontrą popisali się zawodnicy z Zielonej Góry - piłka trafiła do rąk Kalinowskiego, który przeszedł całe boisko i trafił punkty spod samego kosza. Wtedy to zapanowała szalona radość na ławce Zastalu. Do końca zostało 0,8s, a oni prowadzili 12 punktami i w tym momencie byli w półfinałach! Jednakże gra się do końca. Kazimierz Górski zawsze powtarzał, że dopóki piłka w grze wszystko się może zdarzyć i tym razem nie było inaczej. Ostatnia akcja rozpoczęła się od długiego podania Daniela Stawarskiego, piłkę złapał zawodnik Unii Kamil Uriasz, po czym rzucił i trafił w dodatku będąc faulowany! Rzut osobisty był niecelny, ale nie zmieniło to faktu, że Zastal wygrał, ale różnica okazała się zbyt mała by przejść do półfinałów.

ZKS UNIA „Al-Glas” Tarnów- Zastal Zielona Góra 69:79 (20:27, 22:15, 14:16, 13:21)

UNIA „Al-Glas”: Porębski Konrad 25, Stawarki Daniel 17, Piktas Mateusz 9, Bacik Paweł 8, Zych Tomasz 6 (12zb, 4as), Uriasz Kamil 4, Ptak Łukasz 0, Odbierzychleb Dawid 0

Tym samym zwycięzcą turnieju okazało się Zagłębie Sosnowiec, a drugie miejsce przypadło tarnowianom. Obie te drużyny zapewniły sobie awans do półfinałów MP. Trzecia, pechowa lokata dla Zastalu, a Lafarge zamkną stawkę walczących.