Projekty stadionu Unii Tarnów.
access_time 2005-01-14 19:01:27

Jak może wyglądać w przyszłości Stadion Unii Tarnów? Dzisiaj w UM zostały zaprezentowane plany przebudowy obiektu. Koncepcje zostały wykonanie bezpłatnie przez firmę Orlen Projekt, a ich autorką jest Pani Renata Kwiatkowska.

Główne różnice w przedstawionych dwóch koncepcjach, dotyczą sposobu zadaszenia stadionu. Wariant pierwszy przewiduje zadaszenie trybun i zadaszenie toru żużlowego. Natomiast w wariancie drugim, mają być zadaszone tylko trybuny. Oba projekty zawierają wspólne elementy: nadbudowa trybuny, trybuną piętrową, żelbetową od strony ulicy Czerwonych Klonów, oraz budowa nowego budynku wielofunkcyjnego, w którym mieściłyby się funkcje gastronomiczne, handlowe, szkoleniowe i rozrywkowe. Ten projektowany budynek, byłby połączony łącznikiem z budynkiem, który znajduje się w tej chwili na trybunie głównej. Istniejący w tej chwili budynek, byłby zmodernizowany i możliwe, że znajdzie się w nim loża dla VIP-ów, a na dachu budynku taras dla potrzeb ekip telewizyjnych. Projekt obejmuje też dodatkowe 195 miejsc parkingowych wokół stadionu.



[[fotka1]]Wariant I - To jeden dach nad trybunami i torem żużlowym. Konstrukcja wspiera się na 4 głównych pylonach, wykonanych z rur stalowych, do których przymocowane są konstrukcje cięgnowe - dwie dłuższe długości ok. 200 i dwie krótsze długości 100 m. To tych konstrukcji cięgnowych przymocowane są z kolei cięgna podtrzymujące ruszt stalowy, na którym wykonane będzie pokrycie dachowe z blachy trapezowej. W tej wersji zadaszenia, należałoby zdemontować istniejące w tej chwili słupy oświetleniowe i do każdego pylonu zamontować konstrukcję rurową, na której zamontowane byłoby oświetlenie boiska. Oświetlenie toru żużlowego musiałoby być montowane pod konstrukcją dachu.



[[fotka2]]Wariant II – obejmuje zadaszenie samych trybun. Poszczególne daszki wykonane byłyby z blachy trapezowej i wsparte na konstrukcji kratownicowej. W tej wersji zadaszenia dałoby się wykorzystać istniejące słupy oświetleniowe.



Dokonaliśmy już pierwszego wstępnego wyboru wariantów. Jest to wariant pierwszy, czyli wariant lepszy, ale i droższy – powiedział Prezydent Tarnowa Mieczysław Bień - Jeżeli mamy budować coś na skalę wieku, w którym żyjemy, to raczej skłaniamy się do projektu lepszego. Stadion ma być stadionem wielofunkcyjnym, nie jest to stadion czysto żużlowy. Stadion jest własnością miasta chcemy, aby pełnił różne funkcje. Przede wszystkim funkcje żużlowe, bo ta drużyna jest najlepsza i na to zasługuje, ale aby tam także odbywały się mecze piłkarskie nie tylko klubu Unia, ale i innych - jeżeli będą miały tego typu życzenia. Aby na tym stadionie odbywały się imprezy masowe z prawdziwego zdarzenia, w pełni bezpieczne.



Dotychczasowy projekt zakłada, że na stadionie może się pomieścić 20 do 25 tys. osób. Rozważa się możliwość dokonania zmian w projekcie m.in. takiego jego powiększenia, by mieścił 35 tys. widzów. To podraża koszty związane z budową, ale podnosi w sposób istotny rangę stadionu i umożliwia zorganizowanie wyższej klasy rozgrywek sportowych. Taka zmiana w projekcie jest możliwa dla wariantu nr 1.



Ten rok chcemy zamknąć projektem – mówi Mieczysław Bień. – Projektem, który moglibyśmy prezentować i szukać pieniędzy. Koszty są ogromne - ok. 40 milionów zł. Miasto nie wyda tych pieniędzy. Jeżeli można deklarować to góra 10 % tej kwoty. Musimy znaleźć resztę. Będziemy zabiegali o środki, ale podstawą do tych zabiegów jest projekt.



Być może projekt w końcowej fazie powstanie, jak deklaruje pracownia „Orlen Projekt” do czerwca tego roku.


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A