Jak znaleźć pracę?
access_time 2004-12-14 20:00:50

Napisała do nas Małgosia: „Jak znaleźć pracę w Tarnowie bez znajomości i finansowego wsparcia rodziców? Szanse na karierę w Tarnowie są nikłe. Proszę doradzić jak znaleźć pracę?” Pytania Małgosi zadaliśmy Panu Stanisławowi Dydusiakowi Dyrektorowi Urzędu Pracy w Tarnowie.

W piątek, w Urzędzie Pracy wśród ofert były miejsca dla dwóch elektryków, spawacza, pomocnika frezera, pracownika działu spedycji, mechanika maszyn, lakiernika, stolarza, instalatora sieci internetowych, sprzedawcy i kierowcy. Były także miejsca interwencyjne, a także jedno miejsce na przygotowanie do zawodu, tylko dla młodych ludzi w zawodzie sprzedawcy. Przygotowanie zawodowe to cos takiego jak staż, tyle tylko dla osób, które już pracowały. Na tablicy wywieszone oferty o pracy za granicą. Może więc nie jest tak źle…?



[[fotka1]]Dyrektor Urzędu Pracy w Tarnowie Stanisław Dydusiak: Zależy kim jest ta młoda osoba, zależy jakie ma wykształcenie. Na pewno powiedziałbym, że powinna przyjść do Urzędu Pracy. Bo zakładamy, że jest osoba, która nie ma pracy a więc jest osobą bezrobotną. Jest tu dział poradnictwa zawodowego, w którym pedagog, psycholog, czy socjolog udziela porad dotyczących możliwości zatrudnienia, znalezienia pracy z pozycji danej osoby - jakie posiada wykształcenie, jakie posiada predyspozycje. Po tych wstępnych rozmowach jest kwalifikowana na ewentualnie kurs kwalifikujący w danym zawodzie, bądź kierowana bezpośrednio do pośrednictwa pracy. To są takie podstawowe elementy, podstawowe korzyści, jakie ta osoba może osiągnąć z kontaktu w Urzędzie Pracy.



Jeżeli taka osoba, mimo iż posiada wykształcenie, kursy w danym kierunku, jednak nie może znaleźć pracy, to znaczy, że może trzeba szukać innego kierunku zatrudnienia. Bo często dana osoba ma na przykład jakiś kierunek studiów ukończony, lub daną szkołę, jakieś szkolenie - ale może to akurat nie odpowiada jej predyspozycjom. To są takie rzeczy, które trzeba uwzględnić. Można np. ukończyć jakiś kierunek pedagogiczny i okazać się, że jesteśmy do tego absolutnie nieprzygotowani To jest taka rzecz, która należy bezwzględnie wziąć pod uwagę To są takie podstawowe elementy - brak szkolenia, czy szkolenie w niewłaściwym kierunku. Nie każdy człowiek może od razu znaleźć pracę. Decyduje determinacja osób poszukujących pracy.



Do 1999 roku, a nawet do 2000 roku, była tendencja spadkowa, jeżeli chodzi o zgłaszane oferty pracy. Od roku 2000 następował systematyczny wzrost. Małe zahamowanie nastąpiło w tym roku. Mogę powiedzieć, że jest ono rzędu niespełna 200 ofert mniej niż w roku ubiegłym. To pierwsza taka tendencja od czterech lat - tendencja lekko malejąca.



Z drugiej strony można powiedzieć, że liczba osób bezrobotnych systematycznie maleje, ale nastąpił lekki wzrost w miesiącu listopadzie Jednak jest to mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Myślę, że część osób znajduje zatrudnienie jak nie w kraju to za granicą.



O znalezieniu pracy za granicą decyduje przyszły pracodawca. Istnieje taki program, który dotyczy wszystkich urzędów pracy w Polsce i Europie tzw. EURES, który kieruje też osoby do pracy. Natomiast jest to na razie program mało skuteczny. Ponieważ u nas w urzędzie, w tym roku, zaledwie 4 czy 5 osób zaledwie znalazło zatrudnienie w ramach tego programu. Są też firmy zajmujące się profesjonalnie pośrednictwem pracy za granicę i przez te firmy można znaleźć pracę.



Natomiast ważna dla osoby poszukującej pracy za granicą jest wiedza tego typu - że jeżeli ktoś korzysta z ogłoszeń poza Urzędem Pracy, czyli np. w Internecie czy gazetach, aby sprawdził w Urzędzie Pracy, czy dana firma pośrednicząca w pracy posiada certyfikat, czyli zezwolenie Ministerstwa Gospodarki i Pracy na prowadzenie tego typu działalności jak pośrednictwo pracy. Ponieważ wiemy bardzo dobrze, ze nie wszystkie firmy to posiadają, a jednak posiadanie takiego certyfikatu w znaczącym stopniu gwarantuje, że jest to firma uczciwa.



Jeżeli jest nadany certyfikat, to gdyby były opinie negatywne o takiej firmie, ze np. naciąga, nie kieruje gdzie powinna, to w tym momencie na pewno byłoby wycofane zezwolenie, a my bylibyśmy poinformowani o tym.



EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) jest siecią współpracy stworzoną przez publiczne służby ds. zatrudnienia. Celem sieci EURES jest ułatwienie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) (25 członków Unii Europejskiej, włącznie z Norwegią i Islandią) oraz Szwajcaria.



 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A