Nie chowaj swoich prac do szuflady – Od słowa do rzeczy.
access_time 2004-10-14 22:27:10

Od 22 do 24 października w Tarnowie odbędzie się pierwszy przegląd najlepszych prac niezależnych twórców od słowa do rzeczy, zorganizowany przez grupę my niezależni.  Przedsięwzięcie owo zostało zaplanowane w dość oryginalny sposób. Organizatorzy postanowili, iż przegląd będzie miał formę otwartą – stąd zapraszają wszystkich do przyniesienia i zawieszenia swoich prac: komiksów, grafik, rysunków, szkiców, zdjęć oraz tekstów, tak poetyckich jak i prozatorskich.

[[fotka1]]Dodatkową możliwością jest dowolna tematyka oraz forma ekspozycji. Stąd też i nazwa tego niecodziennego projektu pierwszy przegląd najlepszych prac niezależnych twórców od słowa do rzeczy.


Zdarzenie to zostało zorganizowane przez grupę my niezależni zrzeszającą młodych niezależnych tarnowskich twórców w ramach programu „Make a Connection – Przyłącz się!” realizowanego przez NOKIA oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży – głównych patronów i sponsorów pierwszego przeglądu najlepszych prac niezależnych twórców od słowa do rzeczy. W realizacji projektu pomagają również BWA Galeria Miejska w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Kultury, Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz, firma NOMAR oraz kawiarnia Do rzeczy.

Projekt wynika bezpośrednio z potrzeb i aspiracji lokalnego środowiska niezależnych twórców i artystów. Łączy się to również z oczekiwaniami miejscowej społeczności.

Przede wszystkim ma na celu zebranie ludzi o podobnych nam zainteresowaniach i zrzeszenie ich wokół idei tworzenia/dawania innym alternatywy dla tego, co podaje nam dzisiejszy świat, co usiłują podać nam media. Wiemy że jest wielu młodych artystów, którzy tworzą, lecz często nie mają możliwości zaprezentowania swej twórczości – nie chcemy, by ginęli wśród kolorowych billboardów i blokowisk, chcemy by zaznaczali swoją obecność na tle szarych ulic. Chcemy zrealizować nasz projekt właśnie po to by szerzyć na lokalnym gruncie szeroko pojętą sztukę: poezję, prozę, fotografię, muzykę, obraz.
Ideą projektu jest ukazanie prac ludzi, którzy zajmują się sztuką nie zawodowo, a z zamiłowania – jest to ich życiowa pasja. Będziemy prezentować twórczość prosto z szuflad, twórczość osób wyjątkowych i pełnych pasji. Przegląd ma formę happeningu – stąd jest on przede wszystkim zaproszeniem, dla Wszystkich tych, którzy kochają tworzyć i chcą to pokazać, do przyniesienia i zawieszenia swoich prac.

Twórczość swoją zaprezentują członkowie stowarzyszenia my niezależni, jak i osoby, które przyniosą prace i umieszczą je w trakcie trwania przeglądu, który stanowi świetną okazją do konfrontacji swoich artystycznych pasji.

Pierwszego dnia przeglądu, w piątek 22 października 19.30 w BWA Galerii Miejskiej Ander Pasydż odbędzie się wernisaż komiksu tod robot. TOD ROBOT to bohater niezależnego i undergroundowego komisu tworzonego przez dwójkę tarnowskich studentów: Jakuba Słowika i Łukasza Borowieckiego.

W drugim dniu przeglądu (sobota) organizatorzy zaplanowali wernisaż słowa pisanego od słowa do rzeczy. Idea wernisażu słowa polega na umieszczaniu swojej twórczości na ścianach, planszach, może to uczynić każdy kto pisze; mogą być to powieszone kartki z tekstem, jak i kompozycje tekstów z różnymi przedmiotami (performance), liczy się twórcza inwencja. Wernisaż słowa zostanie połączony z happeningiem propagujących niezależną twórczość artystyczną: przejdź od słowa oraz parada art nuwo.

Inauguracja przeglądu odbędzie się w niedzielę w kawiarni Do rzeczy: o sztuce wieczorową porą. Zdarzenie to jest połączeniem wernisażu fotografii, plastyki, tekstu, komiksu. Program wieczoru zakłada przede wszystkim spotkanie z zaproszonymi Gośćmi, m.in. poetą Romanem Misiewiczem.
Niezwykle istotnym wydarzeniem będzie prezentacja wydanego w ramach programu tomiku: obiekty wierszopodobne, stanowiącego zbiór tekstów literackich, grafik, fotografii oraz komiksów prezentowanych na wernisażach.

W mini galerii Do rzeczy jeszcze do końca listopada będzie można zobaczyć prace m.in. Maćka Słowika, Kuby Słowika, Łukasza Borowieckiego, Filipa Zająca, Zbyszka Oćwieji, Dariusza Góreckiego, Egila BjØrnssona, Andrzeja Bezdomnego, Natalii i Ruty Milewskiej oraz wielu innych autorów. Pomimo, iż są to bardzo młodzi twórcy, jest to ich zdecydowanym atutem.

Interesującą ekspozycję zaprezentuje młody tarnowski plastyk Maciek Słowik, obecnie uczeń klasy maturalnej tarnowskiego, popularnie nazywanego, plastyka. Pokaże nam cykl prac plastycznych, które powstawały w przeciągu ostatnich trzech lat. Prace urzekają oryginalnością, przez co umykają jednoznacznym interpretacjom. A przede wszystkim dowodzą o wyjątkowej wrażliwości i indywidualności autora.

Warto także wspomnieć o sympatycznym zespole Miss Niqorette. Ta formacja studentów tarnowskiej PWSZ zaprezentuje na wernisażu słowa dość ciekawy repertuar. Artur Wachowiec wraz z wokalistką, tu gościnnie pojawi się Agnieszka Klich, przedstawią interesującą interpretację muzyczną tekstów poetów niezależnych: Andrzeja Bezdomnego, Patrycji Molczyk, Bartka Żołyńskiego oraz Egila BjØrnssona . Dodatkową atrakcją będą improwizacje świetnego gitarzysty, założyciela zespołu Artura Wachowca w stylu fussion smooth jazz: Ameno, Flying, Majcie się.

Wychodząc z tym pomysłem chcemy zachęcić młodych ludzi do odnalezienia w sobie pasji tworzenia, chcemy, by przede wszystkim mogli zaprezentować szerszej publiczności swoje umiejętności. Istotnym celem jest również kształtowanie świadomości potrzeby rozwijani działalności artystycznej młodych ludzi oraz wsparcia młodych twórców, którzy chcą na własny sposób, niezależnie patrzeć na otaczający ich świat i samemu go nazywać, w ich dążeniach i aktywności.

Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że w naszym otoczeniu brak jest tego typu inicjatyw. Wiemy też, chociażby z pochlebnych opinii o naszych poprzednich wernisażach i happeningach, że ludzie mają dosyć podawania im gotowców obmyślanych przez specjalistów od marketingu i wizerunku w wielkich korporacjach. Chcemy, aby nareszcie młodzi twórcy i artyści wyszli z ukrycia i pokazali swoją twórczość nie kryjąc jej, jak dotychczas, w szufladach. Chcemy zainicjować nowy sposób prezentacji poezji, prozy, obrazu, nadać im nowy wymiar i sens, ukazać w nowym świetle.


Człowiek czasami po prostu chce się spotkać z drugim człowiekiem i w samotności, wyciszeniu posłuchać, poczuć co płynie z tego drugiego serca.

Koordynator projektu - Małgorzata Budzik




Oto szczegółowy program festiwalu

22 października (piątek)
tod robot

19.30 – tod robot
– rozpoczęcie wernisażu komiksu

20.00 – noc z muzyką


23 października (sobota)
od słowa do rzeczy

13.00 – przejdź od słowa
– ulica Wałowa, Plac Sobieskiego, Pl. Kazimierza, Pl. Katedralny

13.30 – parada art nuwo
– Brama Pilzneńska, Wałowa, Plac Kazimierza, Pl. Katedralny,
Rynek, Ander Pasydż

19.00 – od słowa do rzeczy
– rozpoczęcie wernisażu słowa pisanego

19.30 – noc z muzyką
– Miss Niqorette – fusion


24 października (niedziela)
o sztuce wieczorową porą

19.00 – sztuka schodzi do podziemia
– rozpoczęcie wernisażu plastycznego

19.30 – o sztuce wieczorową porą
– spotkanie z zaproszonymi Gośćmi

20.00 – wieczór z Egilem Bjørnssonem
- niekonwencjonalne spotkanie z poezją niezależną


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A