Ostatnia szansa, by posłać dziecko na... Uniwersytet
access_time 2016-02-18 09:08:00
20 lutego 2016 r. (sobota) odbędą się pierwsze zajęcia w ramach II semestru Uniwersytetu Dziecięcego działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. To niepowtarzalna okazja zapewnienia najmłodszym ciekawej, dostosowanej do ich poziomu rozrywki, nierozerwalnie związanej ze zdobywaniem wiedzy i rozwojem. Wszystko pod okiem nauczycieli akademickich i studentów największej Uczelni wyższej regionu.

- Celem Uniwersytetu Dziecięcego jest popularyzacja wiedzy i rozbudzenie aktywności poznawczej u dzieci poprzez zabawę, czyli tzw. "edutainment" - tłumaczy Anna Lis z PWSZ.

- Do udziału w spotkaniach, które mają formę zajęć warsztatowych, do dzielenia się wiedzą z maluchami, zapraszamy naukowców, artystów, czy przedsiębiorców. Dzięki temu nasi mali studenci poznają naukę i otaczający świat w sposób ciekawy i atrakcyjny. Naszym nadrzędnym celem jest rozbudzanie dziecięcych pasji i pomoc w odkrywaniu zainteresowań - dodaje Anna Lis.

Organizatorka Uniwersytetu Dziecięcego podkreśla, że zajęcia pozwalają efektywnie rozwijać zdolności uczenia się przez całe życie, kształtować umiejętność krytycznego myślenia i współpracy z innymi. - Pokazujemy dzieciom jak fascynująca może być nauka i że wszystko, co nas otacza – jest z nią powiązane - kończy.

W roku akademickim 2015/2016 w II semestrze zapraszamy dzieci w wieku 7-9 lat do udziału w następujących zajęciach:

1.Na zapleczu apteki

Gdy coś nam dolega sięgamy do domowej apteczki. Znajdziemy tam tabletki, syropy i maści... No właśnie, a czym jest maść? Kiedy można ją stosować? Jak się ją wytwarza? A może spróbujecie sami przez chwilę stać się aptekarzami? Zróbmy samodzielnie swoją maść!

2. Tangram – jedna całość z wielu części

Tangram to łamigłówka logiczna i ciekawa zabawa, która w starożytnych Chinach służyła dzieciom do nauki geometrii. Dziś Tangramy to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Tangramy służą rozwijaniu wyobraźni oraz rozwijają logiczne myślenie. Podczas zajęć każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Wyłonimy najlepszych w tej dziedzinie!

3. „Kryminalni” - biologia na miejscu przestępstwa

Zapraszamy do udziału w grze detektywistycznej. Samodzielnie poszukamy sprawcy przestępstwa! Dowiecie się jak wygląda praca kryminologa. Jak właściwie zbierać ślady? Czym jest genetyczny odcisk palca i jak wykorzystać w tym celu DNA?

4. Szyfrowanie – małe i duże tajemnice

Każdy chciał kiedyś być agentem i przesyłać sekretne wiadomości. Na naszych zajęciach wszyscy będziemy agentami! Nauczymy się szyfrować wiadomości oraz dowiemy się, jak swoje sekrety przesyłano kiedyś. Przyjdź i poznaj ciekawszą stronę matematyki.

5. Kości zostały rzucone… czyli wszystko o szkielecie człowieka – warsztaty z anatomii

Sprawdzimy jak wygląda szkielet człowieka. Dowiemy się, jak powstał i jak nazywają się najważniejsze kości. Z czego są zbudowane? Podczas warsztatów wspólnie zastanowimy się, jaką rolę pełnią kości w naszym organizmie. Przekonamy się co sprawia, że kości są twarde i wytrzymałe, choć czasem przecież się łamią. Dlaczego?

6. Uczenie się ludzi i zwierząt, czyli potęga nagrody na przykładzie szkolenia psa

Zwierzęta i ludzie podlegają tym samym prawom uczenia się. Uczniowie zdobywają oceny i uznanie rodziny, kolegów; dorośli pracują, by zdobyć pieniądze. A psy? Psy uczą się nowych rzeczy dlatego, że nasze reakcje działają wzmacniająco na ich zachowania. Nieustanna praca, cierpliwość i konsekwencja są podstawą każdej nauki. Co zatem łączy, a co dzieli człowieka, psa i... gołębie?

7. Pogromcy brudu – odkrywamy tajemnice mydła

Na zajęciach zastanowimy się czym są środki służące usuwaniu brudu. Jak są zbudowane? Z czego się je otrzymuje? Dlaczego tak łatwo pozbywają się zanieczyszczeń, z którymi nie może poradzić sobie woda? Sprawdzimy to doświadczalnie!

TERMINY ZAJĘĆ:

Zajęcia odbywają się w soboty:

LUTY: 20 i 27

MARZEC: 5 i 19

KWIECIEŃ: 2, 9 i 23

CZAS TRWANIA: od 10.00 do 11.30 (90 minut)

Aby zapisać dziecko do Uniwersytetu Dziecięcego, Rodzic lub Opiekun powinien wypełnić formularz elektroniczny, który znajduje się na stronie internetowej http://www.pwsztar.edu.pl/ w zakładce „Uniwersytet Dziecięcy”. Na stronie dostępne są również informacje na temat zajęć, które dotychczas zrealizowaliśmy.

Honorowy Patronat na działaniami Uniwersytetu Dziecięcego objęli: Prezydent Miasta Tarnowa i JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A