Morska armata z „Mechanicznych”
access_time 2016-05-30 11:53:00
Trwają prace przy integracji nowej polskiej automatycznej armaty morskiej Tryton 35 mm z systemami okrętowymi korwety ORP Kaszub. W projekcie realizowanym przez konsorcjum firm, do którego należą m.in. Zakłady Mechaniczne Tarnów, do realizacji pozostał etap badań morskich systemu. Armata ma służyć do zwalczania celów powietrznych i nawodnych. Koszt projektu to niemal 40 mln złotych.

Zespół projektowy wykonał już badania stacjonarne. System przeszedł sprawdzian działania automatyki podczas strzelań prowadzonych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Morskie badania funkcjonalne mają być prowadzone także w Porcie Wojennym Gdynia, natomiast zadania ogniowe w Zatoce Gdańskiej. Jednostka ogniowa ma być sprawdzana pod kątem rażenia celów powietrznych, jak i przy strzelaniu do tarczy umieszczonej na barce. - W realizacji projektu Zakłady Mechaniczne Tarnów wykonały kompletną armatę z 35 mm automatem KDA. W skład środka ogniowego wchodzą: układy mocowania automatu wraz z osprzętem, układ kontroli i sterowania armatą, układy magazynowania i zasilania w amunicję oraz układ hydrauliczny. Nasza firma była także odpowiedzialna za konstrukcję części obrotowej azymutu i elewacji, konstrukcję podstawy oraz osłon – objaśnia kierownik projektu w ZMT dr inż. Tadeusz Świętek, pełnomocnik ds. programów strategicznych i badań spółki.

W skład konsorcjum, oprócz Zakładów Mechanicznych Tarnów, weszły: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), PIT-RADWAR S.A. oraz Akademia Marynarki Wojennej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A