Już w niedzielę I edycja Jarmarku Dominikańskiego na Jamnej
access_time 2016-06-17 08:00:00
Bardzo ciekawe wydarzenie szykują dla mieszkańców regionu Dominikanie z Jamnej. Już w niedzielę odbędzie się I edycja imprezy, która poza licznymi atrakcjami ma przypominać niezwykłą postać zmarłego niedawno Ojca Jana Góry.

Zakon Dominikanów w 1992 roku zadomowił się na Jamneńskim wzgórzu, które ongiś, za czasów wójta Stanisława Chrobaka, gmina Zakliczyn podarowała ojcu Janowi Górze. Ten charyzmatyczny człowiek tchnął życie w zamierającą, zapomnianą Jamną. Ojciec Góra zawsze miał na sercu rozwój tej „małej ojczyzny”. Pytał w jednym z kazań: „Co jest takiego w naszej okolicy z czego jesteśmy dumni i co nas odróżnia od innych?” Zachęcał wszystkich do podjęcia tej refleksji, nakłaniał aby iść w tym kierunku.

Niedługo trzeba było czekać na odzew. Wkrótce potem z inicjatywy obecnego burmistrza Dawida Chrobaka, któremu również sprawy lokalne leżą bardzo na sercu, doszło do spotkania z ojcem Górą oraz przedstawicielami miejscowości tematycznych z naszej gminy – Rudy Kameralnej i Gwoźdźca. Wszystkich łączyło jedno – chęć promowania lokalnych produktów, rękodzieła i kulinariów. Dyskutowano nad sposobem spięcia tego w jakąś całość, stworzenia okazji do zaprezentowania własnych, rodzimych artystów i wyrobów, których w naszej gminie niemało. Podobało się to ojcu Górze, że jest odzew i zrozumienie, że jest chęć działania, i szybko znalazł sposób jak to osiągnąć. Niestety pomysłu nie zdążył zrealizować…

Ma jednak godnych następców – ojca Andrzeja i ojca Wojciecha, którzy wspaniale kontynuują jego dzieło. Przy wsparciu burmistrza Chrobaka Jamna dołącza do grona zacnych miejscowości, gdzie od średniowiecza organizowane są Jarmarki Dominikańskie.

Odbywają się one w kilku miejscach w Polsce, tam, gdzie działają ośrodki duszpasterstwa Zakonu Kaznodziejskiego (Dominikanów). Przywilej organizowania jarmarku Zakon otrzymał bullą papieską Aleksandra IV z 1260 roku. W zamyśle jarmark miał skłonić wiernych do liczniejszego uczestnictwa w mszy świętej odpustowej w dzień św. Dominika, dzięki której można było uzyskać 100 dni zwolnienia z czyśćca. Szybko jednak przerodził się w imprezę o charakterze handlowo-kulturalnym.

Od lat 90-tych XX wieku Jarmarki Dominikańskie przeżywają swój renesans w nieco zmienionej formie. Obecnie ograniczają się do kilkunastu straganów z pamiątkami i rękodziełem i połączone są z piknikiem rodzinnym. Wyjątek stanowi Jarmark w Gdańsku który trwa 3 tygodnie i jest jedną z największych imprez plenerowych w Europie.

Na taki właśnie Dominikański Jarmark, połączony z familiadą zapraszają w niedzielę, 19 czerwca Jamneńscy Dominikanie. O godzinie 11-tej rozpocznie się Msza Święta, a po niej przeniesiemy się na teren zawsze gościnnego ośrodka duszpasterskiego, który w przyszłym roku świętować będzie swoją okrągłą rocznicę – 25 lecie istnienia.

Będzie tam można posmakować tradycyjnego jadła, w tym niezrównanej jamneńskiej grochówki, potraw z grilla, miodów z okolicznych pasiek i innych rodzimych smakołyków. Nie zabraknie zabaw i tańców przy wspaniałej muzyce. Będzie okazja nabyć dzieła rodzimych artystów. Zwłaszcza dla dzieci nie zabraknie atrakcji, konkursów i wielu niespodzianek. Zdradzimy jedną z nich – do dyspozycji dzieci (i nie tylko) będą kucyki z agroturystyki „Pod Lupą” w Rudzie Kameralnej. Ale to tylko jedna z niespodzianek…

Niezrównany klimat tego miejsca, gościnność i serdeczność z jaką spotyka się każdy kto zawita na Jamną, gwarantują wspaniałą atmosferę. Jak zapewniają organizatorzy impreza będzie przednia!

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A