Tarnowianie mistrzami Europy
access_time 2016-06-21 13:53:00
Michał Derus oraz Joanna Mazur wywalczyli tytuły mistrzów Europy podczas rozgrywanych we włoskim Grosseto Mistrzostw Europy IPC w Lekkiej Atletyce. Dwa brązowe medale na tych zawodach zdobyła Anna Trener-Wierciak.

Jako pierwsza z trójki zawodników Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych START do walki o medale przystąpiła Joanna Mazur, która wraz ze swoim przewodnikiem Michałem Stawickim, najpierw wygrała półfinał biegu na 200 metrów w klasie T11 (zawodnicy niewidomi) z czasem 28,00 sek., a następnie  bieg finałowy w czasie 26,73 sek. Tym samym para tarnowian ustanowiła nowy rekord mistrzostw.

Tarnowska sprinterka oraz jej przewodnik wystartowali także w biegach na 400 i 100 metrów. Dystans 400 metrów okazał się dla nich pechowy. Zawodnicy zostali zdyskwalifikowani po tym, jak biegnąc na prowadzeniu, ze znaczną przewagą i w znakomitym czasie na prostej startowej rozłączyli się, zgubili rytm i koordynację biegu, co spowodowało, że Joanna wbiegła na tor sąsiedni. Dystans 100 metrów Mazur i Stawicki pokonali w czasie 13,14 sek., co dało im drugie miejsce i tytuł wicemistrzów Europy. Do złota zabrakło zaledwie 0,06 sekundy.

Tytuł mistrza Europy na dystansie 100 metrów w klasie T47 (zawodnicy z częściową amputacją kończyn górnych) obronił Michał Derus. Podopieczny Piotra Kuczka wygrał bieg półfinałowy, ustanawiając nowy rekord mistrzostw – 11,01 sek., Również w finale Michał nie miał sobie równych.

Z kolei Anna Trener-Wierciak wywalczyła w Grosseto dwa brązowe medale w konkurencjach skoku w dal oraz w sprincie na dystansie 100 metrów w klasie T38 (zawodnicy z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego). W konkursie skoku w dal tarnowska zawodniczka z wynikiem 4,43 m, który uzyskała w trzeciej próbie, uplasowała się na ostatnim stopniu na podium, przegrywając jedynie z rekordzistką świata Margaritą Goncharovą z Rosji oraz doświadczoną zawodniczką z Litwy. Na dystansie 100 metrów zawodniczka START-u uzyskała czas 13,53 sek. i wywalczyła brązowy medal. Anna wystartowała jeszcze na dystansie 200 metrów. W tej konkurencji znalazła się tuż za podium. Do brązowego medalu zabrakło jedynie 0,25 sekundy.

Dodajmy, że podczas mistrzostw Europy w Grosseto Polacy wywalczyli najwięcej medali w historii. Łącznie polska reprezentacja przywiozła 22 złota, 11 srebrnych i 17 brązowych krążków. W klasyfikacji medalowej mistrzostw zawodnicy uplasowali się na najwyższym dotychczas, trzecim miejscu. Kierownikiem reprezentacji był trener tarnowskiego START-u Bartłomiej Tott.