Kto, gdzie i kiedy może wycinać drzewa
access_time 2017-01-31 07:02:00
Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej – nie jest konieczne uzyskanie zezwolenia. Sporo przydatnych informacji na ten temat przygotował samorząd Gminy Tarnów.

Do tej pory właściciel nieruchomości musiał uzyskać w urzędzie gminy zgodę na usunięcie drzewa. Obecnie drzewa na terenie swojej posesji, bez względu na ich rozmiar i wiek, można wycinać bez zezwolenia. Zezwoleń na wycinkę potrzebują tylko osoby prawne (np. firmy, współnoty mieszkaniowe), gdy usuwanie drzew wiąże się z działalnością gospodarczą – jednak z kilkoma wyjątkami.

Osoby prawne bez zezwolenia mogą wycinać drzewa,  których obwód, mierzony na wysokości 130 centymetrów od ziemi, nie przekracza 50 centymetrów. W przypadku drzew szybkorosnących, czyli – topoli, wierzb, kasztanowców zwyczajnych, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych, robinii akacjowych i platanów klonolistnych – nie trzeba mieć  zezwolenia na wycięcie drzewa, którego obwód na wysokości 130 centymetrów nie przekracza metra. Należy także podkreślić, iż zmiany dotyczą także zwolnienia od obowiązku uzyskiwania zezwolenia na wycinkę krzewu albo krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2 – bez względu na jego wiek. Co ważne bez uzyskania zezwolenia można usuwać drzewa lub krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych rolniczno do użytkowania rolniczego.

Wskazując wyjątki od zasady uzyskiwania zezwolenia na usuniecie drzew i krzewów należy przypomnieć, że brak objęcia danej sytuacji obowiązkiem uzyskania zezwolenia, o którym mowa w art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody,  nie oznacza braku jakichkolwiek ograniczeń w usuwaniu drzew i krzewów. Może się bowiem zdarzyć, że konkretne drzewa i krzewy objęte są specjalną ochroną wynikającą z ustawy o ochronie przyrody albo z innych ustaw.

Przykładowo, jeżeli drzewo jest pomnikiem przyrody, nie można takiego drzewa usunąć dopóki obowiązuje uchwała rady gminy obejmująca to drzewo tą formą ochrony przyrody (uchwała zawiera zakazy dotyczące pomnika, m. in. zakaz niszczenia pomnika). W parkach krajobrazowych i na obszarach chronionego krajobrazu może obowiązywać, o ile wynika to z uchwały sejmiku województwa tworzącej park albo obszar, zakaz likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli działania te nie wynikają z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych.

Podobnie, objęcie zieleni ochroną konserwatorską, o której mowa w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, może oznaczać, że określone działania jej dotyczące wymagały będą zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Natomiast jeżeli usuwanie konkretnego drzewa lub krzewu będzie wiązało się z zabronionym oddziaływaniem na chronione gatunki roślin, zwierząt albo grzybów, należy uzyskać zezwolenie na działania dotyczące tych gatunków, które wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska albo Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

W razie wątpliwości, które drzewo można wyciąć bez zezwolenia, Referat Inwestycji i Rozwoju Urzędu Gminy Tarnów zaprasza do kontaktu pod numerem telefonu 14 688 01 16 lub przy ulicy Krakowskiej 19, I piętro pok. 101.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A