CKZiU stawia na współpracę i branżowość
access_time 2017-03-13 07:50:00
Od kilku lat w edukacji pojawia się nowy trend w kształceniu zawodowym. Dzisiaj – jak podkreślają wszyscy związani z edukacją, nastąpił radykalny kierunek promujący kształcenie branżowe, zawodowe. Co więcej jest to kierunek nastawiany na wszechstronny i nowoczesny rozwój. Wszystko po to, by absolwent zyskał kompendium nie tylko wiedzy teoretycznej, ale co najważniejsze, umiał tę wiedzę zastosować w praktyce.

Wizyty studyjne, szkolenia, warsztaty i konferencje to tylko niektóre z form współpracy, które w ostatnim tylko czasie podjęło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie z lokalnymi przedsiębiorcami. – To dla nas priorytet w architekturze realizacji naszej polityki rozwoju. Szukamy bowiem nowych możliwości w podnoszeniu atrakcyjności kształcenia zawodowego. Jedną ze ścieżek rozwoju jest właśnie pozyskiwanie partnerów, którzy myślą podobnie jak my. Mają szerokie spojrzenie na kwestię edukacji. Chcą dołączyć do grona odpowiedzialnych za rozwój lokalnej – polskiej przedsiębiorczości – podkreśla dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego pan Andrzej Rzeszutko. Dodając jednocześnie, że aby dzisiaj kształcić skutecznie, z oczekiwanym sukcesem absolwenta, należy często wyjść poza mury szkoły i realizować edukację praktyczną. Poszerza bowiem ona granicę tradycyjnego podejścia do nauki. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować ucznia do roli dobrze wykwalifikowanego z szeroką i interdyscyplinarną wiedzą pracownika.

Warto podkreślić, że tak rozumiana edukacja przynosi ogromne efekty. Daje wiele możliwości uczniom, którzy w różnych konkursach i olimpiadach zdobywają prestiżowe miejsca. Jej fundamentem jest właśnie współpraca z lokalnymi firmami. – Wiedza, którą można zdobyć poprzez obserwację w danej firmie, tego jak to wszystko funkcjonuje a także poprzez bezpośredni udział jest czymś wspaniałym. Uczestnicząc w zajęciach poza szkołą, w tego typu panelach i warsztatach rozwijamy się i zdobywamy ciekawe umiejętności – podkreślają uczniowie, którzy byli uczestnikami prelekcji o odnawialnych źródłach energii. Prelekcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Jak zauważa dyrektor placówki: - Wiedza przekazana w atrakcyjny sposób, nienastawiona na ocenianie a na popularyzację samych zagadnień jest wyjątkowa. Uczniowie sami wykazują aktywność i pragną dalej, po wyjściu z sali kontynuować poznanie nowych pojęć. Warto zatem organizować tego typu zajęcia. Jak podkreśla dyrektor byłoby to jednak ciężkie bez naszych partnerów, którzy tak bardzo nam pomagają w naszej edukacyjnej działalności i zwykłej szkolnej codzienności.

Warto nadmienić, że mościckie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ma bardzo wielu partnerów – architektów edukacji. Do grona firm z którymi szkoła współpracuje zaliczyć można firmę Kaefer, Roleski, Yabimo, Volkswagen czy Tauron. – Jesteśmy z tego dumni. Szczycimy się tym, że nasi uczniowie mają takich przyjaciół, którzy kształtują ich potencjał. Udział w praktykach, szkoleniach na terenie zakładu pracy to dodatkowy atut, który może stać się argumentem w przyszłym znalezieniu pracy – podkreśla dyrektor CKZiU.

Sami uczniowie są bardzo otwarci na tego typu działania. W miesiącu lutym uczestniczyli nie tylko w projekcji dotyczącej odnawialnych źródeł energii, ale także mieli okazję do udziału w szkoleniu w firmie Tauron: „Asertywność jako styl budowania skutecznej komunikacji” – Szkolenie to bardzo mi się podobało, ponieważ mogłem nauczyć się co to są umiejętności miękkie, jak zastosować je w praktyce. Z całą pewnością dzięki niemu inaczej patrzę na swój sposób porozumiewania się z otoczeniem – podkreśla jeden z uczestników.

Przed edukacją zawodową – branżową aktualnie jest wiele wyzwań. Cieszy fakt, że placówka podejmuje trud odnalezienie się w nowej rzeczywistości, że wychodzi poza tradycyjny schemat uczenia. Osiągnięcia uczniów są tego najlepszym dowodem. Zauważa to doradza zawodowy, pedagog Gabriela Bazia, która zwraca uwagę, że uczniowie uczestnicząc w tego typu formach, jakie proponują partnerzy szkoły, stają się bardziej otwarci, łatwiej nawiązują kontakty, są ciekawi świata. - Wszelkie wyjazdy, również udział w międzynarodowych projektach w których szkoła uczestniczy bardzo rozwijają ucznia i obalają mit, że uczeń szkół zawodowych to człowiek, który wybrał tego typu szkołę bo nigdzie indziej się nie dostał. – wyjaśnia G. Bazia.

Dzięki współpracy z firmami z regionu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego staje się, prestiżowym ośrodkiem kształcenia na wielu płaszczyznach. Bogactwo kierunków zachęca nie tylko samych uczniów ale właśnie przedsiębiorców do współpracy. – Filozofia naszej firmy, nie jest nastawiona tylko na konsumencki zysk. Dbamy o to, aby skutecznie realizować naszą strategię w oparciu o rozwój naszych obecnych i przyszłych pracowników – podkreślają przedstawiciele firmy Roleski, którzy należą do grona mecenasów edukacji.

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A