Maciej Dreszer na podium w wyścigach NASCAR
access_time 2017-04-10 08:57:00
Maciej Dreszer, młody, utalentowany i jedyny Polak w tej europejskiej edycji legendarnych wyścigów NASCAR dwukrotnie staje na trzecim miejscu podium w obu wyścigach na torze Ricardo Tormo w Walencji rozegranych 8 i 9 kwietnia br. Dodatkowo w obu właśnie zakończonych wyścigach inaugurujących NASCAR Wheelen Euro Series 2017 Polak zajął pierwsze miejsce w kategorii Rookie Cup – czyli zawodników do 25 roku życia.

- To miało być zapoznanie z torem i ideą wyścigów NASCAR – to przecież mój pierwszy sezon za kółkiem amerykańskiej bestii. Mam już na tyle doświadczenia jako kierowca wyścigowy, aby wiedzieć, że w pierwszym starcie sezonu, w dodatku jadąc zupełnie nowym dla mnie i …. bardzo egzotycznym, jak na europejskie sporty, samochodem, nie jedzie się na 100 proc. – mówi Maciej Dreszer, młody kierowca wyścigowy z Tarnowa. – Poszło jednak świetnie – przyznaje młody kierowca.

To najprawdopodobniej pierwsze podium w historii NASCAR dla Polaka. Przed laty w tym zawodach brał udział Władysław Surma, ale nie osiągał tak spektakularnych sukcesów. W USA w rankingach NASCAR pojawia się co prawda wiele polskich nazwisk, ale są to Amerykanie polskiego pochodzenia.

Maciej już pierwszego dnia, w sobotę, stanął na trzecim miejscu podium serii Elite 2 oraz wygrał klasyfikację w kategorii Rookie Cup, zawodników do 25 roku życia. Drugiego dnia sukces powtórzył z mistrzowską precyzją ponownie stając na trzecim miejscu podium oraz wygrywając w Rookie CUP.

Pierwszego dnia wyścigów 21-latek z DF1 Racing minął metę za posiadaczem pole position, Thomasem Ferrando i juniorem Ulysse Delsauxem. Drugiego dnia zawodnicy z czołówki zamienili się miejscami, Maciek pozostał na trzeciej pozycji, a do drugiego miejsca zabrakło mu zaledwie 0.34 sekundy.

- Drugiego dnia wyścigów zgodnie z zasadami NASCAR wyrównywania szans zawodników, startowałem z dalszej siódmej pozycji – mówi Maciek Dreszer. – W trakcie jazdy przebiłem się na trzecie miejsce i spróbowałem sięgnąć po drugie. Zabrakło ułamków sekundy, ale to dopiero sam początek sezonu. Apetyt rośnie w miarę jedzenia – opowiada młody kierowca z Tarnowa.

Polak przyjmował gratulacje od innych teamów, Amerykanów profesjonalnie zajmujących się NASCAR, a jego team DF1 Racing nie krył zaskoczenia i radości. Jak podkreślano - bardzo trudno uzyskać taki wynik w NASCAR. Jeszcze trudniej powtórzyć sukces dwa razy z rzędu na dokładnie tej samej pozycji. Ale osiągnąć to wszystko na początek sezonu i po raz pierwszy za kierownicą tego wymagającego technicznie samochodu to po prostu niesamowite.

Na czym polega NASCAR?

Każdy z wyścigów trwa ok. 30 minut i obejmuje dystans ok. 70 km. Maciej Dreszer pojedzie samochodem NASCAR chevrolet SS z silnikiem 5,7 litra o mocy ponad 400 koni mechanicznych, który osiąga prędkość do 345 km/h. W zawodach wystartuje ok. 40 samochodów wyścigowych. Zawodnicy, należący do międzynarodowej śmietanki kierowców wyścigowych, w trakcie rywalizacji nie będą zmieniali opon ani tankowali samochodów. Z pit-stopu skorzystają tylko wtedy, gdy auto będzie miało poważną awarię.

Kolejne rundy wyścigowe odbędą się 10-11 czerwca w Wielkiej Brytanii, 1-2 lipca w Niemczech, 15-16 lipca w Holandii – na jedynym w Europie owalnym torze, takim jak wiele w USA. W weekend 16-17 września odbędzie się wyścig półfinałowy we Włoszech, a na zakończenie europejskiej serii – finał w Belgii 14-15 października. Zwycięzcy pojadą do USA na wręczenie nagród i oczywiście poznać legendarne amerykańskie owalne tory.

Dziewiąty sezon europejskich zawodów NASCAR zapowiada się bardzo emocjonująco. Jak podają organizatorzy, wydarzenie w każdy weekend przyciąga tysiące fanów ze względu na swoją atrakcyjność i widowiskowość. Po Formule 1 to najbardziej przyciągające publiczność wyścigi w Europie. W USA Formuła 1 jest znacznie mniej popularna niż NASCAR.

Europejskie wyścigi NASCAR, stosunkowo mało znane w Polsce, cieszą się ogromnym zainteresowaniem w innych krajach Europy. Są transmitowane przez największe stacje telewizyjne, a każdy z nich zbiera przed telewizorami ok. 60-70 tys. widzów.

Maciej Dreszer to jeden z najbardziej obiecujących młodych kierowców wyścigowych w Polsce. Ma zaledwie 21 lat, a na swoim koncie wiele zwycięstw. Nazywany jest „polskim królem Nürburgringu”, bo jako najmłodszy w historii kierowca zadebiutował na tym najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym torze na świecie, a następnie wygrał tam wyścig. Swoją karierę wyścigową rozpoczął w wieku 16 lat na torze w Poznaniu. W 2014 roku zwyciężył w drugich zawodach cyklu VLN na torze Nürburgring, stając się najmłodszym zwycięskim kierowcą w historii tych wyścigów. W tym samym roku wraz z niemieckimi partnerami zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Toyoty TMG GT86 Cup. W 2015 roku startował w cyklu wyścigów BMW M235i Racing Cup. Po siedmiu wyścigach zwyciężył w klasyfikacji generalnej tej serii. W ubiegłym roku wygrał 24-godzinny wyścig na Nürburgringu w klasie Toyoty i debiutując najnowszej generacji bolidem KTM X-Bow GT4, został wicemistrzem Europy w prestiżowej serii GT4 European Series, pokonując kierowców wielu znanych marek, w tym BMW, Porsche czy Maseratti.

Maciej Dreszer - jeden z najbardziej utalentowanych młodych kierowców wyścigowych w Europie.  Sezon 2016 skończył na 2 miejscu w GT4 European Series, jadąc bolidem KTM X-BOW GT4. W 2015 roku, ścigając się wyścigówką BMW, zwyciężył w europejskim pucharze BMW M235i Racing Cup oraz zdobył tytuł Wicemistrza Świata w prestiżowej serii wyścigów długodystansowych 24H International Endurance Series. Maciej Dreszer przeszedł do historii motorsportu, zostając najmłodszym zawodnikiem, który wystartował i wygrał wyścig na Nürburgringu, zwanym „Zielonym Piekłem”. Jako jedyny Polak posiada licencję wyścigową uprawniającą do startów na tym torze. Imponują nie tylko osiągnięcia Maćka, ale także jego zaangażowanie w pozasportowe inicjatywy – m.in. udział w kampaniach społecznych bezpiecznej jazdy.