VI runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych zakończona
access_time 2017-08-10 09:50:00
W ostatni weekend, od 3 do 6 sierpnia br. w Tarnowie odbyła się VI Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, będąca jednocześnie V Tarnowskim Rajdem Pojazdów Zabytkowych. W rajdzie, organizowanym przez Automobilklub Tarnowski, udział wzięły samochody wyprodukowane do końca 1992 r. Najstarszym pojazdem był Mc Laughlin H-45 z 1919 r. Głównym sponsorem rajdu była firma POLFILL, producent profesjonalnych produktów do renowacji m.in. karoserii.

Podobnie jak w roku ubiegłym baza rajdu zlokalizowana była w centrum miasta w hotelu Tarnovia. Trasa przebiegała malowniczymi drogami powiatu tarnowskiego i brzeskiego m.in. przez Zbylitowską Górę, Dębno, Brzesko, Wierzchosławice, Zawadę, Lisią Górę i Stare Żukowice. Podczas rajdu można było podziwiać pięknie odrestaurowane pojazdy, m.in. Willys’a Knight 70A Sedan z 1928 r., Citroena BL11 z 1950 r., Jaguara XKE E type v-12 z 1971 r., Porsche 356 BT5 z 1961 r., Volvo Amazon 121 z 1967 r., Triumph’a 2000 Roadster z 1949 r. czy BMW Isetta z 1960 r., a także wspomnianego już niemal stuletniego Mc Laughlin’a H-45 z 1919 r. z drewnianymi felgami.

- Na rajd przyjechali uczestnicy z Bielska Białej, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Lublina. Gościliśmy również załogę z Austrii. Cieszę się niezmiernie, że Tarnów mógł gościć tak piękne samochody. Automobilklub Tarnowski po raz drugi, po wielu latach przerwy, zorganizował Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych. To ogromna odpowiedzialność, a zarazem wielki zaszczyt kierować takiej rangi imprezą – powiedział Tomasz Oćwieja, Prezes Automobilklubu Tarnowskiego.

Oprócz aut biorących udział w rajdzie w piątek 4 sierpnia br. na Placu Kazimierza w Brzesku na uczestników czekał piknik motoryzacyjny zorganizowany z okazji 150-lecia powiatu brzeskiego. Natomiast w sobotę 5 sierpnia br. w Lisiej Górze, przy Urzędzie Gminy odbył się III Zlot Pojazdów Zabytkowych połączony z rundą MPPZ.

Uczestnicy rajdu brali udział się w różnych konkurencjach m.in. w próbie sprawnościowej kierowania pojazdem, czy próbie oceny techniki jazdy. Zawodnicy musieli także wykazać się wiedzą z prawa o ruchu drogowym oraz znajomością historii motoryzacji. Odbyły się też dwa konkursy elegancji, w których oceniano zabytkowe pojazdy, doceniając ich piękno i honorując pucharami ich właścicieli.

Po każdym dniu rajdu przedstawiane były rezultaty poszczególnych etapów. Ostateczne wyniki ogłoszono w sobotni wieczór. Zwycięzcami okazali się: w klasie pre-1945 Stanisław Waligóra z pilotem Jackiem Balickim; w klasie post-1945 Tomasz Kaczmarek z pilotką Wiktorią Kaczmarek; w klasie post-1960 Michał Bargiel z pilotem Łukaszem Nowakiem i w ostatniej klasie post-1970 Jakub Olszewski z pilotką Izabelą Olszewską. W dodatkowej klasie Youngtimer, dla najmłodszej grupy pojazdów zwyciężyła załoga: Jarosław i Krzysztof Dynak.

Również marka POLFILL, główny sponsor VI Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, ufundowała nagrodę dla najlepiej odrestaurowanego samochodu. W tej kategorii zwyciężył Chevrolet Corvette z 1967 r. i jego właściciel Marian Pudełko z Automobilklubu Beskidzkiego. Drugie miejsce zajął kierowca Jaguara XKE E-type V-12
z 1971 r. Jerzy Kękuś ze Stowarzyszenia Europejska Asocjacja Automobilerów. Trzecie miejsce w tej kategorii zdobył Jakub Olszewski z Federacji Zmotoryzowanych - kierowca i właściciel Porshe 928 typ S z 1981 r.

FOT. Materiały prasowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A