Centrum Tarnowa wypięknieje za ponad 21 mln zł
access_time 2018-01-25 02:19:00
Tarnów uzyskał ponad 13,5 miliona złotych unijnego dofinansowania na projekty związane z rewitalizacją centrum miasta. Łączny koszt inwestycji w obrębie rynku i przyległych ulic to ponad 21 milionów złotych.

Rewitalizacja, która jest czymś więcej, niż tylko poprawą estetyki otoczenia, ma na celu między innymi ożywienie centrum i poprawę warunków życia mieszkańców oraz zniwelowanie problemów, opisanych w diagnozie, sporządzonej do celów rewitalizacji, takich jak bezrobocie, starzenie się mieszkańców, wykluczenie społeczne, kłopoty z aktywizacją dzieci i seniorów, brak przyjaznej przestrzeni publicznej.

– Procesy rynkowe nie są w stanie zapewnić zniwelowania tych problemów bez pewnych rozwiązań, których inicjatorem może być samorządmówi Rafał Koścień, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta, odpowiedzialny za rewitalizację Tarnowa.

Planowany do realizacji projekt rewitalizacji centrum miasta obejmuje gruntowny remont zabytkowego budynku przy Rynku 4, w którym powstanie Tarnowski Park Doświadczeń, renowację murów miejskich i Małych Schodów wraz zagospodarowaniem położonego przy nim skweru przy ulicy Bernardyńskiej, a także remont placu Kazimierza i ulic – Krótkiej, Katedralnej, Kapitulnej oraz płyty Rynku i zagospodarowanie posesji przy Wałowej 25 wraz z odsłonięciem zabytkowej półbaszty i utworzeniem Multimedialnego Centrum Artystycznego.

Całość przewidzianych w projekcie działań rewitalizacyjnych jest o tyle istotna, że oferta czasu wolnego jest jednym z istotnych czynników wpływających nie tylko na atrakcyjność gospodarczą miasta, ale także na komfort życia. Brak ładu i spójności przestrzennej centrum Tarnowa, w tym w szczególności Starego Miasta, oraz brak dostatecznej dostępności terenów zielonych na jego obszarze, pełniących funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe, utrudniona dostępność dla osób starszych i niepełnosprawnych, negatywnie wpływają zarówno na konkurencyjność oferty turystycznej całego Tarnowa, jak i na komfort życia w mieście. Starówka, będąca wizytówką miasta, wymaga szeregu działań, które w jeszcze większym stopniu zachęcą mieszkańców do przebywania i zamieszkiwania w centrum miasta.

Podjęte działania są odpowiedzią na zdiagnozowane w programie rewitalizacji problemy, jakie dotykają centrum Tarnowa, przyczynią się do zaprowadzenia ładu w przestrzeni miejskiej, poprawy stanu technicznego infrastruktury, eliminacji barier architektonicznych oraz stworzenia ciekawej oferty edukacyjno-rekreacyjnej, która ożywi starówkę.

Brak ładu i spójności przestrzennej centrum Tarnowa, w tym w szczególności Starego Miasta, oraz brak dostatecznej dostępności terenów zielonych na jego obszarze, pełniących funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe, utrudniona dostępność dla osób starszych i niepełnosprawnych, negatywnie wpływają zarówno na konkurencyjność oferty turystycznej całego Tarnowa, jak i na komfort życia w mieście. Całość przewidzianych w projekcie działań rewitalizacyjnych jest o tyle istotna, że oferta czasu wolnego jest jednym z istotnych czynników wpływających nie tylko na atrakcyjność gospodarczą miasta, ale także na komfort życia.

Kolejnym aspektem rewitalizacji, na który pozyskano unijne dofinansowanie, jest projekt, dotyczący działań inwestycyjnych na cele utworzonego Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – ZAZ „Słoneczne Wzgórze”, który wraz z Subregionalnym Centrum Wsparcia Opiekunów Nieformalnych Osób Niesamodzielnych (SCWONON), zapewni specjalistyczną i innowacyjną metodę rozwiązania ich problemów. Projekt jest odpowiedzią na zdiagnozowane w procesie rewitalizacji problemy społeczne, związane z wykluczeniem osób niepełnosprawnych i starszych. Na wyznaczonym w Tarnowie obszarze rewitalizacji zamieszkuje bowiem ponad 46,5% rodzin dotkniętych niepełnosprawnością (dane z 2014 r.). Wartość pozyskanego unijnego dofinansowania przekracza 9 milionów złotych.

Rewitalizacja to termin pochodzący z języka łacińskiego. Oznacza „ożywienie”, „przywrócenie do życia”. I taki jest też jej cel w Tarnowie. Działania rewitalizacyjne, wsparte unijnym dofinansowaniem, realizowane będą także przez inne podmioty, w tym Miejski Zarząd Budynków, Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri, muzeum, Cegbud, fundację im. hetmana Tarnowskiego. Przykładowo – MZB przeprowadzi projekt rewitalizacji ciągu 11 budynków przy ulicy Żydowskiej, dzięki czemu wygląd ulicy całkowicie się zmieni.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A