"Sokoły" znów z workiem medali
access_time 2018-06-06 05:41:00
Doskonale spisali się trenowani przez Annę Jasiak i Ryszarda Mroza pływacy UKS Sokół-Mościce Tarnów, na co dzień uczniowie SP Nr 20 z Oddziałami Sportowymi w Tarnowie, występujący podczas ostatniego weekendu w najważniejszych zawodach w sezonie - Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Pływaniu Młodzików Memoriał Jana Kota.

W rozegranych w Bochni mistrzostwach, podopieczni Anny Jasiak w kategorii 12 latków zdobyli aż 21 medali. Trzy pierwsze miejsca wywalczył w nich Tymoteusz Jarząb. Dwunastoletni tarnowianin okazał się najszybszy na dystansach 400 metrów stylem dowolnym – 4:39.43 min, 800 metrów stylem dowolnym – 9:38.70 min i 100 metrów stylem grzbietowym – 1:13.13.Drugie miejsce zajął na 100metrów stylem dowolnym -1:03.16 a  trzecie miejsce na 50 metrów stylem dowolnym – 29.27 s i na 200 metrów stylem dowolnym – 2:14.46 min.

Ten ostatni wyścig był wyścigiem Memoriałowym im. Jana Kota i rozegrany był w kategorii open młodzików drogą eliminacji i finału. Tymoteusz Jarząb zakwalifikował się do tego finału jako jedyny dwunastolatek i zdobył w nim brązowy medal wyprzedzając trzynastoletnich pływaków. Warto również dodać że wynik uzyskany na 800 metrów stylem dowolnym przez Tymoteusza jest najlepszym wynikiem w Polsce uzyskanym w tym roku przez zawodników 12 letnich. Poprzedni rekordowy wynik gorszy o przeszło 26 sekund również należał do niego i  uzyskany  był na zawodach w lutym w Nowym Targu.

Jego klubowi koledzy w tej samej kategorii wiekowej, Mikołaj Jurkiewicz i Filip Korman zdobyli po trzy medale. Mikołaj zdobył dwa srebrne: na 400 metrów stylem dowolnym – 5:00.81 min. i 800 metrów stylem dowolnym 10:17.56 min.  i brązowy medal na 100 metrów stylem dowolnym – 1:06.27 min. Filip Korman zdobył jeden srebrny na 200 metrów zmiennym – 2:47.57 min. i dwa brązowe: na 400 metrów stylem dowolnym – 5:06.46 min. i 100 metrów motylkowym – 1:15.35. W łącznej punktacji Mistrzostw, pierwsze miejsce wśród dwunastolatków zajął Tymoteusz Jarząb 1651 pkt, trzeci był Mikołaj Jurkiewicz 1365 pkt, a dziesiąty Filip Korman 1144 pkt.

Trzy złote medale wśród dwunastolatków wywalczyła również sztafeta chłopców UKS Sokół – Mościce.  Sztafeta  w składzie: Tymoteusz Jarząb, Filip Korman, Mikołaj Jurkiewicz i Filip Wadas zwyciężyła na 4x50 metrów stylem dowolnym – 2:04.55min. , 4x50 metrów stylem zmiennym – 2:22.40min. i 4x100 metrów stylem dowolnym. W tej ostatniej Filipa Wadasa zmienił Natanael Stawarz.

W rywalizacji trzynastolatków Igor Szczerba zdobył sześć medali. Złote medale zdobył na 800 metrów dowolnym – 9:23.62 min. i 200 metrów grzbietowym – 2:22.14 min. Miejsca  drugie w wyścigach na 200 metrów stylem dowolnym – 2:07.67, 400m stylem dowolnym – 4:31.56 min, 50 metrów stylem grzbietowym – 31.48 s i 100 metrów stylem grzbietowym – 1:07.22 min. W łącznej klasyfikacji trzynastolatków tarnowianin zajął drugą lokatę zdobywając 1844 pkt.

Pierwsze medale zdobyły również najmłodsze pływaczki UKS Sokół Mościce, podopieczne trenera Ryszarda Mroza. Sztafeta dziewcząt 11 letnich w składzie Klaudia Zabawa, Maja Woźny, Aleksandra Kołton i Anna Hajdo wywalczyła dwa medale. Srebrny w sztafecie 4x50 metrów zmiennym – 3:06.88 min. i brązowy w sztafecie 4x50 metrów dowolnym – 2:41.33 min.

Pozostali zawodnicy którzy reprezentowali na Mistrzostwach w Bochni UKS Mościce – Tarnów :Natalia Biedrzycka, Justyna Patrzałek, Bartosz Bogacz, Aleksandra Kołton, Tomasz Maniawski, Miłosz Mika, Kacper Skibka, Igor Sobiechowski , Dominika Zabawa, Zuzanna Augustyńska, Maria Łakoma i Małgorzata Florka  również uzyskali bardzo dobre wyniki, poprawiając swoje najlepsze rezultaty, jednak nie dały one im miejsc medalowych. W sumie zawodnicy Sokoła zdobyli 23 medale. Osiem złotych, dziewięć srebrnych i sześć brązowych.