Wernisaż wystawy "Peryferie percepcji"
access_time 2018-08-22 04:39:00
Galeria Bema20 zaprasza na wernisaż wystawy "Peryferie percepcji" Miłosza Reinera i Piotra Kukli, który odbędzie się 7 września o godz. 18:00.

Czas ekspozycji: 08.09 – 30.09.2018, wystawa czynna w godzinach 10.00 – 17.00 w dni robocze, wstęp wolny

O wystawie:

KRÓTKO... Jesteśmy artystami od wielu lat związanymi z lokalnym, tarnowskim środowiskiem. Dzieli nas znaczna różnica wieku lecz łączy umiłowanie sztuki w różnych jej aspektach oraz instytucja w której pracujemy czyli Biuro Wystaw Artystycznych. Mimo że, poruszmy się swobodnie w różnych stylistykach, to w ciągu minionych kilkunastu miesięcy pracowaliśmy głównie nad serią obrazów łączących w sobie elementy abstrakcji geometrycznej oraz informelu. Choć to kierunki wobec siebie mocno opozycyjne staraliśmy się poprzez wyważone zestawy kolorystyczne i  często stosowaną minimalistyczną kompozycję spojrzeć na problem w kontekście naszych artystycznych doświadczeń oraz temperamentu. Wspólną wystawę planowaliśmy już od jakiegoś czasu, pojawienie się w Tarnowie nowego miejsca prezentacji kulturalno-artystycznych – Galerii Bema 20, dało nam mocny impuls, który doprowadził do szybkiej realizacji naszych planów.
 

Piotr Qkla Kukla - logistyka, aranżacja przestrzeni, projekt folderu, reklama i promocja
Miłosz Reiner - projekt plakatu, aranżacja przestrzeni, reklama i promocja
Aga Kukla - organizacja wernisażu, catering
 

PIOTR QKLA KUKLA

Rocznik 1964, absolwent tarnowskiego Plastyka oraz Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom z rzeźby pod kierunkiem Prof. Janiny Jeleńskiej-Papp. Swoją pierwszą wystawę zrealizował w Radomiu w 1986 roku w nieistniejącej już galerii tamtejszych słynnych zakładów tytoniowych. Od ukończenia studiów czynnie zajmuje się twórczością oraz działalnością związaną z różnymi aspektami aktywności nie tylko plastycznej (malarstwo sztalugowe i ścienne, rysunek, poezja, autorskie projekty edytorskie, happening, opracowania krytyczne, komiks, edukacja i inne.). W latach 90 - tych wypracował własną formułę wypowiedzi artystycznej tworząc tak zwane „obiekty sztukopodobne”. Od 1997 roku pracuje w tarnowskim BWA jako kierownik Działu Organizacji Wystaw, obok pracy merytorycznej zajmuje się aranżacją i realizacją techniczną wystaw sztuki współczesnej. Jego twórczość jest trudna do zdefiniowania, albowiem działa pod wieloma pseudonimami artystycznymi w krańcowo różnych dziedzinach. Od połowy lat 80-tych brał udział w kilkudziesięciu wystawach i projektach zbiorowych, zrealizował liczne prezentacje  indywidualne (Polska, Niemcy, Austria). Działalność kuratorska: właściciel i kurator Galerii Baszta oraz kawiarni artystycznej Art Cafe w Tarnowie, kurator piwnicy Ander Pasydż –Tarnów,  kurator wielu wystaw realizowanych głównie w BWA. Współpraca aranżacyjna : Ryszard Horowitz, Jerzy Skolimowski, Janusz Fogler, Andrzej Dudziński, Jerzy Nowosielski i inni. Prace w kolekcjach prywatnych na całym świecie. „…twórczość jest dla mnie ważnym składnikiem codziennej egzystencji, nie powiem, że jest najważniejsza, ale stanowi pewnego rodzaju wentyl psychicznego bezpieczeństwa, bez którego moja dusza uległaby samozapłonowi… Prezentowane obrazy to efekt pracy kilku ostatnich miesięcy, w przeciągu tego okresu przeprowadzałem dosyć skomplikowane i czasochłonne eksperymenty, w wyniku, których zrealizowałem blisko 20 obiektów… To co ostatecznie powstanie na płaszczyźnie było dla mnie do końca zagadką, choć z pełną premedytacją panowałem nad środkami technicznymi to jednak efekt końcowy był zawsze zaskoczeniem… 
www.touchofart.eu/Piotr-Kukla-Qkla/ * facebook * Instagram

MIŁOSZ REINER

Urodził się w 1984 roku w Tarnowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Studium konserwacji mebli i wyrobów snycerskich w Tarnowie. Licencjat na Wydziale Sztuki na kierunku Grafika z miedziorytu u dr hab. Marcina Pawłowskiego - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Ważniejsze wystawy i prezentacje: 2005 rok indywidualna wystawa w "Kocia Galeria" - Tarnów, 2006 rok udział w licznych wystawach oraz projektach plastycznych -  "Ander Pasydż" miejscu awangardowych działań pod egidą – tarnowskiej Galerii Miejskiej BWA, 2014 rok indywidualna wystawa malarstwa i rysunku w klubie Percepcja w Tarnowie, 2015 rok udział w Salonie Zimowym Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Tarnowski (Tarnowski Teatr, Sala Lustrzana), 2017/18 rok udział w IV i V Salonie Wiosennym BWA Tarnów Pałacyk Strzelecki. Uprawia malarstwo sztalugowe w technice olej i akryl, zajmuje się rysunkiem, akwarelą, grafiką warsztatową, użytkową oraz projektowaniem. W ostatnich latach realizuje głównie obrazy oscylujące wokół nurtu szeroko pojętej abstrakcji.  Obecnie pracuje w Tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych  jako pracownik merytoryczny oraz aranżer. „…Odnajduję się tak w malarstwie jak i grafice. Staram się rozwijać, szukać różnych nowych rozwiązań w sztuce. Preferuje malarstwo abstrakcyjne, które daje mi możliwość odnalezienie własnego ja, które nadal gdzieś się  ukrywa wśród jeszcze nie zamalowanego płótna. Moje prace malarskie znajdują się w kolekcjach prywatnych w  Stanach Zjednoczonych, Islandii, Finlandii, Irlandii, Danii, Niemczech i w  Polsce.”
miloszreiner.tumblr.com/ * www.touchofart.eu/Milosz-Reiner/ * facebook * Instagram

BEMA 20

Bema20 - nowe miejsce w starych murach. Obecnie kamienica przy Bema 20 ma służyć aktywności na różnych obszarach w Tarnowie, lecz sam budynek ma bogatą historię sięgającą XIX wieku. Powstała ok 1910 roku kamienica, zlokalizowana na polach nieopodal centrum miasta, początkowo służyła jako dom mieszkalny, później mieścił się w niej sklep spożywczy, działający nawet w czasach okupacji. Przytulona do jednego z najpiękniejszych budynków Tarnowa, jakim był budynek Poczty Polskiej u zbiegu dzisiejszych ulic Bema i Urszulańskiej. Poczta, podpalona w czasie kampanii wrześniowej, została jednak zrównana z ziemią. Lecz budynek przy Bema 20 pozostał, pełniąc różne funkcje, popadając stopniowo w ruinę. Budynek trafił w nowe ręce, które doceniły jego urodę i lokalizację. I jak Kopciuszek na balu przeszedł metamorfozę do stanu obecnego. Nowa forma starego budynku pozwoliła rozwinąć w nim nowe życie tak, by stał się on użyteczny dla mieszkańców miasta, zwłaszcza, iż zlokalizowany jest w ścisłym centrum, w którym jak w sercu krzyżują się wszystkie arterie komunikacyjne i bije puls miejskiego życia. Dlatego też chcemy by Bema20 funkcjonowało aktywnie w miejskiej przestrzeni nie tylko dzięki swej nowej formie, ale szeregu aktywności do których może być polem. Początek to działalność wystawiennicza, ale to początek drogi. Otwieramy się na wszystkich i czekamy także na Wasze pomysły wykorzystania Bema20 w aktywnym życiu Tarnowa.
Agnieszka Niedbała, Dawid Niedbała - właściciele Galerii
Tadeusz Bałchanowski - opieka merytoryczna

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A