Gawędy o czarnym sporcie w BWA
access_time 2018-08-22 01:00:00
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza wszystkich sympatyków sportu żużlowego na spotkanie z dr. Robertem Nogą oraz Adamem Gomółką. Gawędy o czarnym sporcie rozpoczną się już jutro o godz. 17:00.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Żużel w sztuce”, czynnej tylko do 26.08.2018! Wstęp 1 zł

Żużel to sport, który w Polsce zdobył sobie wyjątkową popularność. Szalone wyścigi na motocyklach bez hamulców, których każdy detal można zobaczyć z perspektywy trybuny, od dziesięcioleci fascynują kolejne pokolenia kibiców. Przez lata zmieniały się motocykle, akcesoria, stroje zawodników, style jazdy, ale jedno pozostało niezmienne – wielkie emocje, które stają się udziałem zarówno zawodników, jak i oglądających widzów.

Marian Wardzała – symbol żużlowego Tarnowa, przez 20 lat był zawodnikiem Unii Tarnów jeżdżąc na torach I i II ligii. Młodzieżowy reprezentant Polski. Po zakończeniu kariery pozostał przy żużlu jako szkoleniowiec „Jaskółek”. Jako trener zdobył z Unią drużynowe mistrzostwo Polski w latach 2004-2005 oraz wicemistrzostwo w 1994 roku. Wychowawca wielu zawodników reprezentujących tarnowski klub. Utytułowany gawędziarz.

Robert Noga – doktor nauk humanistycznych, absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca akademicki; dziennikarz, którego zainteresowania koncentrują się wokół historii sportu i kultury fizycznej. Autor lub współautor wielu książek o tej tematyce. Praca Żużel w PRL była pierwszą w kraju rozprawą doktorską poświęconą historii sportu żużlowego. Publicysta prasowy oraz komentator radiowy i telewizyjny. Współpracował przy tworzeniu wystawy „Żużel w sztuce”. Opracował wystawę plenerową „Pionierskie lata tarnowskiego żużla” prezentowaną aktualnie na płycie tarnowskiego Rynku.

W czasie spotkania będzie można nabyć książkę Roberta Nogi „Żużel w PRL-u. Sport żużlowy w Polsce w latach 1948-1989” w cenie 38 zł.

Fot. Przemysław Sroka

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A