Inwestycja z myślą o turystach w Łowczówku
access_time 2019-01-28 06:06:00
Łowczówek w gminie Pleśna, to miejsce wyjątkowe. W tej miejscowości, na cmentarzu wojennym nr 171 co roku odbywają się Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy oraz obchody kolejnych rocznic Bitwy pod Łowczówkiem. Obiekt przyciąga wielu turystów, dla których m. in. stworzono odpowiednią infrastrukturę. Na wzgórzu Kopaliny wybudowano bowiem wiatę, miejsce do przygotowania posiłku, parking, a także oświetlono teren i postawiono stoły z ławeczkami.

Całość jest funkcjonalna i estetyczna. Malownicze położenie stanowi kolejny atut nowej infrastruktury turystycznej w Łowczówku. Dodajmy, że gmina Pleśna prowadzi prace renowacyjne na cmentarzu wojennym nr 171, zwanym Cmentarzem Legionistów Polskich. Przypomnijmy – Bitwa pod Łówczówkiem miała miejsce w dniach 22-25 grudnia 1914 roku. Bój został stoczony przez pierwszą Brygadę Legionów pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego, walczącą po stronie Austro-Węgier przeciwko Rosjanom. Bitwa pod Łowczówkiem, była jedną z najważniejszych bitew w drodze po niepodległość, co potwierdza m. in. umieszczenie nazwy „ŁOWCZÓWEK 24 XII 1914” na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Zagospodarowanie terenu w Łowczówku jest jednym z elementów tzw. Źródlanego Szlaku. Motywem przewodnim tej niezwykłej inicjatywy jest woda, a dokładnie metoda lecznictwa księdza Sebastiana Kneippa, nazywanego „wodnym doktorem”. Na dzień dzisiejszy zaplanowane inwestycje w ramach tego Szlaku  realizują trzy gminy: Pleśna, Gromnik i Ciężkowice. Skala inwestycji jest olbrzymia – całkowitą wartość wszystkich elementów Źródlanego Szlaku szacuje się na ok. 80 mln złotych. Źródlany Szlak będzie swoistym kołem zamachowym do rozwoju turystyki w subregionie tarnowskim, na czym skorzystają również mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy.
-----------------------------
Inwestycja powstała w ramach projektu pn. "Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap I" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów - spr.

Liderem projektów jest Tarnowska Organizacja Turystyczna (TOT) - która jest Lokalną Organizacją Turystyczną powstałą w 2011 r. jako szósta w województwie Małopolskim i działającą głównie na terenie Subregionu Tarnowskiego. Ważnym zadaniem TOT jest wsparcie lokalnego rynku usług turystycznych, kreowanie lokalnych produktów turystycznych oraz promocja i rozwój turystyki.

Powyższe projekty na które TOT pozyskała blisko 8 mln złotych stanowią pierwszy ważny krok w kompleksowej promocji i komercjalizacji produktów sieciowych w Subregionie Tarnowskim.
Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Na www.lot.tarnow.pl znajdziemy aktualności z przebiegu realizacji poszczególnych inwestycji Źródlanego Szlaku.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A