173. rocznica rzezi galicyjskiej
access_time 2019-02-19 11:06:00
Jak co roku, w rocznicę rzezi galicyjskiej - jednej z największych narodowych tragedii, dla której przestrzenią był Tarnów i jego okolice, organizatorzy Festiwalu Niepodległości i Społeczny Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem zapraszają na spotkanie i modlitwę przy Mogile Rabacyjnej na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

W najbliższą środę 20 lutego o godzinie 18:00 będziemy się tam modlić wraz ks. dr Ryszardem Banachem za spokój duszy ofiar straszliwej rzezi sprzed 173 lat, ale także o miłosierdzie dla tych oprawców, którzy okazali potem skruchę. - czytamy na stronie organizatora - Po zapaleniu zniczy na Mogile, w której – zdaniem pana Bogusława A. Baczyńskiego – pochowanych zostało nawet dwieście ofiar krwawych zapustów, uczestniczyć będziemy we Mszy Świętej w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej na Burku (o 18:30).

Rabacja galicyjska, zwana też rabacją chłopską lub rzezią galicyjską wybuchła w nocy z 18 na 19 lutego 1846 roku i trwała do końca marca. Było to największe i najbardziej krwawe powstanie chłopskie na terenach zachodniej Galicji o charakterze antyszlacheckim i antypańszczyźnianym, na którego czele stanął Jakub Szela. Zbrojne gromady chłopów rabowały i niszczyły dwory (w cyrkule tarnowskim zagładzie uległo ponad 90% dworów) i w niezwykle bestialski sposób mordowały swoich dziedziców, m.in. odpiłowując im głowy. Austriacy wypłacali nawet nagrody pieniężne chłopom za głowy zamordowanych ziemian. Ponieważ za zabitego szlachcica płacono dwukrotnie więcej niż za rannego, wielu zabijano u progu budynku starostwa w centrum Tarnowa, gdzie zwożono rannych i pomordowanych. Zamordowano od 1200 do 3000 osób, niemal wyłącznie ziemian, urzędników dworskich i rządowych oraz kilkudziesięciu księży. Gdy powstanie krakowskie zostało stłumione i chłopi przestali być potrzebni Austriakom, wojsko przywróciło spokój. Jakub Szela został internowany, a następnie przesiedlony na Bukowinę.

Pamięć o tym jednym z najfatalniejszych epizodów polskiej historii przetrwała w sztuce i literaturze, m in. w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, gdzie Jakub Szela został przedstawiony jako Upiór. 

Fot. Obraz Jana Lewickiego „Rzeź galicyjska”, źródło: Wikimedia Commons.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A