Otwarcie Centralnego Punktu Informacyjnego Źródlanego Szlaku w Gromniku
access_time 2019-02-25 04:47:00
W Gromniku dokonano uroczystego otwarcia Centralnego Punktu Informacyjnego Źródlanego Szlaku. Wydarzeniu towarzyszyło podsumowanie projektów: „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap I” oraz „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap II”.

- Punkt, w którym się znajdujemy jest jedną z 20 inwestycji zrealizowanych w ramach wspomnianych projektów – mówi Marcin Pałach, prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Nowe obiekty już tętnią życiem. Wieża widokowa w Iwkowej w jedną z niedziel przyciągnęła ok. 500 osób. W pogodne weekendy frekwencje liczone w setkach przyjezdnych są notowane także na wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej. Wójt gminy Pleśna Józef Knapik zdradził, że po zagospodarowaniu otoczenia cmentarza w Łowczówku, w ciągu tylko 3 tygodni odnotowano ok. 10 tys. osób, co było też związane z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy. Hitem turystycznym bez wątpienia będzie odnowione wzgórze zamkowe w Czchowie. Pozytywne wrażenia potwierdzają również krakowscy i warszawscy dziennikarze, którzy na zaproszenie TOT, przez dwa dni zwiedzali atrakcje subregionu tarnowskiego.

- Tempo było niesamowite. Dwa dni to zdecydowanie za mało, żeby dokładnie poznać te wszystkie piękne miejsca. Pomogłem koleżance wejść na wieżę w Iwkowej. Gdy spojrzała przed siebie powiedziała „wow”. Gratuluję gminom uczestniczącym w projekcie. Tutaj czas się nie zatrzymał, rozwój jest widoczny – relacjonuje Tomasz Cichocki z portalu Małopolska Online.
Zrealizowane inwestycje są atrakcyjne i spełniają swoją rolę. A to dopiero początek, ponieważ w samych Ciężkowicach powstaną obiekty o wartości ok. 50 mln złotych.

- Podjęliśmy duże wyzwanie, którego efektem finalnym będzie złożenie wniosku o uzyskanie statusu uzdrowiska. Na terenie 8 hektarów rozpoczniemy budowę parku zdrojowego, łącznie z ogrodami sensorycznymi etc. Kolejne ważne inwestycje to Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej i ścieżka w koronach drzew o długości około 1 kilometra, położona na wysokości 18-22 metrów. Obecnie jesteśmy na etapie końcowym opracowania specyfikacji przetargowej – zdradza Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Ciężkowic. Według szacunków nowe atrakcje gminy mają przyciągać ponad 200 tys. turystów w sezonie.

Aż pięć inwestycji Źródlanego Szlaku zrealizowano już w gminie Pleśna. – Odczuwam olbrzymią satysfakcję, ponieważ przystąpiliśmy do projektu jako jedna z ostatnich gmin, a tak wiele zdań udało się przeprowadzić. Eksponujemy walory turystyczne, ponieważ jesteśmy gminą o pięknym położeniu. Nie chcemy rywalizować z innymi samorządami. Mamy odrębne zadania, każdy eksponuje to, co ma u siebie najlepsze. Chcemy, żeby projekty były spójne, znak Źródlanego Szlaku, to dla nas istotna idea – tłumaczy Józef Knapik. Pleśna jest przed następnym wyzwaniem, czyli zagospodarowaniem dawnego ośrodka wypoczynkowego Relax, co kosztować będzie blisko 4,5 mln złotych.

Samorządowcy wyrazili wolę, aby Tarnowska Organizacja Turystyczna nadal była spoiwem łączącym gminy, koordynując i promując Źródlany Szlak. - Centralny Punkt Informacyjny Źródlanego Szlaku pełni rolę swoistych wrót Pogórza. Tutaj turyści uzyskają kompletną wiedzę na temat atrakcji, jakie warto odwiedzić w subregionie – opisuje Bogdan Stasz, wójt gminy Gromnik. Miejscowy samorząd będzie zabiegał o pozyskanie środków na utworzenie łazienek mineralnych. 

Wiktor Chrzanowski, zastępca burmistrza Tuchowa podkreśla, że Źródlany Szlak jest szansą także dla innych gmin. – Turyści zmierzający do Ciężkowic będą przejeżdżać przez Tuchów. Staramy się podejmować działania, aby ich zatrzymać na chwilę u siebie. Myślę, że powinniśmy wykorzystać nasz wspólny potencjał i doprowadzić do powstania trasy rowerowej VELO Biała, która połączyłaby nasze gminy koronami wałów – mówi Wiktor Chrzanowski.

- Jestem dumna, że słowo współdziałajmy jest tutaj tak oczywiste i normalne. Wysyłamy jasny sygnał – przyjedź do nas, a nasza gościnność Cię nie opuści. Ten slogan jest naszą marką – podkreśliła Maria Zawada-Bilik, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa.

Przypomnijmy, że motywem przewodnim Źródlanego Szlaku jest woda, a dokładnie metoda lecznictwa księdza Sebastiana Kneippa, nazywanego „wodnym doktorem”. W przedsięwzięcie na początku zaangażowało się 5 gmin samorządów Ciężkowic, Gromnika, Pleśnej, Rzepiennika Strzyżewskiego, Zakliczyna, a także Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A