Kończą się badania „Nie wycofuj się rakiem”
access_time 2019-03-14 05:34:00
Lista zarejestrowanych w Centrum Zdrowia Tuchów kompletna. Wyczerpała się pula zabiegów kolonoskopowych, wykonywanych w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”. Nie znaczy to, że nie będzie możliwości przebadania się w Tuchowie. Spółka zabiega o kolejny profilaktyczny program ministerialny, a osoby zainteresowane mogą zgłaszać taki zamiar telefonując pod numer 728 588 355.
 
Warto przypomnieć, że w Tuchowie wciąż można wykonać kolonoskopię w ramach kontraktu spółki z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do tego potrzebne jest jednak skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W tej sprawie należy telefonować pod numer 14 65 35 258. Natomiast w ramach profilaktycznego programu „Nie wycofuj się rakiem” z badań do końca marca skorzysta ponad 1200 osób. Prócz większej liczby zabiegów diagnostycznych finansowano też pełne znieczulenia, dowożenie pacjentów na badanie lub zwrot kosztów dojazdów. Na terenie realizacji projektu czyli w powiatach: tarnowskim, brzeskim, dąbrowskim oraz w samym Tarnowie zorganizowano ponad 20 bezpośrednich spotkań informacyjnych dla potencjalnych pacjentów. Odbywały się także spotkania dla lekarzy. Zorganizowano także konferencję, podczas której wstępnie podsumowano projekt i omówiono wnioski z jego realizacji w dyskusji z lekarzami i konsultant wojewódzką do spraw gastroenterologii dr hab. n. med. Danutą Owczarek. Ukazywały się także publikacje prasowe, powstawały programy radiowe i telewizyjne. Choć lista zainteresowanych badaniami jest już kompletna nadal realizowane są działania profilaktyczne. W multimedialnej platformie edukacyjnej w szpitalu rodzinnym Centrum Zdrowia Tuchów można otrzymać miniserial medyczny, nakręcony na w okolicach Tuchowa i na Pogórzu, który promuje badania i zdrowy tryb życia. W sumie w ramach projektu 1400 osób otrzyma bezpośrednie wsparcie w formie działań informacyjno-edukacyjnych, a 70 tysięcy osób otrzyma informacje, dotyczące profilaktyki choroby.
 
Sama profilaktyczna kolonoskopia skierowana była do osób w wieku od 50 do 65 lat, które w ostatnich 10 latach nie przechodziły takiego badania. Możliwość przebadania się miały także osoby po 40. roku życia, posiadające krewnych pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz po 25. roku życia z rodzin z dziedziczną postacią choroby. Program „Profilaktyka raka jelita grubego - Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A