Wyjątkowy koncert Tarnowskich Pogromców SMOgA
access_time 2019-09-03 04:09:00
Dlaczego niska emisja jest szkodliwa? Co zrobić, by poprawić jakość powietrza w Tarnowie? Kto może zostać pogromcą Czarnego SMOgA? Tego m.in. dowiedzą się Państwo podczas wyjątkowego koncertu Tarnowskich Pogromców SMOgA: grupy MONK i orkiestry Big Contest Band, który rozpocznie się w sobotę 7 września w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie. Początek o godz. 18.
W trakcie koncertu podsumowane zostaną działania prowadzone przez MPEC Tarnów w trosce o dobrą jakość powietrza oraz projekt ”Lekcje ciepła”, który w roku szkolnym 2018/2019 był realizowany w 17 szkołach podstawowych w Tarnowie. Celem projektu „Lekcje ciepła”, zainicjowanego przez MPEC Tarnów i Urząd Miasta Tarnowa w ramach współpracy z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, jest rozwój świadomości ekologicznej poprzez edukację w obszarze efektywnego gospodarowania ciepłem i poszanowania środowiska. 
 
Dzieci uczestniczące w „Lekcjach ciepła” podczas interaktywnych eksperymentów i doświadczeń zdobywają wiedzę o tym, w jaki sposób efektywnie korzystać z ciepła systemowego, skąd się bierze smog, jak powstaje ciepło oraz w jaki sposób trafia ono do naszych domów. Dedykowane do projektu materiały edukacyjne – pięknie ilustrowane bajki  o nowych przygodach Czerwonego Kapturka oraz słuchowiska radiowe, nie tylko podnoszą atrakcyjność edukacyjną projektu, ale przede wszystkim ułatwiają zapamiętywanie zasad oszczędzania ciepła i poszanowania energii. Adresatem projektu są uczniowie klas I-II oraz IV-V szkół podstawowych. 
 
Przypomnijmy, że „Lekcje ciepła” to  program edukacyjny, który znalazł się wśród 12 najlepszych europejskich projektów na rzecz rozwoju zrównoważonej energii w organizowanym przez Unię Europejską prestiżowym konkursie The EU Sustainable Energy Awards. Celem konkursu jest promocja działań podejmowanych przez kraje Unii Europejskiej na rzecz czystej, bezpiecznej i wydajnej energii. „Lekcje ciepła” są jedynym polskim projektem wyróżnionym  w tym konkursie. 
 
7 września na scenie Amfiteatru w Tarnowie królować będzie jednak przede wszystkim muzyka w wykonaniu znakomitych tarnowskich formacji: MONK i Big Contest Band. 
 
 
MONK 
Zespół wokalny MONK to nietypowa formacja muzyczna. Choć nie używają instrumentów, słuchacze często mówią o nich, że dobrze „grają”. Swoją twórczość określają jako „współczesną jazzowo – popową muzykę a’capella”. MONK powstał dokładnie 15 lipca 1995 roku, a już 3 sierpnia zagrał pierwszy koncertw Gostyniu, by po dwóch miesiącach wystąpić na scenie obok takich artystów jak: Mietek Szcześniak, Ewa Uryga, Beata Bednarz czy Marek Tercz. MONK brał udział i zdobywał nagrody na wielu festiwalach i przeglądach. Koncertował zarówno w kraju jak i poza jego granicami: Łotwa, Węgry, Czechy, Słowacja, Anglia, Holandia, Niemcy, USA. Wystąpił gościnnie na nagraniach Lecha Dobraczyńskiego, gdzie nagrał utwór z gościnnym występem Marka Bałaty oraz płycie Wojtka Klicha. Najważniejsze wydarzenia muzyczne w historii zespołu to występ podczas wielkiej gali jazzowejw Teatrze Wielkim w Łodzi, podczas wręczenia corocznych nagród, zwanych „Jazzowymi Oscarami” – Grand Prix Jazz Melomani. Na jednej scenie Monk wystąpił z brytyjską formacją  „The Puppini Sisters” oraz Kenny Garrettem, największą gwiazdą światowego jazzu, amerykańskim saksofonistą jazzowym, który wśród swoich muzycznych dokonań ma m.in. występy z Milesem Davisem. Dużym wydarzeniem artystycznym w dwudziestoletniej historii zespołu były wspólne występy m.in. z zespołem ANAWA, Anną Treter,  Krystyną Prońko, Zbigniewem Wodeckim, Grzegorzem Markowskim, Arturem Gadowskim, Joanną Kulig, Beatą Rybotycką, Anną Szałapak, Magdaleną Steczkowską, Elżbietą Towarnicką, Grzegorzem Turnauem, Maciejem Zakościelnym, Andrzejem Poniedzielskim, Haliną Kunicką, Włodzimierzem Korczem, Mieczysławem Szcześniakiem, Arturem Andrusem, Michałem Bajorem, Renatą Przemyk i Wojciechem Młynarskim. Dwudziestolecie istnienia tarnowscy muzycy uczcili trasą koncertową na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w takich miastach jak m.in. Los Angeles, San Diego, Palm Springs, Las Vegas, Mission Viejo, Orange County. Do Kalifornii i Arizony grupa powróciła w październiku 2016r. Podczas drugiej trasy po Stanach Zjednoczonych MONK wystąpił podczas gali otwarcia ‘17th Annual Polish Film Festival Los Angeles’ który odbywa się w samym Hollywood. Zespół wystąpił również na koncertach w Los Angeles, San Francisco, Denver, Phoenix, San Diego. W roku 2016 Zespół MONK został uhonorowany „Dukatem tarnowskim” przyznawanym przez Prezydenta Miasta Tarnowa osobom i instytucjom zasłużonym dla miasta.
 
BIG CONTEST BAND
Działający od sierpnia 2008 roku Big Contest Band znany również jako Tarnowska Orkiestra Rozrywkowa do tej pory współpracował z tak znanymi artystami, jak m.in. Karen Edwards, Reggie Moore, Stanley Breckenridge, Cosimo Boni, Jasmine Keyser, Lior Tzemah, Krzesimir Dębski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Stanisław Sojka, Grażyna Łobaszewska, Lora Szafran, Joachim Mencel, Leszek Kułakowski, Wojciech Groborz, Anna Jurksztowicz, Piotr Cugowski i Antoni Krupa. Big Band w swoim repertuarze ma kilkadziesiąt utworów i programów muzycznych od muzyki z epoki swingu po przeboje muzyki popularnej. Orkiestra jest platformą wielopokoleniową, w której działa oprócz profesjonalnych i wykształconych muzyków spora grupa młodzieży. Młodzież ta może zdobywać swoje pierwsze doświadczenie artystyczne i sceniczne u boku starszych kolegów. Daje im to możliwości zdobycia doświadczenia, niejednokrotnie kierunkuje ich upodobania muzyczne w stronę bardziej ambitnych artystycznie projektów, poszerza repertuar i świadomość muzyczną. Dynamiczny rozwój big bandu jest owocem systematycznej pracy na próbach oraz przeprowadzanych od lat warsztatach muzycznych. Warsztaty te do tej pory prowadzili: Karen Edwards, Michael Abene, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Adam Pierończyk, Wojciech Groborz, Piotr Baron, Nikola Kołodziejczyk, Krzesimir Dębski.  Orkiestrą od początku jej istnienia kieruje i dyryguje jej założyciel i pomysłodawca Piotr Pociask. 
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A