Historyczna dyskusja o Wielkiej Wojnie w Pleśnej
access_time 2019-10-28 03:02:00
Wójt gminy Pleśna Józef Knapik, starosta tarnowski Roman Łucarz i zarząd LGD Dunajec-Biała zapraszają w środę, 6 listopada do Centrum Kultury w Pleśnej, gdzie odbędzie się konferencja historyczna „Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do godz. 12. W gronie prelegentów znajdą się prof. dr hab. Andrzej Olejko, Janusz Kozioł z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, dr Agnieszka Partridge i wójt gminy Pleśna Józef Knapik. Organizatorzy zapewniają poczęstunek z serwisem kawowym.

Na początek, wójt Józef Knapik przybliży współpracę pomiędzy Austriackim Czarnym Krzyżem a gminą Pleśna w zakresie utrzymania i odnowy cmentarzy z I Wojny Światowej. Po nim głos zabierze prof. dr hab. Andrzej Olejko, który wygłosi wykład: „Etos orląt niepodległej 1914-1919. Spod Łowczówka do niepodległej…”. Historyk specjalizuje się w historii wojskowości. W Polskim Radiu Rzeszów realizuje cykl audycji „Wojny – Kampanie – Militaria”, poza tym jest współpracownikiem redakcji i programów historycznych i autorem wielu publikacji. Janusz Kozioł, zastępca dyrektora ds. naukowych w Muzeum Okręgowym w Tarnowie zaprezentuje prelekcję: „Mieszkańcom (…) polecam wykonywanie codziennych czynności”. Tarnów i okolica w pierwszych miesiącach okupacji rosyjskiej (listopad 1914 – luty 1915). Konferencję zakończy referat dr Agnieszki Partridge pt. „Opowiem Wam o Łowczówku. Czesław Lipiński i cmentarz legionistów”.

Przypomnijmy, że pod redakcją Agnieszki Partridge powstała książka „Opowiem Wam o Łowczówku…”. Publikacja stanowi cenny zbiór wspomnień, unikalnych dokumentów czy fotografii Czesława Lipińskiego. Założyciel PTTK był społecznikiem mocno zaangażowanym w ochronę cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku, za co otrzymał tytuł Kawalera „Virtuti Civili”. Na cmentarzu będącym największą nekropolią Legionistów Polskich w Małopolsce spoczywają m. in. Legioniści I Brygady Legionów Polskich, polegli w boju pod Łowczówkiem, który rozegrał się w dniach 22-25 grudnia 1914 roku. Wzmianka o bitwie pod Łowczówkiem widnieje na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Konferencja odbędzie się w ramach projektu „Dziedzictwo Wielkiej Wojny w krajobrazie oraz pamięci - Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna”, współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego. Organizatorzy przewidują także wydanie przewodnika po bitwie i cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A