Zamknięcie oddziału dziecięcego w szpitalu św. Łukasza to samowola dyrekcji? Zabrakło lekarzy do pracy
access_time 2019-11-16 04:33:00
Oddział dziecięcy w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie został czasowo zawieszony. Jak się okazuje, dyrekcja szpitala podjęła decyzję o wstrzymaniu działalności oddziału bez zgody wojewody. Wiadomo już też, że oficjalny powód zamknięcia był tylko przykrywką. Oddział dziecięcy został zamknięty, bo brakuje w nim lekarzy do pracy.

Oddział dziecięcy został zamknięty 1 listopada. Z dnia na dzień, w dodatku w czasie, gdy liczba zachorowań wśród dzieci jest największa. Oficjalnym powodem była płynąca z kranów woda o brunatnym zabarwieniu i związana z tym konieczność wymiany instalacji. Władze szpitala zapewniały, że woda jest przebadana i czysta bakteriologicznie, niemniej jednak twierdziły, że nie mogą dłużej odwlekać wymiany instalacji. - Instalacje na tym oddziale mają ponad 20 lat. Musimy wymienić piony wody, która nie spełnia norm. Od kilku miesięcy walczymy o polepszenie jakości wody, ale ostatecznie nie pozostaje nam nic innego jak wymienić instalację - przekonywał pod koniec października Damian Mika, rzecznik prasowy szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie. Jednocześnie rzecznik dementował nieoficjalne informacje, jakoby prawdziwym powodem był problem z zapewnieniem obsady personelu medycznego, bo pracujący tam lekarze złożyli wypowiedzenia.

Tymczasem w piśmie, które Anna Czech wystosowała do wojewody małopolskiego widnieje jeszcze inny powód - Dyrektor szpitala wskazała, że przyczyną zamknięcia oddziału jest nie tylko kwestia związana z odłączeniem ciepłej wody, ale także kwestie kadrowe związane z zatrudnieniem lekarzy. Są problemy z zabezpieczeniem kadry lekarskiej - powiedziała na antenie Radia Kraków Joanna Paździo, rzecznik Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Rzecznik oznajmiła również, że pismo nie zostało rozpatrzone przez wojewodę, bo nie wpłynęła jeszcze opinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, wojewoda wydaje zgodę albo odmawia jej wydania w drodze decyzji administracyjnej w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku. Do czasu wydania takiej decyzji brak jest podstaw do zaprzestania przez szpital prowadzenia działalności oddziału. Innymi słowy wojewoda małopolski nie wydał oficjalnej zgody na zamknięcie oddziału. Decyzja w tej sprawie ma się pojawić do końca przyszłego tygodnia.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A