Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kredytu gotówkowego?
access_time 2020-04-21 08:30:00
Finansowanie różnego rodzaju zakupów przy pomocy kredytu gotówkowego staje się coraz bardziej popularne. Wymagane jest jedna posiadanie odpowiedniej wiarygodności i zdolności kredytowej, która pozwoli na skorzystanie z tego produktu finansowego. Wybór kredytu gotówkowego wcale nie jest taką prostą rzeczą i nie powinien się on ograniczać tylko i wyłącznie do poznania oferty jednego banku. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru

1.    Cel, w jakim będzie wzięty kredyt

2.    Rata i okres spłaty kredytu

3.    Koszty kredytu

Cel, w jakim będzie wzięty kredyt 

Nawet z pozoru najtańszy kredyt gotówkowy online, czy też wzięty w oddziale banku nie musi wcale charakteryzować się niskimi kosztami i oprocentowaniem. Warto więc przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy zastanowić się, czy jego wzięcie jest konieczne. Jeśli nie jest to cel najpilniejszej potrzeby, można poczekać i odłożyć pieniądze. Jeśli nie całą kwotę, to chociaż część, aby w przyszłości wziąć mniejszy kredyt. 

Inaczej ma się sprawa z kredytami gotówkowymi, które będą przeznaczone na inwestycję. Zazwyczaj zaciąga się je po to, aby w krótszej lub dłuższej perspektywie czasu się zwróciły z zyskiem. Oczywiście jest to głównie domena inwestorów, którzy zaciągają pożyczki gotówkowe w banku tylko po to, aby sfinansować sobie zakup jakichś aktywów. Natomiast kredyt konsumpcyjny wybierają osoby prywatne, które przy jego pomocy kupują lub wytwarzają jakieś dobra. Może to być na przykład zakup samochodu lub finansowanie bieżących rachunków, które z jakichś powodów nie mogą zostać opłacone. 

Rata i okres spłaty kredytu

Mając określoną zdolność kredytową można zacząć zastanawiać się nad wybraniem oferty kredytowej. Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę są raty. W przypadku kredytu konsumenckiego, czyli tradycyjnego gotówkowego, zazwyczaj stosuje się raty równe przez cały okres spłacania. Oczywiście, niektóre banki oferują także raty malejące. Stałe wysokości zobowiązań charakteryzują się tym, że suma odsetek i kapitału zobowiązana będą takie same w każdym miesiącu. Decydując się na raty malejące obniża się znacząco sumę kosztów kredytu. W pierwszej części okresu spłacania zobowiązania, większy procent wpłacany jest na kapitał kredytu, natomiast odsetki maleją z każdym kolejnym miesiącem. 

Istotny jest także okres spłaty zobowiązania. Im będzie on dłuższy tym wyższa będzie kwota końcowa kredytu. Dlatego też wielu oferentów proponuje właśnie maksymalny czas kredytowania. Oczywiście można z takiej propozycji skorzystać i jest ona nawet bardzo intratna, gdyż wysokość miesięcznego zobowiązania będzie niższa. W przypadku krótszego okresu, koszty rzecz jasna będą niższe, ale rata wyższa. 

Koszty kredytu

Na koszty kredytu gotówkowego składa się kilka czynników. Oprócz okresu kredytowania ważne jest także jego oprocentowanie. W przypadku pożyczki gotówkowej jest to najczęściej stała stopa procentowa. Oznacza to, że przez cały okres spłacania nie będzie ona ani wyższa, ani niższa. Kolejnym ważnym czynnikiem jest prowizja. Określana jest ona jako koszty udzielenia kredytu, w wartości procentowej, od kwoty kredytowania. Może być ona spłacona w pierwszej racie lub rozłożona na cały okres spłacania zobowiązania. 

Warto także wspomnieć o innych kosztach. Wśród nich znajdują się między innymi opłaty przygotowawcze, ubezpieczenie na życie, opłaty windykacyjne i za przedterminową spłatę. Do rzadziej spotykanych, ale także zaliczających się do kosztów można zaliczyć dodatkowe produkty, które są niezbędne do uruchomienia kredytu oraz dodatkowe ubezpieczenia.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A