Instalacja gazowa. Czy dalej jest opłacalna?
access_time 2020-04-30 13:12:00
Niemal codzienne obniżki cen paliwa na stacjach benzynowych to widok, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Na wielu stacjach znajdziemy popularną Pb95 w cenie poniżej 4 PLN za litr. Związane jest to z mniejszą podażą w związku z sytuacją epidemiologiczną na całym świecie. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy przy takiej cenie benzyny, dalej decydować się na zamontowanie w swoim samochodzie instalacji gazowej. W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości. Odpowiemy też na najczęściej zadawane przez kierowców pytania.

Koszt instalacji gazowej

Pierwszym i najpoważniejszym kosztem, jaki ponieść musi kierowca, jest montaż instalacji gazowej. Czy możemy podać jej średnią cenę? Tutaj musimy poinformować osoby, które wcześniej nie montowały LPG w samochodzie, że koszt instalacji będzie zależał od wielu czynników. Przede wszystkim cena będzie zależała od generacji, która zostanie dobrana do naszego samochodu. Wyróżniamy 5 generacji instalacji gazowych montowanych w samochodach.

Najczęściej wybieraną jest instalacja IV generacji, czyli potocznie zwany gaz sekwencyjny. Jest to instalacja wielopunktowa zasilana gazem w fazie lotnej za pośrednictwem elektronicznie sterowanych wtryskiwaczy LPG. Doskonale współpracuje z silnikiem benzynowym, a przełączenie się z benzyny na gaz, następuje po tym, jak silnik osiąga odpowiednią temperaturę. Koszt instalacji IV generacji zaczyna się od 2500 złotych, jej warianty mogą kosztować kilkaset złotych więcej.

Dlaczego cena może być wyższa? Doświadczony technik dopasuje instalacje do marki i modelu samochodu, a przede wszystkim do rodzaju i pojemności silnika, z którym instalacja będzie współpracować. Istnieje wiele firm produkujące instalacje gazowe. LPGTECH, AC Stag, Lovato czy Landi Renzo to jedne z najpopularniejszych instalacji gazowych montowanych w naszym kraju.

Kiedy zwróci nam się instalacja gazowa?

Istnieje wiele czynników wpływających na czas amortyzacji instalacji gazowej w samochodzie osobowym. Największy koszt samej instalacji odgrywa tutaj dużą rolę. Jak wiemy najpopularniejsza instalacja IV generacji to koszt co najmniej 2500 PLN. W przypadku instalacji I generacji koszt ten zamyka się w granicach 1400 PLN. Najdroższe zaś to wydatek w granicach 6-6,5 tys. złotych.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest ilość kilometrów pokonywana samochodem w skali miesiąca czy roku. Im więcej kilometrów pokonujemy, im dłuższe trasy musimy codziennie przejeżdżać, tym szybciej nastąpi amortyzacja naszej inwestycji.

Trzecim czynnikiem jest koszt gazu LPG, jak i samej benzyny. Konkretnie chodzi tutaj o różnicę w ich cenie. Aktualnie koszt gazu to jedynie 40% kosztów tradycyjnej 95. Na każdych 100 kilometrach średnio auto, które spala 8 litrów benzyny za 32 złote, spali gazu za jedyne 16 złotych. Mówimy więc o niemal 50% oszczędnościach. Oczywiście są to uśrednione dane, które zależą od aktualnych cen paliwa, spalania samochodu czy nawet pory roku.

Szacuje się, że znakomita większość instalacji gazowych zwraca się przy pokonaniu od 10 tysięcy do 15 tysięcy kilometrów. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem instalacji w swoim samochodzie, skorzystaj z kalkulatora instalacji gazowej (https://autogazsiedlik.pl/kalkulator), który pozwoli oszacować stopę zwrotu inwestycji.

Dodatkowe atuty założenia instalacji gazowej

Poza aspektami finansowymi równie ważna jest troska o środowisko naturalne. Związane jest to z mniejszą emisję spalin do środowiska naturalnego. Nasz samochód emituje mniej dwutlenku węgla oraz tlenków azotu niż ma to miejsce w samochodach napędzanych wyłącznie benzyną czy dieslem. Warto również pamiętać o tym, że kraje europejskie kładą ogromny nacisk na normy emisji spalin. W przypadku samochodów napędzanych LPG, które posiadają odpowiednio dobraną instalację, nie stwierdzono problemów ze spełnieniem Euro 5 czy Euro 6.

Podsumowanie

Auto zasilane LPG dalej podbijają polski rynek. Z roku na rok rośnie liczba samochodów z instalacją gazową poruszających się po naszych drogach. Stosunkowa szybka stopa zwrotu inwestycji oraz niewielkie koszty eksploatacyjne w przyszłości sprawiają, że osoby szukające oszczędności decydują się na jej montaż. Czy zmniejszająca się cena benzyny sprawiła, że mechanicy samochodowi zauważyli mniejsze zainteresowanie usługą założenia instalacji? Zainteresowanie pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie, ze względu, że za obniżkami cen benzyny idą również obniżki cen gazu LPG.

Jeśli chcesz skorzystać z dobrego warsztatu LPG w Tarnowie przyjedź do Auto Gaz Siedlik przy ul. Krakowska 230 lub zadzwoń i umów się na wizytę nr tel. 603 537 780.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A