Wierzchosławicki urząd i placówki oświatowe dezynfekują lampy UV-C
access_time 2020-05-11 14:33:00
Gmina Wierzchosławice zakupiła do urzędu i placówek oświatowych specjalne lampy do dezynfekcji powietrza. Mają im one pomóc w walce z epidemią.

Lampy UV-C stosowane są zwykle w gabinetach medycznych, szpitalach, czy laboratoriach. Przeznaczone są do dezynfekcji pomieszczeń z wirusów, bakterii, grzybów. 

- Zdecydowaliśmy się na zakup takiej lampy w związku z epidemią koronawirusa. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno naszym mieszkańcom, którzy muszą osobiście pojawić się w Urzędzie Gminy, jak również pracownikom. Cieszę się, że także szkoły, żłobek i przedszkole również zaopatrzyły się w te specjalne lampy. - mówi Andrzej Mróz, wójt gminy Wierzchosławice.

- Z uwagi na to, że promieniowanie jest zamknięte w obudowie lampy, ultrafiolet jest całkowicie bezpieczny dla osób przebywających w pomieszczeniu. Sercem urządzenia i najważniejszą częścią jest lampa UV-C, spełniająca standardy biobójcze. Dodatkowo powietrze jest oczyszczane przez filtr HEPA lub filtr węglowy. Jest to skuteczna metoda i działanie rekomendowane przy dekontaminacji pomieszczeń związanych z obecnością SARS-CoV 2 wywołującego COVID-19 – przekonuje wójt.

Wierzchosławicki urząd zakupił w sumie 10 lamp za łączną kwotę ponad 15 tys. zł. Lampy UV-C są włączane ok. 30 minut przed otwarciem urzędu gminy i dwie godziny po zakończeniu jego pracy.

Dodajmy, że w czasie zagrożenia koronawirusem coraz więcej osób decyduje się na zakup lamp UVC do użytku domowego. Tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega na Twitterze, że promieniowanie UV-C jest szkodliwe dla zdrowia i nieumiejętnie stosowane lampy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. "Przede wszystkim w czasie naświetlania bezpośrednim promieniowaniem UVC w pomieszczeniu nie powinny przebywać osoby ani zwierzęta. Po naświetlaniu pomieszczenie powinno być przewietrzone ze względu na wytworzony ozon". - czytamy w komunikacie.

UOKiK wyjaśnił, że stosowanie opraw bakteriobójczych wykorzystujących promieniowanie UV-C do dezynfekcji jest wskazane przede wszystkim w miejscach publicznych, w pomieszczeniach, przez które przechodzi wiele osób i dotyka różne powierzchnie. "Stosowanie tych opraw w domach, zwłaszcza jeśli mieszkają tam starsze osoby, nie jest jednak wskazane. Wystarczy dezynfekcja środkami chemicznymi miejsc najczęściej dotykanych (klamki, włączniki itp.)." - informuje UOKiK.

Fot. UG Wierzchosławice

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A