Nowa pracownia w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Niepełnosprawni będą uczyć się obróbki laserowej
access_time 2020-07-18 07:37:00
W piątek w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II otwarto nową pracownię obróbki laserowej.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony jest przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji. Działa już od 13 lat, a swoim wsparciem obejmuje rocznie 45 osób. WTZ zajmuje się rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami. Spośród jego podopiecznych nie mniej niż dwie osoby w roku podejmują i utrzymują zatrudnienie. - Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne łatwiej znajdowały pracę, która będzie dawała im możliwości godnego życia. Naszą misję realizujemy poprzez przygotowywanie osób niepełnosprawnych do roli pracownika. Zdobywają oni wiedzę i umiejętności, nabywają kompetencje oraz kształtują swoją postawę do pracy - mówi Tomasz Eliasz Wardzała, kierownik warsztatu.

Oficjalnego otwarcia nowej pracowni obróbki laserowej dokonała Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa w asyście Tomasza Eliasza Wardzały, kierownika Warsztatu, Dawida Niecia, przewodniczącego Prezydium Samorządu Uczestników WTZJP2 oraz Krzysztofa Kozłowskiego, terapeutę tejże pracowni. - Jednym z wymogów pracy warsztatu jest ciągłe dostosowywanie form zajęć do potrzeb i możliwości uczestników, do zmian w technice i technologii, do rynku dóbr i usług. Dlatego warsztat uruchomił nową pracownię obróbki laserowej i wyposażył ją w nowoczesny sprzęt: ploter laserowy CO2, komputer, tablet graficzny i inne narzędzia - mówi Tomasz Eliasz Wardzała. Kierownik jest przekonany, że nowa forma działalności zapewni uczestnikom nabycie umiejętności, które wpłyną na ich wyższą samoocenę, wykorzystają je na rynku pracy, a warsztatowi przyniesienie przychód ze sprzedaży towarów i świadczonych usług. Dodajmy, że przychód z ich sprzedaży w całości przeznaczany jest na cele związane z rehabilitacją społeczną, treningami oraz z rekreacją i wypoczynkiem.

- Podstawowym procesem w pracowni jest wycinanie różnorodnych kształtów lub grawerowanie przy użyciu plotera laserowego – tłumaczy terapeuta Krzysztof Kozłowski. - W takcie zajęć wykonywane są wyroby gotowe lub podzespoły i części wykorzystywane w innych technikach zdobniczych. Poszczególne etapy pracy, poprzez projektowanie, obróbkę laserową i montaż stanowią formę terapii i dostosowane są do indywidualnych możliwości uczestnika. Gotowe wyroby będą rozprowadzane w ramach kiermaszy okolicznościowych lub na indywidualne zamówienia - dodaje Kozłowski.

Pracownia obróbki laserowej jest 11. pracownią w Warsztacie. Poza nią funkcjonują pracownie: gospodarstwa domowego, rehabilitacji układu ruchu, form użytkowych i poligrafii, rękodzieła artystycznego, drewna i metalu, biżuterii artystycznej, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych, kartek okolicznościowych, upominków artystycznych i terapii psychologicznej.

W tym roku Warsztat ma w planach otwarcie jeszcze jednej pracowni - ceramicznej. Ponadto fundacja zamierza zakupić samochód dostosowany do przewozu osób z niepełną sprawnością.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A