Pijany 19-latek wjechał do rowu. Policja ostrzega: będzie więcej kontroli trzeźwości
access_time 2020-08-31 13:11:00
1,8 promila alkoholu w organizmie miał 19-latek kierujący hondą, który wjechał do przydrożnego rowu na pograniczu miejscowości Szerzyny-Czermna.

Do zdarzenia doszło w niedzielę około godz. 18 na pograniczu Szerzyn i Czermnej. Z ustaleń policji wynika, że 19-latek kierujący hondą stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w słup i wylądował w rowie. Kierujący wyszedł z kolizji bez szwanku, natomiast podróżujący z nim 67-letni pasażer ze złamaną żuchwą został przetransportowany do szpitala. Badanie stanu trzeźwości 19-latka wykazało 1,8 promila alkoholu w jego organizmie. Nastolatek za swój czyn odpowie przez sądem. Grozi mu do 2 lat więzienia, 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

W ostatnim czasie policja odnotowuje coraz więcej kolizji i wypadków spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu. - Tylko w ciągu ostatniego tygodnia wyeliminowano z dróg garnizonu tarnowskiego 21 nietrzeźwych kierowców. Co gorsza, u większości z nich stwierdzono powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, co kwalifikowane jest już jako przestępstwo - mówi asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji. Przypomnijmy, polskie prawo wyróżnia dwa stany związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu - "stan po użyciu alkoholu" i "stan nietrzeźwości". Rozróżnienie to jest o tyle istotne, że wpływa na rodzaj i wysokość kary dla kierowcy. Jeżeli kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, czyli stężenie alkoholu w jego krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila, to dopuszcza się wykroczenia i grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, areszt do 30 dni lub grzywna do 5 tys. zł. Jeżeli natomiast stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości i popełnia przestępstwo. Grozi mu wówczas kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata i świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych.

W związku z pogarszającymi się statystykami, policja zapowiada wzmożone kontrole drogowe i po raz kolejny apeluje o niesiadanie za kierownicę po alkoholu.

Fot. OSP Szerzyny

Czy polskie prawo jest skuteczne w walce z pijanymi kierowcami?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A